MKTG SR - pasek na kartach artykułów

S19 Ploski - Chlebczyn. Do RDOŚ wpłynęły odwołania od decyzji środowiskowej. Punkt sporny to obwodnica Bielska Podlaskiego

Marta Gawina
S19 to ekspresówka, która połączy północ z południem Polski. W województwach lubelskim i podkarpackim budowa tej trasy trwa w najlepsze. W Podlaskiem jeszcze żaden przetarg nie został ogłoszony.
S19 to ekspresówka, która połączy północ z południem Polski. W województwach lubelskim i podkarpackim budowa tej trasy trwa w najlepsze. W Podlaskiem jeszcze żaden przetarg nie został ogłoszony. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Choć to najbardziej oczekiwana ekspresówka w Podlaskiem, ciągle pojawiają się problemy. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wpłynęły już trzy odwołania od decyzji środowiskowej dla odcinka Ploski-Chlebczyn razem z obwodnicą Bielska Podlaskiego. Protestów na pewno będzie więcej. Czy wstrzymają inwestycję?

Planowana trasa Ploski - Chlebczyn to blisko 69-kilometrowy odcinek S19 wraz z 6-kilometrową obwodnicą Bielska Podlaskiego, która miałaby powstać w ramach przebudowy drogi krajowej nr 66. I to właśnie obwodnica wzbudza najwięcej emocji. Potwierdzają to odwołania od decyzji środowiskowej, które wpłynęły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

- Wpłynęły do nas trzy wnioski, w tym dwa od jednej z firm. Jedno odwołanie złożyła osoba fizyczna - mówi Beata Bezubik, szefowa RDOŚ w Białymstoku.

Dodaje, że we wszystkich złożonych wnioskach podnoszony jest przebieg obwodnicy Bielska Podlaskiego. Chodzi m.in. o zbyt bliskie sąsiedztwo z prywatnymi domami. W niektórych przypadkach jest to nawet mniej niż sto metrów.

Odwołań w tej sprawie na pewno będzie więcej. Jest jeszcze czas na ich złożenie. Wniosek przygotowuje już Społeczny Komitet Protestacyjny z dzielnicy Studziwody.

S19. Jest w końcu decyzja środowiskowa dla odcinka Ploski-Chlebczyn. Emocje ciągle budzi obwodnica Bielska Podlaskiego

- Będziemy się odwoływać od decyzji środowiskowej. Chcemy dobrze przygotować nasz wniosek, dokładnie analizujemy całą sprawę – mówił Doroteusz Fionik ze Społecznego Komitetu Protestacyjnego. Po raz kolejny przypomina, że komitet nie jest przeciwko budowie S19. Natomiast nie zgadza się na planowany przebieg obwodnicy Bielska Podlaskiego.

- My proponujemy przesunięcie tej trasy o kilkaset metrów, bliżej Pilik - dodaje.

- Wszystkie złożone odwołania od decyzji środowiskowej przekażemy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. To tam zapadną ostateczne decyzje - dodaje Beata Bezubik z RDOŚ.

Czy protesty wstrzymują całą inwestycję?

Nie, ponieważ decyzja środowiskowa na rygor natychmiastowej wykonalności. GDDKiA może prowadzić dalsze prace związane z tym odcinkiem ekspresowej dziewiętnastki.

Według planów Generalnej Dyrekcji, przetarg na projekt i budowę tego fragmentu S19 ma zostać ogłoszony w drugiej połowie tego roku.

Ploski-Chlebczyn to nie jedyny oprotestowany odcinek dziewiętnastki. GDOŚ analizuje też odwołania dotyczące trasy Choroszcz - Ploski. Decyzje jeszcze nie zapadły.

S19 to ekspresówka, która połączy północ z południem Polski. W województwach lubelskim i podkarpackim budowa tej trasy trwa w najlepsze. W Podlaskiem jeszcze żaden przetarg nie został ogłoszony.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny