MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi terytorialsi już po ostatnim egzaminie przed przysięgą

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dobiegają końca kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Za ochotnikami wymagający egzamin, czyli pętla taktyczna. W sobotę 23 marca o godzinie 11.00 złożą w Choroszczy przysięgę wojskową.
W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dobiegają końca kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Za ochotnikami wymagający egzamin, czyli pętla taktyczna. W sobotę 23 marca o godzinie 11.00 złożą w Choroszczy przysięgę wojskową. GDD / 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dobiegają końca kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Za ochotnikami wymagający egzamin, czyli pętla taktyczna. W sobotę 23 marca o godzinie 11.00 złożą w Choroszczy przysięgę wojskową.

Po ponad dwóch tygodniach zdobywania wiedzy i umiejętności, kandydaci na żołnierzy przystąpili do ostatniego, najważniejszego egzaminu.

Szkolenie podstawowe wprowadza ochotników w niezbędne każdemu żołnierzowi umiejętności. Rekruci poznają zasady bezpiecznego posługiwania się bronią, dopasowania indywidualnego wyposażenia, technik przetrwania w terenie oraz udzielania pierwszej pomocy.

Podsumowaniem tego etapu szkolenia jest egzamin realizowany w formie pętli taktycznej. Tak było i tym razem. Wczesnym rankiem młode wojsko wyruszyło w kilkunastogodzinną podróż ku sprawdzeniu swojej wiedzy i tego, w jaki sposób wykorzystać ją we współdziałaniu w zespole.

Podzieleni na sekcje żołnierze musieli pokonać wyznaczoną trasę, na której zorganizowano punkty kontrolne. By pomyślnie zdać ten sprawdzian musieli, m.in. wykazać się umiejętnością skrytego poruszania się w terenie, wykonać okop, czy opatrzyć rannego.

Pomimo skumulowanego przez kilkanaście dni zmęczenia, wszyscy wykazali się wielką determinacją i zdołali ukończyć to niełatwe zadanie. Teraz przed nimi jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza- przysięga wojskowa.

Odbędzie się ona w sobotę 23 marca o godz. 11.00 na Rynku 11 Listopada w Choroszczy.

Jeśli chciałbyś zostać terytorialsem:

  • skorzystaj z pomocy rekrutera z Twojego powiatu. Dane kontaktowe znajdziesz tu: https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/ lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 - 15:30),
  • możesz też złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach) lub poprzez platformę internetową ePUAP.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie-Moczydły) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Brygadą dowodzi płk Mieczysław Gurgielewicz.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny