MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku stawki opłat za egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Ale nie od razu

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Andrzej Matys - zdjęcie ilustracyjne
Będą nowe stawki opłat za egzamin na prawo jazdy. To skutek nowelizacji Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Teraz wysokość opłat ustalą sejmiki województw - podlaski najwcześniej za dwa miesiące.

Zmiany wynikają z podpisanej 8 grudnia 2022 roku przez prezydenta nowelizacji dwóch wspomnianych ustaw. Zgodnie z nimi, wysokość opłaty za egzamin państwowy określi uchwała sejmiku województwa. Jak wynika z ustawy:
opłata za część teoretyczną na każdą kategorię prawa jazdy nie może przekroczyć 50 zł,

  • egzamin w części praktycznej nie kosztować więcej niż 200 zł lub 250 zł w zależności od kategorii.

Obecnie – czyli nominalnie do końca roku - egzamin teoretyczny na prawo jazdy (auto osobowe) kosztuje 30 zł, a praktyczny - 140 zł.

Czytaj również:

Nowe zapisy stanowią również, że maksymalne stawki opłat będą zmieniane co roku - na następny rok kalendarzowy - według średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, jaki ogłasza prezes GUS. Pierwsza waloryzacja odbędzie się więc w 2024 roku.

Dotychczas stawki opłat egzaminacyjnych określał w rozporządzeniu minister właściwy do spraw transportu (teraz minister infrastruktury) w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych i Ministrem Obrony Narodowej.

Teraz obowiązek ten spadł na sejmiki wojewódzkie mimo sprzeciwu marszałków, którzy wskazywali na niezgodność noweli z konstytucją (nakładanie na sejmiki nowych obowiązków, bez zapewnienia im dofinansowania).

Nowe samochody egzaminacyjne w WORD Białystok. Jak w Warszaw...

Pierwszą sesję podlaskiego sejmiku w 2023 roku zaplanowano na 27 lutego, więc dopiero wtedy możemy poznać stawki opłat egzaminacyjnych na prawo jazdy. Z naszych ustaleń wynika, że w grę wchodzą raczej kwoty maksymalne, a marszałkowie uważają, że w całym kraju opłata za egzamin powinna być taka sama.

- Uchwała o nowych stawkach musi przebyć całą drogę prawną, czyli najpierw dyskutują o niej radni, potem przyjmują. Potem jest karencja do czasu jej opublikowania, więc sądzę, że wszystkie sprawy formalne skończą się w marcu – mówi dyrektor WORD w Suwałkach Grzegorz Wilczewski.

Pytany o wysokość opłat odpowiada, że to kwesta decyzji radnych, ale nie wyklucza, że będą to stawki maksymalne, o które WORD-y i samorządy województw zabiegały od dawna.

- Do końca lutego ceny na pewno się nie zmienią, a dopóki samorząd województwa nie uchwali nowych stawek, będą obowiązywały obecne. To zresztą wynika z zapisów znowelizowanej ustawy - dodaje dyrektor białostockiego WORD-u Przemysław Sarosiek.

Czytaj również:

- Zgodnie z zapisami ustawy wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu państwowego określa sejmik województwa w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego. Taka uchwała jest opracowywana, a na jej przyjęcie sejmik będzie miał maksymalnie sześć miesięcy – tłumaczy marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Dodajmy, że nowe przepisy stanowią, że teraz warunki wynagrodzenia egzaminatorów określi uchwałą sejmik województwa. Będzie się przy tym kierował charakterem pracy wykonywanej przez egzaminatorów i potrzebą zapewnienia odpowiedniego poziomu wykonywania przez nich zadań. Co ważne, ich zarobki nie będą mogły być gorsze niż dotychczasowe.

- Od 1 lutego tego roku wszyscy egzaminatorzy białostockiego WORD-u otrzymali maksymalne stawki z maksymalnymi dodatkami, a w przypadku pracowników średnia podwyżki wyniosła tysiąc złotych brutto – mówi Przemysław Sarosiek i dodaje, że szefowie trzech podlaskich WORD-ów postulują, aby między ustaleniem nowych opłat egzaminacyjnych, a przyjęciem stawek wynagrodzenia egzaminatorów minęły dwa-trzy miesiące, by przeanalizować funkcjonowanie ośrodków w nowych warunkach.

Czytaj również:

Nowe przepisy pozwalają przekazywać WORD-m z budżetu województwa dotacje celowe lub podmiotowe na realizację ich zadań publicznych. Dotacje nie mogą przekraczać 50 proc. kosztów ich działalności, a zasady ich udzielania (i rozliczania) uchwali sejmik. Innymi słowy, WORD dostanie wsparcie na podstawie umowy marszałka województwa z dyrektorem ośrodka.

Przypomnijmy. W kwietniu tego roku Związek Województw RP przygotował własne propozycje opłat egzaminacyjnych – gdyby ustalano je centralnie – ale minister z nich nie skorzystał. Przykłady:

  • egzamin teoretyczny – 50 zł,
  • kategoria AM – 200 zł (jest 140 zł),
  • kat. B – 200 zł (dziś 140 zł),
  • kat. C oraz D – 250 zł (dziś 200 zł),
  • kat. C+E, C1+E, D1+E, D+E – 250 zł (teraz 245 zł),
  • kat. B1, C1, D1, T – 200 zł (jest 170 zł),
  • kat. B+E – 250 zł (jest 200 zł).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny