Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urszula Ilkowska z firmy Sukces: Bez zaangażowania ludzi nie ma odnowy

rozmawia Krzysztof Kowal
Można powiedzieć, że pieniądze unijne leżą na ulicy, ale sięgać po nie powinni wszyscy, a nie tylko burmistrz, wójt, czy prezydent miasta.
Można powiedzieć, że pieniądze unijne leżą na ulicy, ale sięgać po nie powinni wszyscy, a nie tylko burmistrz, wójt, czy prezydent miasta.
Jeżeli nie ma zaangażowanych mieszkańców, to tak naprawdę, wsi się nie odnowi. Nawet mając do dyspozycji odpowiednie fundusze - mówi Urszula Ilkowska z firmy Sukces, o planie odnowy Czarnej Wsi Kościelnej.

Kurier Lokalny: Proszę powiedzieć, czym zajmuje się firma, którą Pani reprezentuje?

Urszula Ilkowska: Pracuje w firmie Sukces, która specjalizuje się między innymi w zdobywaniu funduszy unijnych. Dlatego właśnie pracujemy nad wieloma zagadnieniami z tym związanymi. Na przykład przygotowujemy wnioski, studia wykonalności, oceny oddziaływania na środowisko, strategie, plany odnowy miejscowości i właśnie pomagamy gminie Czarna Białostocka opracować plan odnowy wsi by zdobyć fundusze na modernizację Wiejskiego Domu Kultury w Czarnej Wsi Kościelnej.

Czy łatwo jest opracować taki dokument jak plan odnowy wsi?

- Na pewno nie jest to proste, przede wszystkim dlatego, że to sami mieszkańcy muszą tworzyć atmosferę swojej miejscowości, budować wspólnotę i kreować wizerunek swojej wsi, aktywnie angażując się w jej rozwój, co nie zawsze jest dla wszystkich oczywiste. Można powiedzieć, że pieniądze unijne leżą na ulicy, ale sięgać po nie powinni wszyscy, a nie tylko burmistrz, wójt, czy prezydent miasta. Jeżeli nie ma zaangażowanych mieszkańców, to tak naprawdę wsi się nie odnowi, nawet mając na ten cel środki do dyspozycji.

A jakie jest Pani zdanie o mieszkańcach Czarnej Wsi Kościelnej?

- Bardzo aktywni, zaangażowani, tworzą prawdziwa wspólnotę, identyfikują się z miejscem, w którym mieszkają.

Jaka jest specyfika wsi?

- Czarna Wieś Kościelna ma wiele atutów. Wyróżnia ją między innymi znany Szlak Rękodzieła Ludowego, bliska odległość Białegostoku i jednocześnie czyste środowisko, bliskość puszczy knyszyńskiej i parku krajobrazowego. Takiej wsi łatwiej będzie ubiegać się o finansowe wsparcie nie tylko ze względu na jej walory, ale również na aktywność samych mieszkańców, którzy licznie przybyli na spotkania i wnieśli wiele ciekawych pomysłów do projektu. To właśnie ludzie sami tworzyli różne elementy planu, więc nie będzie on zrobiony "z za biurka", ale będzie oddawał autentyczne potrzeby i ambicje mieszkańców.

Dlaczego ten dokument jest taki istotny?

- Jest to taki punkt wyjścia do planowania strategicznego. Jest pewnego rodzaju wskazówką, jak wieś ma się rozwijać i co trzeba brać pod uwagę w planowaniu przemyślanych inwestycji. Poza tym taki dokument pomaga w kolejnych latach wraz z innymi działaniami przyczynić się do odnowy zarówno warstwy kulturowej, społecznej jak i infrastrukturalnej wsi. Szansa na uzyskanie funduszy na modernizację Domu Kultury, jest tylko początkiem starań o fundusze na rozwój całej miejscowości. Chodzi tu nie tylko o infrastrukturę, ale o rozwój gospodarczy związany na przykład z turystyką, agroturystyką, turystyką ekologiczną i do tego jest potrzebny szereg różnych działań, które mają się do tego przyczynić, takich jak programy edukacyjne, społeczne i inne związane choćby z promocją miejscowości.

Czy sami mieszkańcy mogą jakoś wpłynąć na decyzje o inwestowaniu unijnych pieniędzy w ich miejscowość?

- Tak, przede wszystkim poprzez wpływ na burmistrza i Radę Miejską w Czarnej Białostockiej w kierunku odpowiedniego planowania strategicznego i tworzenia wieloletnich planów inwestycyjnych. Ale również poprzez zrzeszanie się i pisanie tzw. projektów miękkich, czyli społecznych.

Jakie inne działania mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu?

- Wspólne działanie, wytrwałość i zaangażowanie.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny