MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja sejmiku. Radni postanowili, że powstanie centrum Xylopolis, a egzaminy na prawo jazdy zdrożeją

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski prowadzi poniedziałkowe (27.02) obrady
Przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski prowadzi poniedziałkowe (27.02) obrady UMWP
W poniedziałek (27.02) po raz pierwszy w tym roku obradował sejmik województwa podlaskiego. Radni postanowili m.in., że zdrożeją opłat za egzaminy na prawo jazdy oraz przyjęli uchwałę o utworzeniu i nadaniu statutu instytucji kultury XSYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie. Na razie w organizacji.

Centrum ma się zajmować bardzo szeroko pojmowaną tematyką drewna, co oznacza m.in. naukę, biznes, edukację i kulturę.

Uchwałę tę poparło 23 radnych przy sześciu wstrzymujących się. Wcześniej sejmik odrzucił (stosunkiem głosów 20:7) wniosek Jarosława Dworzańskiego, by zarząd województwa (autor projektu) dopracował dokument i wtedy skierował go ponownie pod obrady. – Mój wniosek niczego nie przekreśla. To jest ogromne przedsięwzięcie i miesiąc zwłoki wystarczy by usunąć nieścisłości – stwierdził radny Dworzański.

Idea Xylopolis powstała przy współpracy Podlaskiego z różnymi instytucjami oraz ministerstwem klimatu i środowiska. Właśnie tak nazywała się ekspozycja przygotowana w polskim pawilonie podczas światowej wystawy EXPO w Dubaju w 2021 roku. Nowy obiekt ma być wzorowany na polskim pawilonie i będzie w pełni drewniany.

Jak mówił pełnomocnik zarządu ds. XYLOPOLIS prof. Lech Dzienis, wstępna koncepcja zakłada trzy obszary działalności centrum: wystawienniczy, edukacyjno-naukowy i wsparcia biznesu (głownie przez konferencje biznesowe, a być może przez ewentualne patenty dotyczące. Ma też m.in. promować unikalne zasoby naturalne Podlaskiego i inicjować pomysły naukowe.

Marszałek województwa Artur Kosicki zapewnił, że formalne powołanie XYLOPOLIS (nazwa zastrzeżona) daje podstawy do wydatkowania środków na to przedsięwzięcie i rozmów z potencjalnymi partnerami. Przypomniał też, że centrum jest projektem strategicznym w nowym programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Stwierdził ponadto, że biznes ma być jedną z podstaw działania centrum.

Na razie nie wiadomo, gdzie powstanie centrum. Jak informowali prof. Dzienis z marszałkiem Kosickim w grę wchodzą trzy lokalizacje: kampusy Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Jurowcach (ma największy teren). Tymczasem część radnym uważała, że lepszą lokalizacją może być Hajnówka, Augustów albo Sejny. – XYLOPOLIS nie będzie atrakcyjny dlatego, że jest w Białymstoku, ale np. Zabłudów będzie atrakcyjny dlatego, że ma XYLOPOLIS – mówił wiceprzewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski (PSL).

Radni pytali też o finansowanie centrum i jak zapewnił marszałek, w FEdP na XYLOPOLIS przewidziano prawie 8 mln euro (czyli ok. 40 mln zł). Fundusze unijne to 85 proc. kosztów centrum, zaś 15 proc. to wkład własny samorządu województwa podlaskiego (SWP). Według wstępnych szacunków może kosztować ok. 55 mln zł, ale ponieważ centrum ma być przedsięwzięciem wielkim, koszty mogą wzrosnąć. – Opera miała kosztować 50 mln zł, a skończyło się na 230 mln zł. Na wrocławskie Hydroplis w 2016 roku wydano 70 mln zł, a teraz mamy inflację i wysokie ceny usług budowlanych – przypomniał radny KO Jacek Piorunek.

Na razie centrum nauki o drewnie nie ma dokładnie określonej koncepcji, ale wkrótce ma powstać studium wykonalności i trwają rozmowy z ewentualnymi partnerami (jednym z nich mają być Lasy Państwowe).

Czytaj również:

Dodajmy, że podczas poniedziałkowej sesji, radni ustalili (głosami 24:1) nowe ceny opłat za egzaminy na prawo jazdy. Rekomendował je Związek Województw RP:

  • teoretyczny - 50 zł (z 30 zł),
  • praktyczny na kat.: AM, A1, A2, A B1, B, C1, D1 lub T – 200 zł,
  • praktyczny na kategorie: B+E, C1+E, C; C+E, D, D+E lub D1+E – 250 zł.

Sejmik przyznał też pomoc – po 45 tys. zł - na rozwój edukacji i czytelnictwa. Otrzymało ją osiem samorządów (m.in. Augustów, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Siemiatycze i powiat sejneński).

Przed sesją uroczyście pożegnano przechodzące na emeryturę: dyrektor biura sejmiku urzędu marszałkowskiego Bogumiłę Karniewicz i dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Janinę Mironowicz. Za wieloletnią pracę dziękował paniom przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski i marszałek Artur Kosicki.
Bogumiła Karniewicz dyrektorem Biura Sejmiku była od 1999 roku , a Janina Mironowicz szefem WUP - przez ponad 20 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny