MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny. Archiwum Cyfrowe i Kilka odsłon teatru białostockiego na 80-lecie gmachu (zdjęcia, wideo)

(dor)
Budynek, w którym mieści się Teatr Dramatyczny ma 80 lat. Właśnie wyszła książka „Kilka odsłon białostockiego teatru” oraz ruszyło Archiwum Cyfrowe.
Budynek, w którym mieści się Teatr Dramatyczny ma 80 lat. Właśnie wyszła książka „Kilka odsłon białostockiego teatru” oraz ruszyło Archiwum Cyfrowe. Jerzy Doroszkiewicz
Obchodzący 80-lecie budynek białostockiego Teatru Dramatycznego doczekał się interesującej monografii "Kilka odsłon teatru białostockiego", zaś teatralne pamiątki od dziś może oglądać cały świat w internetowym Archiwum Cyfrowym.

Uważam, że nie doceniamy urody tego budynku, a jest przepiękny - emocjonował się wczoraj w teatralnym foyer Andrzej Lechowski. Znakomity znawca historii Białegostoku podkreślał, że w 1938 roku, kiedy gmach został oddany do użytku, widać było dumę białostoczan z obiektu i jego funkcji. - To doskonały przykład architektury użyteczności publicznej - mówił historyk.

Jest autorem pierwszej części wydanej właśnie przez teatr monografii „Kilka odsłon białostockiego teatru” zatytułowanej „Różne oblicza teatru 1905-1941”. Bo o własnym teatrze białostoczanie marzyli od zawsze.

Powojenne losy teatru, repertuaru, widziane również przez pryzmat zmian politycznych zebrał w całość znawca teatru Konrad Szczebiot. Nie unika opisywania rządów ostatnich dyrektorów, którym mógł przyglądać się już z bliska.

Trzecią część stanowią rozmowy z ludźmi teatru, które przeprowadziła dr Martyna Faustyna Zaniewska. To ona wpadła także na pomysł cyfrowych odsłon historii Dramatycznego.

- W tym roku przypadało 80-lecie tego budynku, zaczęłam się zastanawiać, w jaki sposób my, współcześni białostoczanie, moglibyśmy uhonorować tych twórców, którzy żyli przed wojną - mówiła Zaniewska. - Szukaliśmy pomysłu, który będzie ponadczasowy i stąd archiwum cyfrowe. Uruchomiona dziś strona o adresie archiwum.dramatyczny.pl mieści afisze, ogłoszenia, programy, projekty kostiumów, scenografii i zdjęcia.

Pieniądze na digitalizację teatr zdobył z programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i z Urzędu Marszałkowskiego. Cyfryzacja zbiorów będzie trwała także w 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny