Sesja rady miejskiej w Białymstoku. Gorąco wokół dwóch stanowisk. O Pawle Adamowiczu i podwyżkach dla nauczycieli (zdjęcia, wideo)

Tomasz MikuliczZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Protestują radni PiS. Uważają, że potrzebne są konsultacje z mieszkańcami w sprawie nadania śp. prezydentowi Gdańska tytułu honorowego obywatela Białegostoku. Nie poparli też stanowiska w sprawie „bezczynności ministerstwa edukacji”.

Każdy mógł uhonorować Pawła Adamowicza na mszy w białostockiej katedrze, gdzie widziałem wielu z nas. Teraz jednak znajomi pytają mnie, jakie związki z Białymstokiem miał prezydent Gdańska, że mamy go ogłosić honorowym obywatelem Białegostoku - mówił na poniedziałkowej sesji Piotr Jankowski z PiS.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Zmarł w szpitalu

Większościowa KO przegłosowała stanowisko, w którym rada miasta oddaje hołd śp. Pawłowi Adamowiczowi jako „wybitnemu samorządowcowi, który swoim życiem udowodnił, czym jest oddanie i poświęcenie dla spraw publicznych”. W stanowisku czytamy też o sprzeciwie wobec mowy nienawiści i tym, że rada miasta „wyraża zamiar nadania” Pawłowi Adamowiczowi tytułu honorowego obywatelstwa naszego miasta. I właśnie na ten ostatni zapis nie zgodziło się PiS.
- Zastanówcie się jeszcze. Możemy do tego wrócić na kolejnych sesjach. Nie było na ten temat konsultacji z mieszkańcami - apelował Sebastian Putra z PiS.

Paweł Adamowicz nie żyje. Podlascy politycy o ataku na prezydenta Gdańska. "Mowa nienawiści przynosi efekty"

Jowita Chudzik z KO stwierdziła, ś.p. Pawła Adamowicza bardzo dużo łączyło z Białymstokiem. - On i jego Gdańsk to symbol otwartości i solidarności, a Białystok również jest miastem otwartym, wielokulturowym i tolerancyjnym - mówiła.

Jej klubowy kolega Marcin Moskwa podkreślał zaś, że Paweł Adamowicz stał się symbolem, a wśród honorowych obywateli Białegostoku są osoby, który związki z naszym miastem są mniejsze. Wymienił chociażby Józefa Piłsudskiego czy Lecha Wałęsę.
- Honorowe obywatelstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi nadała już rada miasta Warszawy. A tam są zarówno radni KO jak i PiS - podkreślał prezydent Tadeusz Truskolaski. Dodał, że powinniśmy oddać hołd temu wybitnemu człowiekowi. - Choć był konserwatystą i gorliwym katolikiem przełamał się i uczestniczył m.in. w marszu równości - podkreślał prezydent.

Temat wrócił jeszcze pod koniec sesji, kiedy większościowe KO zmieniło tryb nadawania honorowego obywatelstwa. Usunięty został wymóg uzyskania opinii komisji samorządności. A jak wiadomo większość w niej ma PiS. W najbliższych tygodniach trzeba więc spodziewać się wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa z pominięciem opinii komisji. Prezydent stwierdził na sesji, że idealną datą uroczystość byłby 27 maja, czyli dzień samorządu terytorialnego.

Krzysztof Truskolaski i radni KO apelują o pieniądze dla nauczycieli, bo 2,4 tys. brutto poniża zawód (zdjęcia, wideo) Tomasz Mikulicz 14.02.2019 18:30 AKTUALIZACJA: 14.02.2019 19:06 KURIER PORANNY
Kolejnym przyjętym w poniedziałek stanowiskiem, które wywołało dyskusję było to dotyczące podwyżek dla nauczycieli. Zaproponowało go KO, by zaprotestować przeciwko „bezczynności ministerstwa edukacji narodowej wobec postulatów podwyżek płac zgłaszanych przez nauczycieli”. Agnieszka Rzeszewska z PiS stwierdziła, że stanowisko można uznać za nawoływanie nauczycieli do strajku podczas tegorocznych matur. - Za poprzednich rządów takich stanowisk nie przyjmowaliśmy, a nauczyciele wielokrotnie manifestowali swoje niezadowolenie przez siedzibą MEN-u - mówiła.

Dodała, że żądania związków zawodowych (czyli tysiąc złotych podwyżki dla wszystkich nauczycieli w kraju) są nierealne, a zamiast oglądać się na rząd, pensje nauczycielom powinno podnieść miasto.

- W grudniu proponowała pani 2 mln zł. Policzyłem, że każdy białostocki nauczyciel dostałby z tego 20 zł. To jałmużna, a nie godziwa podwyżka - denerwował się Tomasz Kalinowski z KO.
Na sesji rozgorzał jeszcze jeden spór o edukację. Tym razem przy okazji uchwały o utworzeniu szkoły mistrzostwa sportowego na bazie SP 29. Agnieszka Rzeszewska zaatakowało władze miasta, że w 2012 zlikwidowały sześć szkół zawodowych, m.in. szkołę kolejarską. Stwierdziła, że przez to uczniowie w pozostałych szkołach mają zajęcia do późna.

Tomasz Kalinowski żachnął się, że to przez PiS-owską reformę zajęcia trwają do g. 19. Kiedy Rzeszewska się odwinęła i dyskusja stawała się już męcząca Kalinowski stwierdził, że to Rzeszewska zaczęła i, że już dawno nie stała przy tablicy. Paweł Myszkowski stwierdził, że wycieczki osobiste były nie na miejscu, ale przeprosin strony Kalinowskiego nie usłyszał. Koniec końców radni jednogłośnie zagłosowali za utworzeniem szkoły.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 35

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Nie życzę sobie aby aferzysta i osoba podejrzana o korupcje była honorowym obywatelem mojego miasta !!Dotarło do POstKOmunistów ???

M
Mazo

Również mam torsje na widok Putry

M
Mazo

Również mam torsje na widok Putry

G
Gość
W dniu 26.02.2019 o 08:38, Gość napisał:

   FPDK - Front Powrotu Do Koryta juz powstal nic dziwnego ze Biedron olal to towarzystwo 

 

Skład totalnych koryciarzy jak z FJN.

G
Gość

Pan prezydent złożył już meldunek do Loży Masońskiej BB o stanie porządku multi kulti we wschodzącym Białymstoku?

c
cryo
W dniu 26.02.2019 o 10:11, Karol Radecki napisał:

Adamowicz to hochsztapler zabity przez kryminalistę.Nie jest godzien tytułu człowieka honoru.

Pamiętacie ruskiego trolla,PATOLOGICZNEGO KŁAMCĘ,propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków,który określił się jasno -"MyZPisem" . Najpierw myślałem,że to tylko psychopata.Ślepo zapatrzony w PARTIĘ , antyunijny ksenofob ,  homofob i antysemita oraz anty-islamista  . Lecz psychozy nie są tak uporczywe , więc oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psichooj alias BOLO/RYŻY TUX, dziewczyna , Ada, brodaty, hexa, POwtarzam , As , socjolog , ponury (nowe) itp :
A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiS
B/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość , sugeruje światowy spisek WSI , Sorosa i Merkel
C/ wprowadza homofobiczne insynuacje i trolluje teksty o rozmiarach członka cryo - od 7!!! miesięcy bredzi to samo
D/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy , dużo emotek
E/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora i blogi jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je".. wychwala pod niebiosa MF Kurkę
F/zarzuca hejtowanym choroby psychiczne
G/mało inteligentny,tępy,ociężały umysłowo - ubogi zasób słów , żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny ....
H/ kolekcjonuje wpisy (też własne fejki) potrzebne do trollowania później
I/ fabrykuje (prymitywnie podszywa się pod hejtowanego) lub powiela ordynarne kłamstwa i "fakty" , po czym komentuje je jako "dowody winy" hejtowanych
J/"donosi" na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORA
K/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...
L/celem hejtu jest poniżenie PO ,PSL, KO , EU , KOD oraz WOŚP -hejter GW  , Owsiaka , Rzeplińskiego , Tuska , Tuleyi , Biedronia , ONET-u i TVN i oczywiście Adamowicza..
Ł/wszyscy kradną (PO , PSL ,KO , KOD oraz WOŚP ) , tylko członkowie PiS i ich elektorat nie kradnie ...
M/ lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych forumowiczów , którzy też mu "śmierdzą" ....
N/okazuje swoje moralne dno nieustannie ... zwykle poprzez "hahaha", lubi określać siebie jako procent idioty w kretynie tzn 100/100
 

G
Gość

- Panie Putra - która jest godzina?

Nie. Mi też. Człowiek bez honoru i pamięci. Wiecznie odwołujący się do Boga. Nigdy nie mówiący szczerze, zawsze kreci. Chyba che iść w posły albo prezydenty.

- Szczęśliwi czasu nie mierzą, czas jest bardzo ważny i wszyscy powinniśmy o tym pamiętać bo nie będziemy żyli wiecznie. 

 
G
Gość

Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

 

G
Gość

Który skrzywdziłeś człowieka prostego 
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, 
Gromadę błaznów koło siebie mając 
Na pomieszanie dobrego i złego, 
Choćby przed tobą wszyscy się skłonili 
Cnotę i mądrość tobie przypisując, 
Złote medale na twoja cześć kując, 
Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli, 
Nie bądź bezpieczny. 
Poeta pamięta. 
Możesz go zabić - narodzi się nowy. 
Spisane będą czyny i rozmowy. 

 

Czesław Milosz

G
Gość
W dniu 26.02.2019 o 09:53, Gość napisał:

"A jak umarł Pan bogatyTo mu nieśli wieńce, kwiatyOrder dali mu po śmierciBy mu złocił się na piersiA jak umarł chłop z fabrykiNie płakali, bo był nikimOdszkodowań nie ma wtedyTrumnę trzeba brać na kredytA jak padło dziecko z głoduNie ruszyło to naroduDalej po bogaczu kwiliłTaki to był nastrój chwili"

Widzisz pisorku,

PAN BOGATY - dawał pracę , napędzał gospodarkę, budował ito a chłop biedny łoił jabola pod PSSem

łapiesz?

G
Gość
W dniu 26.02.2019 o 07:22, xxx napisał:

Czy tylko mi robi się niedobrze na widok Putry?

Nie. Mi też. Człowiek bez honoru i pamięci. Wiecznie odwołujący się do Boga. Nigdy nie mówiący szczerze, zawsze kreci. Chyba che iść w posły albo prezydenty.

c
chamska władza

Długo stałem i nie mogłem zrozumieć

a potem przejrzałem na oczy

Patrzę-że to nie pan,

to wczorajszy żebrak!

podarte buty osmolony frak

zadziera nosa trzyma sie tak

jakby byl ze szlacheckiej krwi a w rzeczywistości

chamska władza podłość i zdrada

I niby piasek rok za rokiem płynie

Czy lepiej ?

Nijak wszystko , nijak …

A myśl gorzka toczy mnie

a myśl gorzka oślepia mnie,

a myśl gorzka nęka mnie.

ECH SŁABO MODLIŁ SIĘ ŻEBRAK

 

 

c
chamska władza

Wójt naszej gminy Wasyl Garbowski

swego czasu powiedział żebrakowi

Bierz złotówkę módl się ze wszystkich sił

by cham nigdy nie był panem

ale czas minął spójrzcie tylko

niby czyjaś ręka

zamknęła kościoły ,rozbiła dzwony

na cerkwiach zamiast krzyży-kruki

życie człowieka nie ma ceny

nie ma już ani wujta ani żebraka

Za to jest chamska władza – podłość i zdrada

Chamska vłast- czarna maść!!!

zawiały wietrzyska z cudzej strony

naniosły śniegów i deszczy

Wschodni pociąg jak bandyta zagwizdał

przygarnął zgraje nowych panów

 

 

G
Gość

"A jak umarł Pan bogaty
To mu nieśli wieńce, kwiaty
Order dali mu po śmierci
By mu złocił się na piersi
A jak umarł chłop z fabryki
Nie płakali, bo był nikim
Odszkodowań nie ma wtedy
Trumnę trzeba brać na kredyt
A jak padło dziecko z głodu
Nie ruszyło to narodu
Dalej po bogaczu kwilił
Taki to był nastrój chwili"

G
Gość

Ja również nie chcę, żeby Białystok honorował pamięć o człowieku, który większość czasu spędzał na przesłuchaniach, w różnych sprawach. Wystarczy, że jego żona już jest już na liście do parlamentu EU. Na otarcie łez po mężu poleci sobie do Brukseli.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3