Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny. Teatr Papahema wystawia Poskromienie złośnicy

Redakcja
W sztuce grają  Helena Radzikowska i Mateusz Trzmiel (na zdjęciu) oraz Paulina Moś, Małgorzata Patryn-Gurłacz, Katarzyna Pietruska, Przemysław Bollin, Filip Gurłacz, Paweł Rutkowski i Piotr Wiktorko
W sztuce grają Helena Radzikowska i Mateusz Trzmiel (na zdjęciu) oraz Paulina Moś, Małgorzata Patryn-Gurłacz, Katarzyna Pietruska, Przemysław Bollin, Filip Gurłacz, Paweł Rutkowski i Piotr Wiktorko Bartek Warzecha
Szowinistyczna sztuka Teatru Papahema genialnie burzy konwencje, nie tylko te teatralne.

To najnowsza produkcja niezależnego Teatru Papahema, który odnosi coraz więcej sukcesów. W ramach obchodów 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira młodzi aktorzy postanowili zmierzyć się z jednym z najbardziej znanych dramatów. Premiera „Poskromienia złośnicy” odbyła się w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar, teraz sztukę tę można obejrzeć w Teatrze Dramatycznym.

„Poskromienie złośnicy” jest widowiskową mieszanką konwencji teatru elżbietańskiego i współczesnego. Klasyczny tekst skrzący dowcipem wymieszano z charakterystyczną dla naszych czasów refleksją na temat wypełniania społecznych ról przypisanych przez otoczenie.

Fenomenalnym i unikatowym rozwiązaniem jest powierzenie roli Kasi trzem aktorkom. Początkowo są nierozerwalne, tworzą jedną całość, w miarę rozwoju fabuły rozdzielają się, by zaprezentować własną interpretację tej nietuzinkowej postaci. Wszak szekspirowska złośnica to prawdziwe indywiduum, bezkompromisowa bohaterka, której nie należy oceniać powierzchownie. Aktorki wcielające się w rolę Kasi pokazały całe spektrum jej wielowymiarowej osobowości.

Myli się jednak ten, kto myśli, że spektakl utrzymany jest w popularnym nurcie feministycznym. Teatr Papahema ciekawie balansuje między współczesnymi realiami, a rzetelnym przedstawieniem tekstu. W tej interpretacji pozycja bohaterów sztuki co chwila ulega odwróceniu. Uczciwość i szczerość to ich najsłabsze cechy. Każdy z nich nieustannie chce coś ugrać.

Spektakl wystawiany jest w środę, 19 października, o godz. 11 (dla szkół) i godz. 19 na dużej scenie teatru im. Węgierki. Następnie spektakl będzie można obejrzeć 9 grudnia o godz. 10 (dla szkół) oraz 10 i 11 grudnia o godz. 18.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny