Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka Pospolite żywoty martwych Polaków na podstawie reportażu Kąckiego znów w Teatrze Dramatycznym

Anna Kopeć
Fot. bartek warzecha
„Pospolite żywoty martwych Polaków” to teatralna odpowiedź na głośną książkę o Białymstoku. Po dłużej przerwie można ją obejrzeć u studentów lalkarstwa

„Białystok. Biała siła, czarna pamięć” to jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek, jakie kiedykolwiek napisano o Białymstoku. Reportaż Marcina Kąckiego oburza, zasmuca, wywołuje palące uczucie wstydu. Sporo w nim niewygodnych dla białostoczan treści. Reportażysta pokazał bowiem Białystok jako ksenofobiczne miasto pozbawione pamięci, wypierające niewygodne fakty ze swojej historii, z folderową wielokulturowością, w którym rządzą polityczno-biznesowe elity. Na jej podstawie w ubiegłym roku w Białymstoku powstały dwa spektakle. Jeden z nich – „Pospolite żywoty martwych Polaków” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego – to spektakl dyplomowy studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej.

Spektakl "Biała siła, czarna pamięć". Wiele hałasu o nic, czyli protest przed teatrem

Pierwsza część to zbiór kilku scen, w których bohaterowie mierzą się wątkami poruszanymi także przez Kąckiego. Pojawia się tu dziecięca zabawa w budowanie miasta, która doprowadzi do „odkrycia” Parku Centralnego, który powstał na gruzach cmentarza żydowskiego, latami skrywane tajemnice o zajmowaniu pożydowskich domów czy wreszcie przezabawna scena z bollywoodzkim tańcem, w którym ramiona tancerzy układają się w swastyki, a z ich ust padają radośnie wyśpiewane frazy „Baj, baj, baj, baj, to nie jest twój kraj” i „Hindusi do Chin”. W drugiej części na oczach widzów rozgrywa się istna wojna polsko-polska.

Spektakl „Biała siła, czarna pamięć” na podstawie książki Marcina Kąckiego. Będzie protest (wideo)

Spektakl adresowany jest do widzów od 16. roku życia. Trwa cztery godziny. Wystawiany jest w niedzielę godz. 17 i w poniedziałek o godz. 18. Bilety kosztują 10 zł ulgowy i 15 zł normalny. Rezerwacje pod nr tel. 85 743 54 53.

Spektakl na podstawie głośnego reportażu o Białymstoku jest także w repertuarze Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki.
Spektakl „Biała siła, czarna pamięć” w reżyserii Piotra Ratajczaka będzie wystawiany 29 marca o godz. 19 na dużej scenie. Na razie to jedyna okazja, by zobaczyć to przedstawienie w Białymstoku. Spektakl bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, który organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Sztuka może też być wystawiona na festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie.

Wodzirejem protestu był Szymon Popławski, który nawoływał do skandowania haseł: „Stalinowska propaganda!”, „Wielka Polska chrześcijańska!”, „Bóg, Honor, Ojczyzna!”

Spektakl "Biała siła, czarna pamięć". Wiele hałasu o nic, cz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny