Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr dla dzieci. Zaprojektują plac zabaw z motywem konia Pippi

Wojciech Wojtkielewicz
Pippi Pończoszanka na scenie Teatru Dramatycznego
Pippi Pończoszanka na scenie Teatru Dramatycznego Wojciech Wojtkielewicz
Teatr Dramatyczny ma kolejny pomysł edukacyjny. Tym razem najmłodsi stworzą place do zabaw i wysłuchają opowieści o dalekich podróżach. Motywem łączącym jest koń uwielbianej przez dzieci bohaterki Pippi Pończoszanki.

Teatr Dramatyczny jest jedną z niewielu białostockich placówek, które mogą pochwalić się bogatą i ciekawą edukacją kulturalną. Co ważne autorskie projekty wyjątkowo kreatywnej Moniki Bani z powodzeniem realizowane są od już kilku lat, a pomysłów na nowe wciąż przybywa. Obecnie wspólnie z Akademią Orange i innymi partnerami realizuje przedsięwzięcie "Koń na ganku".

- Skupia ono w sobie kilka różnorodnych i pozornie niepasujących do siebie elementów - mówi Monika Bania. - Chodzi o to, by nie edukować tylko w jednym obszarze, a raczej pokazać dzieciom, że wszystkie te elementy są w życiu bardzo przydatne. Instalacja to zarówno symboliczne budowanie i łączenie, realizacja artystyczna w przestrzeni, jak również zapisywanie plików, czyli informacji niezbędnych do wykonywania zadania.

W projekcie "Koń na ganku" biorą udział dzieci z trzech białostockich szkół podstawowych nr 4, nr 5 i nr 15 oraz dwóch dziecięcych oddziałów szpitalnych. Podzielony jest on na trzy etapy. W pierwszym, który już się rozpoczął, studenci architektury Politechniki Białostockiej przybliżają najmłodszym tajniki i specyfikę swojej profesji. Później wspólnie zaprojektują własne najbardziej szalone miejsca do zabaw.

- Dzieci skrzętnie notują w swoich dziennikach budowy, co to jest abstrakcja, faktura, kompozycja, skala, ergonomia, czy inwestycja - mówi Monika Bania. - Rysują, wycinają, lepią, sklejają, by na koniec warsztatów stworzyć tradycyjne makiety wymarzonych placów zabaw oraz ich komputerowe wizualizacje. Inspiracje do kreowania nowych przestrzeni czerpią zarówno z własnego otoczenia, jak również z twórczości Astrid Lindgren, a szczególnie z przygód niezwykłej Pippi Pończoszanki.
Drugą część projektu, czyli warsztaty "Łączy nas kultura" poprowadzą podróżnicy Monika Filipiuk-Obałek i Marcin Obałek, którzy na grzbiecie konia przejechali niemal całą Amerykę Południową. Opowiedzą o wyprawie po drogach i bezdrożach, tropikalnych lasach, ośnieżonych przełęczach, andyjskich szlakach aż na szczyty, które skrywają ruiny twierdz Inków - Pisaq czy Machu Picchu. Ten etap będzie realizowany w ostatnim tygodniu maja.

Wielki finał odbędzie się 1 czerwca przy okazji Dnia Dziecka. O godz. 10 najmłodsi na dużej scenie obejrzą widowiskową "Pipi Pończoszankę" w reżyserii Andrzeja Zaborskiego. Po nim na placu przed teatrem na podstawie makiet przygotowanych przez uczestników warsztatów projektowania przestrzeni uczestnicy wspólnie zbudują instalację Koń na ganku. Nie zabraknie również kącików tematycznych: podróżniczych, artystycznych, architektonicznych, a także mnóstwa zabaw i konkursów dla wszystkich małych i dużych mieszkańców miasta.

- Projekt inspirowany jest światem Pippi. Konia traktujemy jako znak-zaproszenie do uruchomienia wyobraźni i stworzenia miejsca, gdzie wszystko jest możliwe - podsumowuje Monika Bania. - Koń to również wspaniały przyjaciel, wierzchowiec, który może przenieść w odległe zakątki świata.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny