MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Neurochirurdzy z USK mają nowy sprzęt i wyremontowane sale operacyjne

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wysokiej klasy egzoskop, aspirator ultradźwiękowy, nowoczesny stół operacyjny oraz ramię C – te nowoczesne urządzenia trafiły do dwóch świeżo wyremontowanych sal operacyjnych Kliniki Neurochirurgii
Wysokiej klasy egzoskop, aspirator ultradźwiękowy, nowoczesny stół operacyjny oraz ramię C – te nowoczesne urządzenia trafiły do dwóch świeżo wyremontowanych sal operacyjnych Kliniki Neurochirurgii Medyk Białostocki
Nowoczesne urządzenia trafiły do dwóch świeżo wyremontowanych sal operacyjnych Kliniki Neurochirurgii USK. To wysokiej klasy egzoskop, aspirator ultradźwiękowy, stół operacyjny oraz ramię C.

Do Kliniki Neurochirurgii trafiają pacjenci ze schorzeniami kręgosłupa, guzami mózgu i rdzenia kręgowego. Codziennie przeprowadza się tu nawet 15-16 zabiegów. W roku 2022 zoperowano 2500 pacjentów, a w roku 2023, do końca listopada już 2300.

Neurochirurdzy z tego oddziału to specjaliści wysokiej klasy; na operacje do Białegostoku przyjeżdżają więc nie tylko pacjenci z całej Polski, ale i – jak podkresla dyrektor szpitala prof. Jan Kochanowicz – również z zagranicy. Teraz praca lekarzy będzie wygodniejsza, bo dzięki wyremontowaniu dwóch sal operacyjnych neurochirurdzy mogą operować aż w czterech miejscach na raz, a dodatkowo część zabiegów wykonywanych jest jeszcze w sali hybrydowej Zakładu Radiologii Inwazyjnej. Wyremontowane sale wyposażono w sprzęt odpowiadający wymogom nowoczesnej neurochirurgii.

Jedyny w kraju, odpowiednio skonfigurowany egzoskop zastąpił najbardziej wysłużony z dwóch mikroskopów operacyjnych. Egzoskop, który jest poniekąd hybrydą mikroskopu i endoskopu, pozwala oglądać obraz mikrochirurgicznego pola nie tylko w znacznym powiększeniu, ale także w trzech wymiarach na ogromnych monitorach operacyjnych. Urządzenie umieszczone jest na ramieniu robotycznym, co z kolei umożliwia precyzyjne podążanie optyką za ruchami narzędzi chirurga i utrzymywanie ostrości obrazu nawet gdy te manipulują w obrębie głęboko położonych struktur mózgu.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że oszczędza zdrowie naszych neurochirurgów. Zwykle pracują oni w wymuszonej pozycji, pochyleni nad mikroskopem. Po wielogodzinnych zabiegach odczuwają bóle szyi i pleców. W konsekwencji dyskopatia jest ich chorobą zawodową. Natomiast używanie egzoskopu pozwala operatorowi pozostawać w neutralnej pozycji i po prostu spoglądać podczas pracy w trójwymiarowy telewizor. Co oczywiste, komfort operatora przekłada się też bezpośrednio na bezpieczeństwo pacjenta w trakcie przeprowadzanych zabiegów.

Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Szczepić się można u lekarzy rodzinnych, nie wszyscy jednak zamówili już szczepionki

Do neurochirurgów trafił też nowoczesny aspirator ultradźwiękowy. To urządzenie, które w neurochirurgii stosowane jest do jednoczesnego rozbijania ultradźwiękami tkanki guza oraz do usuwania jego treści drogą odsysania. Nowe urządzenie ma dodatkowo opcję przecinania twardych tkanek, takich jak kość, a przy tym potrafi niejako automatycznie zaoszczędzić tkanki o odmiennej konsystencji, n.p. np. leżące w pobliżu naczynia krwionośne czy opony mózgu.

Nasz plebiscyt Hipokrates 2023. Wielka Gala w Białymstoku. Nagrodziliśmy najlepszych!

Jest jeszcze ramię C 3D – rodzaj aparatu rentgenowskiego, który na sali operacyjnej wykonuje serię zdjęć rentgenowskich, a następnie buduje z nich trójwymiarowy obraz struktur kostnych, np. kręgosłupa, oraz nowy stół operacyjny – niezwykle nowoczesny, kupiony nawet trochę „na wyrost”, gdyż posiada funkcje, które będą wykorzystywane dopiero w przyszłości. Może np. bezpośrednio współpracować z urządzeniami do diagnostyki śródoperacyjnej np. z tomografem komputerowym.
Nowy sprzęt kupiono dzięki dofinansowaniu z UE z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (instrument React-UE) przekazanym przez ministerstwo zdrowia. To zakup różnych sprzętów do różnych klinik szpitala USK za łączną kwotę 20 mln zł, z czego sprzęt do Kliniki Neurochirurgii kosztował łącznie ponad 4 mln zł.

Nowy angiograf w USK w Białymstoku. To mercedes klasy S

Jak podkreśla prof. Jan Kochanowicz, jeżeli szpital ma myśleć o nowoczesnym, innowacyjnym wyposażeniu, musi korzystać z takich projektów zewnętrznych.

– Finansowanie bieżące nie wystarcza na rozwój – mówi.

A kierownik Kliniki Neurochirurgii, dr hab. Tomasz Łysoń przyznaje, że marzy o kolejnych nowinkach neurochirurgicznych, takich jak np. monitor bólu u operowanych czy o nowych urządzeniach do neuronawigacji, przeznaczonych do pozostałych sal operacyjnych.

– Te urządzenia, które posiadamy, starzeją się – mówi. – Wciąż spełniają swoją funkcję, działają, lecz nie są już kompatybilne z nowo zakupionymi urządzeniami. Będziemy też szukać sfinansowania zakupu multimedialnego systemu obsługi sali operacyjnej, w tym nowych lamp operacyjnych wyposażonych w kamery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny