Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miejskiej w Białymstoku. Gorąco wokół dwóch stanowisk. O Pawle Adamowiczu i podwyżkach dla nauczycieli (zdjęcia, wideo)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Sebastian Putra z PiS, apelował, by KO zastanowiła się jeszcze co do nadania honorowego obywatelstwa ś.p. Pawłowi Adamowiczowi. - Nie było na ten temat konsultacji z mieszkańcami - apelował.
Sebastian Putra z PiS, apelował, by KO zastanowiła się jeszcze co do nadania honorowego obywatelstwa ś.p. Pawłowi Adamowiczowi. - Nie było na ten temat konsultacji z mieszkańcami - apelował. Wojciech Wojtkielewicz
Protestują radni PiS. Uważają, że potrzebne są konsultacje z mieszkańcami w sprawie nadania śp. prezydentowi Gdańska tytułu honorowego obywatela Białegostoku. Nie poparli też stanowiska w sprawie „bezczynności ministerstwa edukacji”.

Każdy mógł uhonorować Pawła Adamowicza na mszy w białostockiej katedrze, gdzie widziałem wielu z nas. Teraz jednak znajomi pytają mnie, jakie związki z Białymstokiem miał prezydent Gdańska, że mamy go ogłosić honorowym obywatelem Białegostoku - mówił na poniedziałkowej sesji Piotr Jankowski z PiS.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Zmarł w szpitalu

Większościowa KO przegłosowała stanowisko, w którym rada miasta oddaje hołd śp. Pawłowi Adamowiczowi jako „wybitnemu samorządowcowi, który swoim życiem udowodnił, czym jest oddanie i poświęcenie dla spraw publicznych”. W stanowisku czytamy też o sprzeciwie wobec mowy nienawiści i tym, że rada miasta „wyraża zamiar nadania” Pawłowi Adamowiczowi tytułu honorowego obywatelstwa naszego miasta. I właśnie na ten ostatni zapis nie zgodziło się PiS.
- Zastanówcie się jeszcze. Możemy do tego wrócić na kolejnych sesjach. Nie było na ten temat konsultacji z mieszkańcami - apelował Sebastian Putra z PiS.

Paweł Adamowicz nie żyje. Podlascy politycy o ataku na prezydenta Gdańska. "Mowa nienawiści przynosi efekty"

Jowita Chudzik z KO stwierdziła, ś.p. Pawła Adamowicza bardzo dużo łączyło z Białymstokiem. - On i jego Gdańsk to symbol otwartości i solidarności, a Białystok również jest miastem otwartym, wielokulturowym i tolerancyjnym - mówiła.

Jej klubowy kolega Marcin Moskwa podkreślał zaś, że Paweł Adamowicz stał się symbolem, a wśród honorowych obywateli Białegostoku są osoby, który związki z naszym miastem są mniejsze. Wymienił chociażby Józefa Piłsudskiego czy Lecha Wałęsę.
- Honorowe obywatelstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi nadała już rada miasta Warszawy. A tam są zarówno radni KO jak i PiS - podkreślał prezydent Tadeusz Truskolaski. Dodał, że powinniśmy oddać hołd temu wybitnemu człowiekowi. - Choć był konserwatystą i gorliwym katolikiem przełamał się i uczestniczył m.in. w marszu równości - podkreślał prezydent.

Temat wrócił jeszcze pod koniec sesji, kiedy większościowe KO zmieniło tryb nadawania honorowego obywatelstwa. Usunięty został wymóg uzyskania opinii komisji samorządności. A jak wiadomo większość w niej ma PiS. W najbliższych tygodniach trzeba więc spodziewać się wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa z pominięciem opinii komisji. Prezydent stwierdził na sesji, że idealną datą uroczystość byłby 27 maja, czyli dzień samorządu terytorialnego.

Krzysztof Truskolaski i radni KO apelują o pieniądze dla nauczycieli, bo 2,4 tys. brutto poniża zawód (zdjęcia, wideo) Tomasz Mikulicz 14.02.2019 18:30 AKTUALIZACJA: 14.02.2019 19:06 KURIER PORANNY
Kolejnym przyjętym w poniedziałek stanowiskiem, które wywołało dyskusję było to dotyczące podwyżek dla nauczycieli. Zaproponowało go KO, by zaprotestować przeciwko „bezczynności ministerstwa edukacji narodowej wobec postulatów podwyżek płac zgłaszanych przez nauczycieli”. Agnieszka Rzeszewska z PiS stwierdziła, że stanowisko można uznać za nawoływanie nauczycieli do strajku podczas tegorocznych matur. - Za poprzednich rządów takich stanowisk nie przyjmowaliśmy, a nauczyciele wielokrotnie manifestowali swoje niezadowolenie przez siedzibą MEN-u - mówiła.

Dodała, że żądania związków zawodowych (czyli tysiąc złotych podwyżki dla wszystkich nauczycieli w kraju) są nierealne, a zamiast oglądać się na rząd, pensje nauczycielom powinno podnieść miasto.

- W grudniu proponowała pani 2 mln zł. Policzyłem, że każdy białostocki nauczyciel dostałby z tego 20 zł. To jałmużna, a nie godziwa podwyżka - denerwował się Tomasz Kalinowski z KO.
Na sesji rozgorzał jeszcze jeden spór o edukację. Tym razem przy okazji uchwały o utworzeniu szkoły mistrzostwa sportowego na bazie SP 29. Agnieszka Rzeszewska zaatakowało władze miasta, że w 2012 zlikwidowały sześć szkół zawodowych, m.in. szkołę kolejarską. Stwierdziła, że przez to uczniowie w pozostałych szkołach mają zajęcia do późna.

Tomasz Kalinowski żachnął się, że to przez PiS-owską reformę zajęcia trwają do g. 19. Kiedy Rzeszewska się odwinęła i dyskusja stawała się już męcząca Kalinowski stwierdził, że to Rzeszewska zaczęła i, że już dawno nie stała przy tablicy. Paweł Myszkowski stwierdził, że wycieczki osobiste były nie na miejscu, ale przeprosin strony Kalinowskiego nie usłyszał. Koniec końców radni jednogłośnie zagłosowali za utworzeniem szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny