Trwa kryzys na granicy
Zatrzymano także kolejne osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Na terenie działania placówki SG w Narewce Białorusin przewoził sześciu Syryjczyków, czterech Jemeńczyków i Algierczyka. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali Ukraińca, który przewoził dwunastu Syryjczyków i Egipcjanina.
Łącznie dotąd w 2023 r. zatrzymano ponad 320 osób zaangażowanych w organizację nielegalnego przekraczania granicy, głównie kierowców, tzw. kurierów przewożących migrantów. Od początku roku SG zanotowała łącznie ponad 10 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju – blisko 3 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.
W ostatnich dniach SG poinformowała, że gotowa jest już cała zbudowana na 206. kilometrach granicy zapora elektroniczna i rozpoczęły się odbiory ostatniego jej odcinka, gdzie prace były opóźnione z powodu zalania terenu. Zapora elektroniczna – system kamer i czujników – uzupełnia zbudowaną wcześniej na 186 km zaporę ze stalowych przęseł. W Podlaskim Oddziale SG w Białymstoku jest centrum nadzoru, gdzie są monitorowane dane z systemu.
Kryzys na granicy. Zatrzymano obywateli Afganistanu i Uzbekistanu
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy), a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego 2023 r. w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej na terenie województwa do granicy państwowej.(PAP)
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?