Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci napisali alfabet Białegostoku. C jak cyberbiałystok, W jak wielokulturowość.

Marta Gawina
Przy każdej literze alfabetu można stworzyć hasło związane z naszym miastem - mówi Karolina Szymborska, studentka UwB (pierwsza od lewej) na zdjęciu razem z Esterą Limberger i Grzegorzem Kowalskim.
Przy każdej literze alfabetu można stworzyć hasło związane z naszym miastem - mówi Karolina Szymborska, studentka UwB (pierwsza od lewej) na zdjęciu razem z Esterą Limberger i Grzegorzem Kowalskim. fot. Archiwum
Białystok w internecie, literaturze, historii, architekturze. Tak przedstawiają go studenci, którzy biorą udział w konferencji "Alfabet Białegostoku". - Dzięki niej poznaję nasze miasto na nowo - mówi Urszula Kułakowska, studentka polonistyki UwB.

Białystok w alfabecie

Białystok w alfabecie

A jak architektura, czyli przestrzeń architektoniczna miasta
C jak cyberbiałystok, czyli obraz Białegostoku w internecie, internet w życiu miasta
J jak języki, czyli jak się mówi w Białymstoku, socjolekty, języki obce, językowa mapa miasta
P jak płeć, czyli czy Białystok ma płeć, dyskryminacje, seksualność białostoczan
W jak wielokulturowość

Im więcej będziemy wiedzieć o Białymstoku, tym skuteczniej zareklamujemy go na zewnątrz. Tak to działa. Dlatego takie spotkania mają sens - dodaje Urszula Kułakowska.

Wczoraj jako słuchaczka wzięła udział w konferencji naukowej "Alfabet Białegostoku". Ta będzie kontynuowana także dzisiaj. Jej organizatorem jest Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu w Białymstoku. Przez kilka miesięcy czekało na studentów, którzy chcieli rozszerzyć konkretne hasło i powiązać go z naszym miastem.

- Zgłosiło się sporo osób. Ostatecznie wybraliśmy 30 studentów, którzy napisali referaty. Dzięki nim powstały pierwsze odsłony białostockiego alfabetu - mówi Karolina Szymborska, koordynatorka konferencji.

Sama opisała Białystok filomatów. - Czyli ten z pierwszej połowy XIX wieku. Był to Białystok, w którym działały często tajne stowarzyszenia. Gdzie nie brakowało młodych, niepokornych ludzi - opowiada Karolina Szymborska.

Na konferencji pojawił się także obraz miasta w literaturze, w internecie. Studenci wzięli pod lupę język białostoczan, żydowską historię miasta, a nawet nanotechnologię. - Bo alfabet Białegostoku to taki portret miasta, pokazywanie jego różnych obliczy. Dlatego na naszej konferencji pojawia się szeroko pojęta kultura, historia, religia, społeczeństwo, medycyna - dodaje Karolina Szymborska.

Efektem konferencji ma być publikacja, w której znajdą się referaty. - Poza tym chcemy, żeby Alfabet Białegostoku stał się imprezą cykliczną - dodaje koordynatorka konferencji.

Tym bardziej, że hasła związane z miastem można mnożyć. - I to przy każdej literce alfabetu. Na przykład S jak student, stolica Podlasia, samochody, którymi lubią jeździć białostoczanie - wymienia Monika Zalewska, studentka UwB.

- Białystok to ciekawe miasto, które ma się czym pochwalić. Ja jestem dumna z tego, że tu mieszkam - dodaje studentka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny