MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Setki białostoczan wspólnie świętowały na rynku 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok [WIDEO, ZDJĘCIA]

Magdalena Kuźmiuk
100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok, 19.02.2019. Uroczystości na Rynku Kościuszki
100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok, 19.02.2019. Uroczystości na Rynku Kościuszki Wojciech Wojtkielewicz
Okoliczne przemówienia, pieśni patriotyczne, defilada służb mundurowych, a także efektowny niepodległościowy tort, wojskowa grochów i drożdżówki - na pamiątkę tych, które 19 lutego 1919 roku jedna z cukierni rozdawała wjeżdżającym do Białegostoku ułanom polskim. Tak białostoczanie świętowali we wtorek rocznicę 100-lecia wyzwolenia naszego miasta.

Dźwięki hymnu Białegostoku odegrane punktualnie w południe z wieży ratusza rozpoczęły we wtorek uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Białystok niepodległości. Uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki tuż przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Nasz Białystok jest dziś miastem pięknym i wyjątkowym, z którego każdy z nas jest dumny. Wierzę, że radość sprzed stu lat zachowuje dla nas znaczenie. Wierzę również, że każdy z nas jest także dziś gotów do porozumienia, do współpracy, ponad różnicami, do tak bardzo satysfakcjonującej pracy na rzecz naszej wspólnej przyszłości - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w swoim uroczystym przemówieniu.

Czytaj też: 90 rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok. 10 prawd o odzyskanej niepodległości

Składał zebranym na rynku tłumom białostoczan życzenia wszystkiego najlepszego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok oraz tego, aby białostoczanie zapamiętali ten dzień na długo.

Między godzinami 21 a 22 od strony Lipowej wjechały patrole ułańskie, a piechota pojawiła się na ulicy Kilińskiego. Było ich razem niewielu, ale byli! Popłynęły łzy radości, rozległy się okrzyki, po czym zmęczonych żołnierzyków zaproszono do cukierni Lubczyńskiej na poczęstunek. Po 123 latach i czterech miesiącach niewoli Białystok powrócił do macierzy, Odrodzonej Polski. Trzy dni później odbyła się uroczysta, pierwsza  defilada wojsk polskich na Rynku Kościuszki.

19 lutego 1919 roku - Wkroczenie Wojsk Polskich do Białegost...

Wtorkowa uroczystość była okazją do wysłuchania patriotycznych pieśni i podziwiania defilady, którą zaprezentowały podlaskie służby mundurowe, m.in. żołnierze z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, policja straż graniczna, strażacy, służba więzienna.

Prezydent Tadeusz Truskolaski rozdał mieszkańcom okolicznościowe foldery oraz kartki pocztowe. Białostoczanie chętni by byli także na kotyliony i lizaki w barwach narodowych. Na budynku, w którym do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe, została odsłonięta tablica pamiątkowa.

Przedstawiamy galerię 100 postaci ważnych dla Białegostoku w ostatnich 100 latach. Spośród nich, specjalna kapituła wybrała 10 najwybitniejszych. Tego zasługującego na tytuł białostoczanina stulecia wybiorą sami mieszkańcy. W głosowaniu.Architekt Stanisław Bukowski, piłkarz Tomasz Frankowski czy przywódca powstania w białostockim getcie Mordehaj Tanenbaum. Te postaci będziemy dziś wspominać w Operze i Filharmonii Podlaskiej. O godz. 19 zacznie się tam uroczysta gala, podczas której usłyszymy też Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.Spośród setki najwybitniejszych, białostoczanie w głosowaniu internetowym wybiorą jedną, najważniejszą postać 100-lecia.

Oto dziesięciu białostoczan 100-lecia. Wybrała ich kapituła ...

Punktem kulminacyjnym uroczystości było pokrojenie i degustacja wielkiego tortu z napisem „100 lat wolności”. Mieszkańcy raczyli się też prawdziwą wojskową grochówką, gorącą czekoladą i drożdżówkami, które miały przypominać te wręczane przez jedną z cukierni polskim ułanom 19 lutego 1919 roku, kiedy wjeżdżali do Białegostoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny