Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Grupa Coincidentia wyjeżdża do Azji ze spektaklem Krabat

Anna Kopeć [email protected]
"Krabat" to przedstawienie, które w ciekawej formie opowiada o ciężkich czasach, ludzkich upadkach i sile pierwszej miłości
"Krabat" to przedstawienie, które w ciekawej formie opowiada o ciężkich czasach, ludzkich upadkach i sile pierwszej miłości Therese stuber
Grupa Coincidentia po raz kolejny wyjeżdża na międzynarodowe tournee. W Japonii pięciokrotnie zaprezentuje sztukę "Krabat"

Ponowne zaproszenie do Japonii to spore wyróżnienie - mówi Dagmara Sowa z Grupy Coincidentia. - Dla nas to także dowód na to, że tamtejsza publiczność docenia naszą pracę. To bardzo miłe.

Niezależny białostocki teatr Grupa Coincidentia jako jedyny z naszego regionu wyjeżdża do Azji ze spektaklem "Krabat", który powstał w koprodukcji z niemieckim Figurentheater Wilde&Vogel. Sztukę tę zaprezentuje pięć razy. Dwa ostatnie spektakle wystawi na festiwalu na Okinawie.

- To wydarzenie o szerokim zasięgu i wysokiej randze - mówi Dagmara Sowa. - Prezentowane są na nim spektakle adresowane do młodych widzów z całego świata.

Grupa Coincidentia po raz pierwszy wystawiała się na nim w 2011 roku. Międzynarodowa produkcja "Krabat" w reżyserii Christiane Zanger to spektakl formy w dużej mierze oparty na ruchu i muzyce, która wykonywana jest na żywo. Wystawiany jest w języku niemieckim, ale specjalnie na tournee w Japonii artyści przygotowują nową wersję językową tej sztuki.

- Do współpracy zaprosiliśmy japońską aktorkę, która miała już próby w Niemczech. Będzie także w pewnym sensie łącznikiem między aktorami a widzami. Dzięki niej sztuka powinna być klarowna i czytelna - mówi Dagmara Sowa.

"Krabat" to historia ucznia Czarnoksiężnika, w której nie bohaterstwo, ale nieposłuszeństwo łamie moc czarnej magii. Sztuka porusza scenicznym humorem i mocą obrazu przy minimum słów.

Premiera tej międzynarodowej produkcji odbyła się w listopadzie 2010 roku. Dziś to już bardzo uznana sztuka. "Krabat" był obecny na wielu znaczących międzynarodowych festiwalach m.in. w Berlinie, Paryżu, Okinawie, Erlangen, Krakowie, Stuttgarcie, jak również na wielu scenach impresaryjnych w Europie. Zagrano go prawie 130 razy, jest doceniany zarówno przez krytykę jak i publiczność. W 2012 roku został uhonorowany nagrodą specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny