MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chirurdzy onkolodzy i specjaliści z Zakładu Medycyny Nuklearnej wspólnie zoperowali czerniaka

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Zabieg wykonali chirurdzy onkolodzy: Michał Grabala i Joanna Suszczyńska z zespołem anestezjologicznym i pielęgniarek instrumentariuszek Bloku Operacyjnego USK.
Zabieg wykonali chirurdzy onkolodzy: Michał Grabala i Joanna Suszczyńska z zespołem anestezjologicznym i pielęgniarek instrumentariuszek Bloku Operacyjnego USK. Medyk Białostocki
Po raz pierwszy w USK w Białymstoku wykonano resekcję czerniaka skóry wraz węzłem chłonnym tzw. wartownikiem. To efekt współpracy chirurgów-onkologów i specjalistów z Zakładu Medycyny Nuklearnej.

Po raz pierwszy w USK w Białymstoku wykonano resekcję czerniaka skóry wraz węzłem chłonnym tzw. wartownikiem. To efekt współpracy chirurgów-onkologów i specjalistów z Zakładu Medycyny Nuklearnej.

Od lipca w USK rozpoczęła pracę Poradnia Chirurgii Onkologicznej.

- Zatrudniliśmy trzech chirurgów, którzy mają specjalizację z chirurgii onkologicznej. To doświadczeni fachowcy. Pracują w poradni i w klinice - informuje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jak mówi, są jeszcze tu miejsca dla kolejnych specjalistów. Kolejny lekarz rozpoczął specjalizację z chirurgii onkologicznej. - Chcemy stworzyć tu dobry, duży zespół - podkreśla rzeczniczka

Pacjenci z poradni trafiają do II Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej gdzie są operowani. Dyrekcja liczy, że będą tam operowane przede wszystkim nowotwory skóry, czerniaki, w większym zakresie nowotwory przewodu pokarmowego, a w przyszłości - prawdopodobnie - również piersi.

Współpraca chirurgów-onkologów i specjalistów z Zakładu Medycyny Nuklearnej

Jedną z pierwszych pacjentek, która była leczona w Klinice, jest ponad 50-letnia. Kobieta trafiła kilka tygodni temu do Poradni Chirurgii Onkologicznej z niepokojącą, zmianą na skórze kończyny. Zmianę lekarze wycięli i trafiła ona na badanie histopatologiczne. Okazało się, że to czerniak złośliwy skóry. To oznaczało konieczność wykonania drugiego zabiegu - wycięcia radykalnego blizny wraz z bezpiecznym marginesem zdrowych tkanek i węzłem chłonnym wartowniczym (w zależności od stopnia zaawansowania zmiany margines ten wynosi od 0,5 do 2 cm). Wcześniej pacjentka musiała zostać poddana dokładnej diagnostyce obrazowej (USG, TK).

- Przed operacją musi zostać sprawdzone, czy nie ma powiększonych węzłów chłonnych bądź innych zmian świadczących o zaawansowaniu choroby - tłumaczy lek. Michał Grabala, chirurg-onkolog z II Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej USK, który opiekuje się pacjentką.

Pacjentka przed operacją trafiła do Zakładu Medycyny Nuklearnej. Tam w lożę czyli miejsce po wyciętej zmianie podany został radioznacznik - koloid znakowany radioizotopem Tc-99m (Tc-99m to technet – sztuczny pierwiastek z grupy metali emitujący promieniowanie gamma - red).

- Ten radioznacznik wędruje wraz z limfą do węzłów chłonnych– tłumaczy dr Piotr Szumowski, z Zakładu Medycyny Nuklearnej UMB. – My po 2-3 godzinach wykonujemy scyntygrafię SPECT/CT i wskazujemy węzeł tzw. wartownik, który jako pierwszy mógłby być miejscem przerzutowym nowotworu.

Następnie podczas operacji chirurdzy specjalną sondą tzw. gamma kamerą zlokalizowali węzeł o największej aktywności (wartowniczy) i usunęli go. Wycięta została także blizna po czerniaku wraz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki.

By rana szybciej się zagoiła, wykonano przeszczep skóry. Miejsce przeszczepu zabezpieczono opatrunkiem podciśnieniowym. Zabieg wykonali chirurdzy onkolodzy: Michał Grabala i Joanna Suszczyńska z zespołem anestezjologicznym i pielęgniarek instrumentariuszek Bloku Operacyjnego USK.

Powstanie Uniwersyteckie Centrum Onkologii Spersonalizowanej

Nowy oddział jest pierwszym krokiem do utworzenia w USK Uniwersyteckie Centrum Onkologii Spersonalizowanej.

COS ma powstać przy Żurawiej. O tych planach prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK, zapowiadał już rok temu, podczas obchodów jubileuszu szpitala:

- Uniwersyteckie Centrum Onkologii Spersonalizowanej to ma być połączenie możliwości diagnostycznych, badawczych Uniwersytetu Medycznego w zakresie genetyki z leczeniem pacjentów onkologicznych - mówił wtedy. - Chcemy wiedzę naukową wykorzystać do leczenia pacjentów onkologicznych. W skrócie mówiąc - na podstawie garnituru genetycznego chcemy dopasować terapię każdemu pacjentowi: chemioterapię czy radioterapię, zabieg operacyjny, uszyć ją dla każdego indywidualnie, a nie leczyć choroby.

Inwestycja (UCOS) ma kosztować 615 mln zł; pierwszy jej etap został oszacowany na 350 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny