Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital MSW. Te operacje poprawią komfort życia

Agata Sawczenko
Lekarze ze szpitala MSW szkolili się, jak przeprowadzać skomplikowane zabiegi urologiczne. Teraz sami będą udzielali pacjentom pomocy. Dzięki transmisji online operację śledzili także lekarze z innych szpitali.
Lekarze ze szpitala MSW szkolili się, jak przeprowadzać skomplikowane zabiegi urologiczne. Teraz sami będą udzielali pacjentom pomocy. Dzięki transmisji online operację śledzili także lekarze z innych szpitali. Andrzej Zgiet
Urolodzy ze szpitala MSW chcą się zająć chirurgią urogenitalną i urologią rekonstrukcyjną. Jak przeprowadzać takie operacje, uczył ich dr Rados Djinovic z Serbii, ceniony specjalista od urologii.

Spodziectwo - czyli nieprawidłowe ujście cewki moczowej i zwężenie cewki moczowej. Takich przypadków u dorosłych mężczyzn nie ma zbyt wiele. Ale też niewiele szpitali w Polsce może pomóc takim pacjentom. Dlatego najczęściej zostają oni bez pomocy. - Pojedyncze ośrodki przeprowadzają bardzo proste zabiegi - mówi dr Lech Gałek, szef zespołu urologów Szpitala MSW. Teraz to się zmieni. Bo białostoccy urolodzy szykują się, by takie operacje przeprowadzać także i u nas.

Od czwartku do soboty szkolił ich dr Rados Djinovic z Serbii, ceniony w Europie specjalista od urologii, a jednocześnie przewodniczący Sekcji Urologii Rekonstrukcyjnej przy Europejskim Towarzystwie Urologicznym. Jako lekarz pracuje już 20 lat. Od 13 lat zajmuje się chirurgią urogenitalną i urologią rekonstrukcyjną. Szacuje, że zrobił już 10 tys. podobnych operacji. W Białymstoku przez trzy dni przeprowadził ich w sumie 10. Sześć z nich - dzięki transmisji online z sali operacyjnej do sali szkoleniowej - mogli oglądać nie tylko lekarze ze szpitala MSW, ale też z innych białostockich szpitali oraz z Łomży, Suwałk, Giżycka i Ostrołęki. Dr Djinovic pokazywał, jak zoperować nieprawidłowe ujście cewki zewnętrznej oraz zwężenie cewki moczowej.

- Takich przypadków u dorosłych nie ma zbyt wiele. Zwykle operowane są dzieci i teoretycznie dorosły pacjent nie powinien mieć już z tym problemów - mówi dr Marcin Chlabicz ze szpitala MSW.

Jednak niestety, problemy się zdarzają. I są nie tylko trudne do zoperowania, ale czasem również do zdiagnozowania.

- Jeden z operowanych teraz pacjentów na diagnozę, a później na operację, czekał 20 lat - zauważa dr Lech Gałek.

Zwężenie cewki moczowej nie zagraża życiu, ale znacznie zmniejsza jego komfort. - U zdrowych mężczyzn ujście cewki moczowej jest na żołędzi. Tutaj pacjent miał je w połowie członka - tłumaczy dr Marcin Chlabicz. - Dlatego miał problemy z oddawaniem moczu.

- To są zabiegi z pogranicza chirurgii plastycznej i neurologii czy chirurgii - wyjaśnia dr Rados Djinovic. - Są skomplikowane i niestety obarczone dużym ryzykiem powikłań i nawrotów.

Zwężenie cewki moczowej rozcina się endoskopowo. Jeśli mimo operacji problem powróci - trzeba przeprowadzić kolejną i wyciąć zwężony fragment. Czasem potrzebne jest nawet przeszczep tkanki, którą pobiera się z wewnętrznej strony policzka.

- Jednak operacje są na tyle rzadkie, że niewielu lekarzy wie, jak je przeprowadzić - zauważa dr Chlabicz.

- Potrzebne są ośrodki specjalizujące się w tego typu leczeniu - nie ma wątpliwości dr Rados Djinovic. - To są operacje, które pozwalają pacjentowi funkcjonować w lepszej jakości życia, z lepszą wygodą, często z lepszą funkcją seksualną.

Już wkrótce takie zabiegi samodzielnie będą robić urolodzy z białostockiego szpitala MSW.

- Na pewno zaczniemy od tych mniej skomplikowanych - zapowiada dr Gałek. - Na szczęście mamy stały kontakt z panem doktorem Dijonoviciem, który obiecał nam pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny