Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe rozwiązania w Śniadecji: Egzoszkielet i robot pomogą pacjentom wrócić do formy

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Gdy nie wystarczy sama wola chodzenia, w rehabilitacji pacjentów wykorzystywane są roboty
Gdy nie wystarczy sama wola chodzenia, w rehabilitacji pacjentów wykorzystywane są roboty Wojciech Wojtkielewicz
Egzoszkielet i robot Lexo trafiły na oddział rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Pomagają pacjentom wrócić do formy, poprzez - przede wszystkim - wspomaganie nauki chodzenia.

Kinezyterapii, czyli usprawniania ruchem, nie sposób przecenić podczas rehabilitacji, zwłaszcza neurologicznej i ogólnoustrojowej. Takie właśnie metody wykorzystywane są na oddziale Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.

Śniadecja otwiera rehabilitację kardiologiczną. To będzie jedyny taki oddział w mieście

Oddział rehabilitacji neurologicznej i ogólnoustrojowej w tej placówce liczy w sumie 47 miejsc. Trafiają tu pacjenci z chorobami neurologicznymi, zwyrodnieniowymi, po uszkodzeniu rdzenia kręgowego, np. po wypadkach komunikacyjnych czy innych zdarzeniach losowych.

- W rehabilitacji ogólnoustrojowej pomagamy osobom, które są po świeżych zabiegach ortopedycznych, po operacjach, endoprotezach, stabilizacjach po złamaniach kończyn, z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane - doprecyzowuje dr Jerzy Lewko, ordynator oddziału.

Ale gros pacjentów to osoby po udarze mózgu.

Szpital wojewódzki będzie miał nowy oddział rehabilitacji. Nawet wirtualnej

- Udar niestety uszkadza komórki mózgowe, czego następstwem jest dysfunkcja np. kończyn. W rehabilitacji chodzi o to, by mózg się odbudował, a kończyny odzyskały swoje funkcje. Pomagają tu ćwiczenia wykorzystujące układanki, klocki, ale i bardziej skomplikowane urządzenia mające funkcję biofeedbacku - mówi dr Lewko.

Takie urządzenia na oddziale rehabilitacji wykorzystywane są od lat. Teraz dołączył do nich nowoczesny egzoszkielet i robot Lexo. - Egzoszkielet to urządzenie do reedukacji bądź w ogóle nauki chodu u pacjentów - mówi dr Lewko. I wyjaśnia: - Pacjent przypinany jest do egzoszkieletu, a terapeuta włącza w urządzeniu odpowiednie moduły.

To one inicjują każdy ruch (czyli np. wstawanie, chodzenie), który organizm pacjenta ma zapamiętać. Z kolei robot do nauki chodu Lexo jest tzw. endefektorem, gdzie pacjent jest w stanie sam inicjować ruch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny