MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica lub skwer dla prof. Władysława Bartoszewskiego. Wiosna złożyła już wniosek do biura rady miasta Białystok

(mg)
Partia Wiosna proponuje, by jedna z białostockich ulic lub skwer nosiły imię prof. Władysława Bartoszewskiego
Partia Wiosna proponuje, by jedna z białostockich ulic lub skwer nosiły imię prof. Władysława Bartoszewskiego Anatol Chomicz
Jedna z białostockich ulic lub skwer powinny nosić imię prof. Władysława Bartoszewskiego. Z takim wnioskiem do radnych zwrócili się przedstawiciele partii Wiosna. Podobna akcja była już prowadzona w 2017 roku. Wtedy radni powiedzieli nie.

W biurze rady miasta złożyliśmy już petycję. To powtórna prośba do radnych, bo podobna została złożona w 2017 roku. Wtedy podpisało się pod nią ponad tysiąc białostoczan – przypomina Wojciech Koronkiewicz, rzecznik partii Wiosna w Białymstoku.

Wtedy w radzie miasta większość miał klub PiS. Jego radni nie zgodzili się, by prof. Bartoszewski został patronem.

– Wiadomo jaki był wtedy układ polityczny. 17 radnych było przeciwnych. Nie chcemy jednak, by podpisy białostoczan przepadły.

Dlatego wracamy do tematu. Tak jak mówił prof. Bartoszewski warto być przyzwoitym – mówi Paweł Krutul, koordynator Wiosny w Białymstoku, który dwa lata temu zbierał podpisy wśród mieszkańców. Przypomina, że właśnie minęła 97 rocznica urodzin prof. Bartoszewskiego, a 25 kwietnia będzie czwarta rocznica jego śmierci. – Dobrze byłoby tak wielkiego Polaka uhonorować w naszym mieście – dodaje Paweł Krutul.

Wiosna nie ma swojego przedstawiciela w radzie miasta, są jednak duże szanse, że prof. Bartoszewski zostanie uhonorowany.

– Petycja do mnie jeszcze nie dotarła, natomiast KO miała w swoim programie wyborczym, by jedną z ulic nazwać imieniem pana profesora. Jego dorobek jest przez nas wszystkich szanowany. Takie osoby chcemy honorować – zapewnia Łukasz Prokorym, przewodniczący rady miasta z KO.

Dodaje, że trzeba tylko wybrać odpowiednią ulicę, plac, czy rondo, któremu mógłby patronować Władysław Bartoszewski.

Ulica Władysława Bartoszewskiego w Białymstoku? Burzliwa dyskusja na sesji Rady Miasta Białystok

Władysław Bartoszewski to polityk, historyk, działacz społeczny, pisarz, więziony w Auschwitz (1940-1941), uczestnik Powstania Warszawskiego. Był Kawalerem Orderu Orła Białego, otrzymał również tytuł: Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny