Ulica Łupaszki w Białymstoku. Patron zostaje. Wojewoda podlaski unieważnił uchwałę radnych zmieniającą nazwę ulicy

(mg)
Białostoccy radni zmienili nazwę ulicy w październiku. Ich decyzja wzbudziła olbrzymie emocje
Białostoccy radni zmienili nazwę ulicy w październiku. Ich decyzja wzbudziła olbrzymie emocje Wojciech Wojtkielewicz
Mjr Szendzielarz Łupaszko nadal będzie patronem ulicy na Skorupach. Przynajmniej na razie. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski właśnie unieważnił uchwałę rady miasta zmieniającą nazwę ulicy na Podlaską. Radni mogą jeszcze odwołać się od jego decyzji do sądu administracyjnego. I jak mówi Stefan Nikiciuk z FMP tak właśnie zrobią.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego zostało wydane w poniedziałek 25 listopada. Bohdan Paszkowski stwierdził w nim nieważność uchwały, którą białostoccy radni podjęli 28 października. To wtedy przegłosowali zmianę nazwy ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ul. Podlaską.

Wojewoda, unieważniając uchwałę, podał kilka powodów swojej decyzji. Uznał, że zmiana nazwy ulicy została podjęta z naruszeniem przepisów.

- Z podjętej uchwały wynika, że ulicy nadano nazwę „Podlaska” tymczasem uzasadnienie do projektu przekazanego radnym dotyczy nadania nazwy „100 lecia Praw Kobiet”, co oznacza, że uchwała została podjęta bez uzasadnienia - pisze w uzasadnieniu wojewoda.

Kolejna sprawa to historyczny spór wokół mjr. Łupaszki. Zdaniem wojewody zostały przedstawione fakty z życia majora, które nie znajdują potwierdzania w dokumentach historycznych.

Nazwa ul."Łupaszki" zlikwidowana. Wśród okrzyków: Hańba, hańba

W czasie październikowej sesji rady miasta wskazywano, że Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – dowódca V Brygady Wileńskiej - to postać niejednoznaczna. W swoim życiorysie, oprócz czynów chwalebnych, ma także czarne karty związane z ofiarami wśród ludności cywilnej. W 1944 roku na jego rozkaz dokonano pacyfikacji litewskiej wsi Dubinka, gdzie zginęło 27 osób, w tym kobiety i dzieci. Do podobnej sytuacji doszło w roku 1945-tym na terenie Polski we wsi Potoka (obecna gmina Michałowo), gdzie oddział Zygmunta Błażewicza ps. "Zygmunt" zamordował - zastrzelił w dniu 16 maja czterech dorosłych mieszkańców tej wsi, a następnie w dniu 22 maja całkowicie spalił tę wieś. Pożar spowodował śmierć trójki małych dzieci i jednej osoby dorosłej. Ten sam oddział spalił wieś Zanie w powiecie hajnowskim. Oddział ten podlegał majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. "Łupaszka".

Wojewoda w swoim uzasadnieniu powołuje się z kolei na oficjalne stanowisko IPN.

- „Śmierć 27 osób cywilnych w litewskiej wsi Dubinki nie była wynikiem rozkazów wydanych przez majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Nie uczestniczył on też w tych wydarzeniach - można przeczytać w piśmie wojewody.

Natomiast mieszkańcy wsi Potoka na Białostocczyźnie mieli zostać ukarani za to, iż w miejscowości istniała uzbrojona bojówka komunistyczna. Zastrzelono czterech mężczyzn - z czego dwóch członków PPR-u - z powodu zaangażowania we wspieranie reżimu komunistycznego. Śmierć osoby dorosłej i trójki dzieci, które ukryły się w zabudowaniach czy też w ich pobliżu, nie leżała w zamiarze oficera dowodzącego w Potoce, por. "Zygmunta". Nie wiedział on w ogóle, że doszło do takiego zdarzenia.

- Informacja, że Zygmunt Szendzielarz był odpowiedzialny za spalenie wsi Zanie w 1946 roku – jest całkowitym nieporozumieniem. Nie miał on nic wspólnego z tym zdarzeniem, spowodowanym przez Oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - podkreśla wojewoda, powołując się na IPN.

Od decyzji wojewody radni mogą odwołać się do sądu administracyjnego. - I na pewno to zrobimy. Rozstrzygnięcie wojewody jest w mojej ocenie polityczne - mówi radny Forum Mniejszości Podlasia (wchodzi w skład KO) Stefan Nikiciuk.

A co jeśli sąd przyzna rację wojewodzie? - Będziemy się zastanawiać. Kiedy uchwaliliśmy zmianę nazwy ulicy otrzymałem wiele gratulacji od mieszkańców. Widać więc, że białostoczanom zależy na tym, by "Łupaszko" nie miał nazwy ulicy - podkreśla radny.

Wiceprezydent Adam Musiuk komentuje, że wojewoda podważając decyzję rady miasta chce jątrzyć i dzielić białostoczan. - Zamiast pogodzić się z demokratyczną uchwałą szuka jakichś niuansów - mówi.

Radny PiS Sebastian Putra mówi, że wojewoda zauważył wiele błędów formalnych. - Moim zdaniem nie warto likwidować nazwy ul. "Łupaszki". Mówi się o tym, że Romuald Rajs "Bury" jest taką osobą, którą nie należy upamiętniać i my to rozumiemy, bo były dowody. Natomiast "Łupaszko" według historyków i prawa jest niewinny. Nie widzę więc żadnych przeciwwskazań, by nazwa ul. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" pozostała. Natomiast to, że dochodzi do niszczenia tabliczki z nazwą ulicy jest moim zdaniem świadomym działaniem środowisk, które chcą zmienić nazwę - komentuje.

Zobacz też:

Po raz kolejny zamalowano czerwoną farbą nazwę ulicy  Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Znów napisy na osiedlu Skorupy. Ktoś zamalował czerwoną farb...

Radni PiS o skargach dot. zmiany nazwy ulicy Łupaszki (18.11.2019)

Wideo

Komentarze 259

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
raz sierpem raz młotem

Prawosławni zawsze sprzyjali sowieckiemu najeźdźcy. ZAWSZE! Łupaszko to Prawdziwy Polak. Bury - tak samo. To Bohaterowie i Patrioci. "Podlasie jest częścią Polski, choć wiem, że niektórym to się nie podoba i wykorzystają każde kłamstwo, by uderzyć w Polskich bohaterów, których zresztą wcześniej ich dziadowie zamordowali. Materialne dowody jednoznacznie wykluczają Łupaszkę jako sprawcę czy inspiratora. Każda ofiara cywilna jest tragedią, ale nie można zapomnieć, jak "miejscowi" zachowywali się wobec Polaków podczas sowieckiej czy niemieckiej okupacji i czy byli lojalni wobec państwa polskiego. O liczbie Polaków zgładzonych i wydanych wrogom nawet nie wspomnę. Bijcie się we własne, a nie w polskie piersi!!!"

z
znaj proporcjum

nie żyją setki tysięcy Polaków zgładzonych przez rodaków rzekomych ofiar

p
przyganiał kocioł
30 listopada, 22:13, Podlaskie ZGODNE...:

Żyją potomkowie ofiar mordów dokonywanych przez Wykletych i żyją potomkowie Wykletych..... Ofiary to zamordowana prosta ludność cywilna z wiosek (chłopi, kobiety, również w ciąży, malutkie kilkuletnie dzieci), która nie miała szans się bronić przed uzbrojonym żołnierzem . Ofiary mordów powinny doczekać sie godnego uczczenia w naszym wojewodztwie a nie oprawcy i do tego powinny dążyć władze wszystkich ugrupowań zwłaszcza prawicowych naszego województwa. Potomkowie opracow chcą wybielic swoich przodków i zmyć NIEWINNĄ krew a robią to dokonując powtórnej wiktymizacji nazywając niewinne ofiary komunistami (co jest kompletną bzdurą, oszczerstwem i jest godne kary dla tych co takie bzdury głoszą ) Wszystko żeby uzasadnić zbrodnie i grabierze dokonane przez swoich przodkow. Tymczasem morderstwo na NIEWINNEJ ludności cywilnej to morderstwo. Nie da się tego zmyć i nie da się tego uzasadnić czy wytłumaczyć A zabijanie i okradanie ludności cywilnej to nie są czyny bohaterkie to są ZBRODNIE....... WIELKI Szacunek dla tych co mają odwagę stanąć po stronie prawdy i ofiar, bo lobby kultu oprawców jest przerażające w naszym województwie .Czemu niektórzy politycy z prawicy celowo chcą sklocic społeczność lokalną na Podlasiu która od lat żyje zgodnie i dobrze? Prawica to chyba też wartości chrześcijańskie i ewangeliczne? Gdzie jest miłość, gdzie jest szacunek do drugiego człowieka? APELUJĘ DO POLITYKÓW Z PRAWICY zastanówcie się nad sobą nienawiść która jest w waszych wypowiedziach jest chora i Was samych zniszczy. Zostaliscie wybrani, żeby godnie reprezentować nasze województwo i oczekiwania są takie że będziecie odpowiedzialni za nas wszystkich. Tymczasem za Waszych rządów podlaskie staje się miejscem głośnym na cały świat, ale z powodu nienawistnych ludzi, którzy niby w imię "chrześcijańskich" wartości gotowi są zaatakować słownie i nawet fizycznie właściwie każdego, kto nie pasuje do Waszej wizji. ... Dziwi mnie mocno postawa Kościołow na Podlasiu zwłaszcza Katolickiego, bo ten ma silna pozycje, który w imię Chrystusa powinien przypomnieć niektórym politykom z Prawicy 10 przykazań : 1. Nie będziesz miał bogów cudzych przedemną.

2. Nie będziesz brał Imienia Pana Boga twego nadaremno.

3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

4. Czcij ojca twego i matkę twoją

5. Nie zabijaj.

6. Nie cudzołóż.

7. Nie kradnij.

8. Nie mów przeciw bliźniemu twemu fałszywego świadectwa.

9. Nie pożądaj żony bliźniego twego.

10. Ani domu, ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnéj rzeczy, która jego jest.

Gdyby Wykleci znali i praktykowali te Boskie Przykazania nigdy nie doszłoby do takich tragedii i zbrodni.....

tobie polecam szczególnie "nie mów fałszywego świadectwa", choć pewnie Polaków za bliźnich nie uważasz

P
Podlaskie ZGODNE...

Żyją potomkowie ofiar mordów dokonywanych przez Wykletych i żyją potomkowie Wykletych..... Ofiary to zamordowana prosta ludność cywilna z wiosek (chłopi, kobiety, również w ciąży, malutkie kilkuletnie dzieci), która nie miała szans się bronić przed uzbrojonym żołnierzem . Ofiary mordów powinny doczekać sie godnego uczczenia w naszym wojewodztwie a nie oprawcy i do tego powinny dążyć władze wszystkich ugrupowań zwłaszcza prawicowych naszego województwa. Potomkowie opracow chcą wybielic swoich przodków i zmyć NIEWINNĄ krew a robią to dokonując powtórnej wiktymizacji nazywając niewinne ofiary komunistami (co jest kompletną bzdurą, oszczerstwem i jest godne kary dla tych co takie bzdury głoszą ) Wszystko żeby uzasadnić zbrodnie i grabierze dokonane przez swoich przodkow. Tymczasem morderstwo na NIEWINNEJ ludności cywilnej to morderstwo. Nie da się tego zmyć i nie da się tego uzasadnić czy wytłumaczyć A zabijanie i okradanie ludności cywilnej to nie są czyny bohaterkie to są ZBRODNIE....... WIELKI Szacunek dla tych co mają odwagę stanąć po stronie prawdy i ofiar, bo lobby kultu oprawców jest przerażające w naszym województwie .Czemu niektórzy politycy z prawicy celowo chcą sklocic społeczność lokalną na Podlasiu która od lat żyje zgodnie i dobrze? Prawica to chyba też wartości chrześcijańskie i ewangeliczne? Gdzie jest miłość, gdzie jest szacunek do drugiego człowieka? APELUJĘ DO POLITYKÓW Z PRAWICY zastanówcie się nad sobą nienawiść która jest w waszych wypowiedziach jest chora i Was samych zniszczy. Zostaliscie wybrani, żeby godnie reprezentować nasze województwo i oczekiwania są takie że będziecie odpowiedzialni za nas wszystkich. Tymczasem za Waszych rządów podlaskie staje się miejscem głośnym na cały świat, ale z powodu nienawistnych ludzi, którzy niby w imię "chrześcijańskich" wartości gotowi są zaatakować słownie i nawet fizycznie właściwie każdego, kto nie pasuje do Waszej wizji. ... Dziwi mnie mocno postawa Kościołow na Podlasiu zwłaszcza Katolickiego, bo ten ma silna pozycje, który w imię Chrystusa powinien przypomnieć niektórym politykom z Prawicy 10 przykazań : 1. Nie będziesz miał bogów cudzych przedemną.

 2. Nie będziesz brał Imienia Pana Boga twego nadaremno.

 3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

 4. Czcij ojca twego i matkę twoją

 5. Nie zabijaj.

 6. Nie cudzołóż.

 7. Nie kradnij.

 8. Nie mów przeciw bliźniemu twemu fałszywego świadectwa.

 9. Nie pożądaj żony bliźniego twego.

10. Ani domu, ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnéj rzeczy, która jego jest.

Gdyby Wykleci znali i praktykowali te Boskie Przykazania nigdy nie doszłoby do takich tragedii i zbrodni.....

G
Gość
28 listopada, 20:35, tu jest Polska:

Podlasie jest częścią Polski, choć wiem, że niektórym to się nie podoba i wykorzystają każde kłamstwo, by uderzyć w Polskich bohaterów, których zresztą wcześniej ich dziadowie zamordowali. Materialne dowody jednoznacznie wykluczają Łupaszkę jako sprawcę czy inspiratora. Każda ofiara cywilna jest tragedią, ale nie można zapomnieć, jak "miejscowi" zachowywali się wobec Polaków podczas sowieckiej czy niemieckiej okupacji i czy byli lojalni wobec państwa polskiego. O liczbie Polaków zgładzonych i wydanych wrogom nawet nie wspomnę. Bijcie się we własne, a nie w polskie piersi

bla.. bla.. bla... bandyci a nie hohaterowie

K
Kar'amba
28 listopada, 20:35, tu jest Polska:

Podlasie jest częścią Polski, choć wiem, że niektórym to się nie podoba i wykorzystają każde kłamstwo, by uderzyć w Polskich bohaterów, których zresztą wcześniej ich dziadowie zamordowali. Materialne dowody jednoznacznie wykluczają Łupaszkę jako sprawcę czy inspiratora. Każda ofiara cywilna jest tragedią, ale nie można zapomnieć, jak "miejscowi" zachowywali się wobec Polaków podczas sowieckiej czy niemieckiej okupacji i czy byli lojalni wobec państwa polskiego. O liczbie Polaków zgładzonych i wydanych wrogom nawet nie wspomnę. Bijcie się we własne, a nie w polskie piersi

Bandytów zdjąć z afisza... czarnych czy zielonych czy czerwonych/...

t
tu jest Polska

Podlasie jest częścią Polski, choć wiem, że niektórym to się nie podoba i wykorzystają każde kłamstwo, by uderzyć w Polskich bohaterów, których zresztą wcześniej ich dziadowie zamordowali. Materialne dowody jednoznacznie wykluczają Łupaszkę jako sprawcę czy inspiratora. Każda ofiara cywilna jest tragedią, ale nie można zapomnieć, jak "miejscowi" zachowywali się wobec Polaków podczas sowieckiej czy niemieckiej okupacji i czy byli lojalni wobec państwa polskiego. O liczbie Polaków zgładzonych i wydanych wrogom nawet nie wspomnę. Bijcie się we własne, a nie w polskie piersi

T
Tu jest podlasie

Zabijal miejscowch, a nie najezdzcow.A to jest roznica. Wiec zostal morderca.

t
tu jest Polska
27 listopada, 19:44, Gość:

Podsumowując: zabijał w słusznej sprawie. Faszystowski kraj - faszystowscy bohaterowie. Brawo.

człowiek broniący swojej ojczyzny przez bękarty najeźdźców jest nazywany faszystą - znak naszych czasów i dowód na ich znikczemnienie

G
Gość

Morderca

G
Gość

Podsumowując: zabijał w słusznej sprawie. Faszystowski kraj - faszystowscy bohaterowie. Brawo.

G
Gość

wiec dalej malujemy tak trzymac

?
26 listopada, 09:47, Gość:

ilu tu kiboli aż kipi -gdyby tylko im sytuacja pozwoliła to robili to samo co ich idol łupaszka

26 listopada, 11:46, Gość:

tu jest Polska nie podoba sie to wracaj na bialoruś

26 listopada, 13:24, Wacek:

Nikogo nie wyganiaj z jego wlasnego domu.Naucz sie nieuku w koncu.Wroc po nauke do podstawowki.

26 listopada, 20:41, tu jest Polska:

Wacek, ręka przyzwyczajona do cyrylicy, czy gardzisz polską ortografią? a dom to tutaj jest Polaków i żaden rezun tego nie zmieni

26 listopada, 21:03, Gość:

Ale ty jestes glupi jak ONRowiec

26 listopada, 21:25, klasyczne:

znowu sowiecki akcent i wrodzona nienawiść do Polski

26 listopada, 21:52, Gość:

Sowiet to ty jestes gnoju.

26 listopada, 22:02, poszoł:

konieczno, stiopa

26 listopada, 22:12, Gość:

Stiopa to mozesz wolac do swego starego. Zajobie jeden

to po jakim heroju cię nazwali?

G
Gość
26 listopada, 09:47, Gość:

ilu tu kiboli aż kipi -gdyby tylko im sytuacja pozwoliła to robili to samo co ich idol łupaszka

26 listopada, 11:46, Gość:

tu jest Polska nie podoba sie to wracaj na bialoruś

26 listopada, 13:24, Wacek:

Nikogo nie wyganiaj z jego wlasnego domu.Naucz sie nieuku w koncu.Wroc po nauke do podstawowki.

26 listopada, 20:41, tu jest Polska:

Wacek, ręka przyzwyczajona do cyrylicy, czy gardzisz polską ortografią? a dom to tutaj jest Polaków i żaden rezun tego nie zmieni

26 listopada, 21:03, Gość:

Ale ty jestes glupi jak ONRowiec

26 listopada, 21:25, klasyczne:

znowu sowiecki akcent i wrodzona nienawiść do Polski

26 listopada, 21:52, Gość:

Sowiet to ty jestes gnoju.

26 listopada, 22:02, poszoł:

konieczno, stiopa

Stiopa to mozesz wolac do swego starego. Zajobie jeden

p
poszoł
26 listopada, 09:47, Gość:

ilu tu kiboli aż kipi -gdyby tylko im sytuacja pozwoliła to robili to samo co ich idol łupaszka

26 listopada, 11:46, Gość:

tu jest Polska nie podoba sie to wracaj na bialoruś

26 listopada, 13:24, Wacek:

Nikogo nie wyganiaj z jego wlasnego domu.Naucz sie nieuku w koncu.Wroc po nauke do podstawowki.

26 listopada, 20:41, tu jest Polska:

Wacek, ręka przyzwyczajona do cyrylicy, czy gardzisz polską ortografią? a dom to tutaj jest Polaków i żaden rezun tego nie zmieni

26 listopada, 21:03, Gość:

Ale ty jestes glupi jak ONRowiec

26 listopada, 21:25, klasyczne:

znowu sowiecki akcent i wrodzona nienawiść do Polski

26 listopada, 21:52, Gość:

Sowiet to ty jestes gnoju.

konieczno, stiopa

Dodaj ogłoszenie