Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył projekt "Rozśpiewany Fredro". Artyści z OiFP odwiedzą podlaskie szkoły

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej ponownie będą odwiedzać podlaskie szkoły. Wystartował projekt "Rozśpiewany Fredro".

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Wraz z nim ruszyła także kolejna edycja warsztatów "Rozśpiewany Fredro".

- W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, artyści Opery i Filharmonii podlaskiej ponownie odwiedzą szkoły położone w miejscowościach oddalonych od Białegostoku. Będą to placówki edukacyjne z utrudnionym dostępem do dużej instytucji kultury, jakąś jest Opera i Filharmonia Podlaska - mówi Agnieszka Jabłońska, wicedyrektor OiFP.

Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Aleksandra Fredry. W tym roku przypada również jego 230. rocznica urodzin. W związku z tym OiFP przygotowała cykl audycji szkolnych, które w atrakcyjny sposób przybliżą uczniom szkół podstawowych postać tego wybitnego pisarza.

Spotkań będzie w sumie 40. Zajęcia są przygotowane z myślą o uczniach z klas I-V szkół podstawowych.

- W ubiegłych latach z zajęć skorzystało łącznie ponad 1500 uczniów, w tym roku spotkamy się z kolejnym tysiącem uczniów. Nasi artyści odwiedzą 16 szkół, m.in. w Drohiczynie, Ciechanowcu, Narewce czy Białowieży. Pierwsze warsztaty zaplanowane są na 26 września - zdradza Agnieszka Jabłońska.

- Scenariusz, który napisałem, to historia oparta na syntezie sztuki. Mówi o spotkaniu współczesnej wokalistki z Zofią Szeptycką, córką Aleksandra Fredro. Dzięki magii teatru przenosimy się w czasie z koncertu Alii do roku 1857, gdzie jesteśmy świadkami czytania wiersza Gawła i Pawła przez Zofie. Zaczyna się rozmowa, która sztuka jest lepsza. A pianista próbuje połączyć te dwa światy - muzyki klasycznej z rozrywkową - opowiada Rafał Supiński, twórca scenariusza i reżyser projektu.

Artyści będą prezentować wiersze Aleksandra Fredry w formie pieśni i piosenek z różnych gatunków muzycznych. Poprzez zaangażowanie odbiorców audycji w pracę nad dykcją, stworzeniem własnej piosenki opartej na dowolnej formie muzycznej, a także zapoznanie się z pojęciami muzycznymi takimi jak tempo, dynamika, artykulacja i charakter utworu wykonawcy rozbudzą wyobraźnię uczestników oraz ich wrażliwość na literaturę i muzykę.

Artyści realizujący projekt:

  • Arleta Julia Krutul
  • Paulina Malinowska
  • Katarzyna Szymuś-Supronowicz
  • Maria Magdalena Wróblewska
  • Karina Komendera
  • Maksym Fedorov

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny