MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie sprzedaż mieszkań, a zysk deweloperów i liczba budów maleją. Czy to oznacza spadek cen? Niestety powód jest inny

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Chociaż ceny mieszkań ciągle rosną, a Bezpieczny kredyt pobudził sprzedaż, deweloperzy nadal zarabiają zbyt mało, aby rozpocząć kolejne inwestycje.
Chociaż ceny mieszkań ciągle rosną, a Bezpieczny kredyt pobudził sprzedaż, deweloperzy nadal zarabiają zbyt mało, aby rozpocząć kolejne inwestycje. 123rf.com/gopixa
Sukces programu Bezpieczny kredyt okazuje się nie być wystarczającą motywacją dla deweloperów. Półroczny raport zysków największego w Polsce dewelopera nie pozostawia zbyt dużego pola do optymizmu. Ceny mieszkań pozostaną wysokie, będą rosły dalej, a ich dostępność będzie tylko spadać.

Spis treści

Spada liczba dostępnych mieszkań

Grupa Dom Development, a więc największy w Polsce deweloper, b. To poziom o 3 proc. niższy wobec stanu sprzed roku i nieco wyższy wobec stanu z trzech poprzednich kwartałów.

Jeszcze bardziej ubyło mieszkań w budowie. W połowie bieżącego roku było to 6763, a więc o 7 proc. mniej niż w czerwcu 2022 roku. W całym I półroczu br. deweloper rozpoczął 20 projektów w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie, gdzie zamierza oddać ponad 2,5 tys. mieszkań.

Co ciekawe, deweloper w czerwcu 2023 roku dysponował bankiem ziemi, który umożliwiał wybudowanie ponad 17,5 tys. mieszkań. Dlatego zatem nie wykorzystuje tego potencjału? Grupa w rozmowie z Business Insider tak przedstawia rzeczywistość:

Obecnie obserwujemy silny popyt na mieszkania, za którym nie nadąża podaż. Dotyczy to całego rynku deweloperskiego. Dom Development jest w tej komfortowej sytuacji, że ma duży i zdywersyfikowany bank ziemi oraz silny bilans i zasoby gotówkowe, które pozwalają grupie elastycznie reagować na pojawiające się okazje rynkowe, by sprawnie zwiększać skalę działalności - czytamy na stronach portalu.

Oferta mieszkań dostępnych w ramach grupy Dom Development zmniejszyła się w Warszawie o 36 proc. rok do roku. Większą liczbę lokali obserwujemy natomiast we Wrocławiu (+69 proc.), Krakowie (+ 26 proc.) i Trójmieście (+ 2 proc.).

Kraków zieloną wyspą na mapie budów

Liczba mieszkań w budowie w ramach oferty tego dewelopera skurczyła się o 23 proc. w Trójmieście i o 13 proc. w Warszawie. W tych aglomeracjach powstaje obecnie niespełna 5 tys. mieszkań od DD. Jednym z miast, gdzie widać światełko w tunelu jest na pewno Kraków. To tutaj Dom Development rozpoczął budowę 632 mieszkań, a to o 15 proc. więcej niż w 2022 roku. W najbliższej przyszłości deweloper planuje w tym mieście budowę 1416 mieszkań, co oznacza wzrost banku ziemi w tym mieście o 77 proc.

To spory wzrost jeśli wyniki porównamy z innymi miastami w Polsce. W stolicy DD chce wybudować blisko 10 tys. mieszkań, a to wzrost o zaledwie 10 proc. w stosunku do 2022 roku. W Trójmieście powstanie ponad 4,5 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 5 proc. rok do roku. Z kolei we Wrocławiu w najbliższej przyszłości planowany jest spadek ilości inwestycji o 9 proc. W tym mieście powstanie prawie 1600 mieszkań.

Sprzedaż rośnie, ale zyski niekoniecznie. To zła wiadomość dla rynku

Przychody ze sprzedaży grupy Do Dvelopment przekroczyły 1,2 mln zł, co oznacza spadek rok do roku o 4 proc. Widać to także w zysku netto grupy, który również spadł: 223 mln to spadek o 6 proc. rdr.

Na koniec czerwca tego roku poziom gotówki wynosił 666 mln zł, przewyższając zobowiązania finansowe grupy o 312 mln zł, a ponadto posiadaliśmy niewykorzystane linie kredytowe o wartości 395 mln zł. Jest to dla nas komfortowa sytuacja, pozwalająca elastycznie reagować na pojawiające się okazje rynkowe - podał Leszek Stankiewicz wiceprezes i dyrektor finansowy spółki w komunikacie.

Z raportu finansowego grupy wynika jednak, że w kolejnych miesiącach 2023 roku zyski spółki tylko spadały. W drugim kwartale zysk netto na poziomie ponad 60 mln zł był o 32 proc. niższy w stosunku do stanu z analogicznego okresu w 2022 roku i o aż 60 proc. niższy niż w pierwszym kwartale 2023 roku. To interesujące dane, biorąc pod uwagę fakt, że sprzedaż mieszkań w tej grupie wzrosła w II kwartale o 16 proc. rdr., a w całym pierwszym półroczu o 18 proc. Czy to oznacza, że deweloperzy zaczynają obniżki cen mieszkań? Niestety…

To efekt ciągle rosnących kosztów w całej branży. Wzrasta presja płacowa pracowników i zarządu, ceny materiałów budowlanych ustabilizowały się na relatywnie wysokim poziomie, a wyższe są niemal wszystkie koszty finansowe czy sprzedażowe. To spowodowało, że nawet podniesienie marży do 31,2 proc. nie dało grupie największemu w Polsce deweloperowi odpowiednich zysków. Trudno się więc dziwić obawom przed inwestycjami. Dla rynku ta sytuacja oznacza dalsze ograniczenie dostępności gotowych mieszkań i wyższe ceny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rośnie sprzedaż mieszkań, a zysk deweloperów i liczba budów maleją. Czy to oznacza spadek cen? Niestety powód jest inny - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny