Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim. Pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy

OPRAC.: wal
W środę (21.06) o szczegółach planowanych przedsięwzięć poinformowali członkowie komitetu honorowego na czele z abp Jakubem, który przewodzi komitetowi honorowemu obchodów. W spotkaniu uczestniczył także marszałek Artur Kosicki, samorząd województwa jest bowiem partnerem tych obchodów.
W środę (21.06) o szczegółach planowanych przedsięwzięć poinformowali członkowie komitetu honorowego na czele z abp Jakubem, który przewodzi komitetowi honorowemu obchodów. W spotkaniu uczestniczył także marszałek Artur Kosicki, samorząd województwa jest bowiem partnerem tych obchodów. Urszula Łobaczewska
Tłumaczenie na język polski i wydanie Kodeksu Supraskiego, ustawienie pamiątkowych rzeźb nawiązujących do zabytku oraz publikacje przybliżającej dzieciom historię i wartość tej bezcennej księgi – to najważniejsze, lecz nie jedyne wydarzenia przygotowane w ramach Roku Kodeksu Supraskiego. Jego obchody honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzeja Duda.

Kodeks Supraski to datowany na początek XI w. rękopis piśmiennictwa słowiańskiego pochodzący z Bułgarii, zapisany w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Około 500 lat temu w nieznanych historykom okolicznościach znalazł się w monastyrze w Supraślu, gdzie 200 lat temu, w 1823 r. odnalazł go pochodzący z Wólki Wygonowskiej ks. Prof. Michał Bobrowski.

od 16 lat

W tym roku zatem przypadają okrągłe daty: powstania księgi, przekazania do biblioteki monastyru supraskiego i odnalezienia jej. W środę (21.06) o szczegółach planowanych przedsięwzięć poinformowali członkowie komitetu honorowego na czele z abp Jakubem, który przewodzi komitetowi honorowemu obchodów. W spotkaniu uczestniczył także marszałek Artur Kosicki, samorząd województwa jest bowiem partnerem tych obchodów.

– Wszystkie te daty mówiły nam o tym, że rok 2023 będzie najlepszy, aby przypomnieć o tym rękopisie – mówił Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub.

Podkreślał, jak ogromne znaczenie dla regionu ma fakt, że Kodeks Supraski znalazł się przed wiekami właśnie w Supraślu.

– To świadczy o kontaktach w tamtych czasach, jakie supraski monastyr miał z resztą świata, o czym zresztą dowodzą też słynne freski supraskie. Monastyr miał kontakt z Bałkanami, ze Świętą Górą Athos… To świadczy o poziomie intelektualnym, duchowym i naukowym tamtego okresu – zaznaczył arcybiskup.

Abp Jakub podziękował władzom województwa za przyjęcie w listopadzie ub.r. uchwały o ustanowieniu roku 2023 – rokiem Kodeksu Supraskiego.

–To wyjątkowe dzieło, dla naszego regionu i ogromny zaszczyt, że taki unikat, zabytek światowej klasy, ma swoją podlaską, długą historię– mówił marszałek Kosicki.

Zapowiedział również, że dołoży wszelkich starań, aby rękopis, który obecnie jest w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, w czasie zaplanowanej na wrzesień konferencji naukowej trafił do naszego regionu.

Kodeks Supraski – czym jest?

– To największy objętościowo pomnik piśmiennictwa pisany cyrylicą, która jest naszym wspólnym dziedzictwem – mówił historyk kultury i ekspert w zakresie slawistyki prof. Aleksander Naumow.

Część księgi znajdująca się w Polsce jest zbiorem żywotów świętych i kazań na marzec. A że w marcu często przypada Wielkanoc, więc są tam też m.in. kazania na Wielki Tydzień i na inne stałe w kalendarzu liturgicznym święta.

– To jest naprawdę bardzo dobra literatura, to są bardzo stare teksty, powstałe w III, IV i V wieku. Pisane bardzo pięknym językiem. Spodobają się w normalnej lekturze, nie tylko obrzędowej – zapewniał prof. Naumow.

Wartość naukowa Kodeksu polega na tym, że był on i jest najwcześniejszym oraz najważniejszym źródłem staro-cerkiewno-słowiańskiego języka. To jeden z najcenniejszych dokumentów historii ludzkości, jedyny na świecie tak obszerny zabytek wczesnego chrześcijańskiego piśmiennictwa słowiańskiego, ściśle związany z tradycją świętych Cyryla i Metodego, uznanych przez Św. Jana Pawła II współpatronami Europy.

Pierwsze tłumaczenie na język nowożytny

Jednym wydarzeń wieńczących Rok Kodeksu Supraskiego będzie wydanie księgi w języku polskim.
Będzie to pierwsze jej tłumaczenie na język nowożytny. Ale duch cyrylicy pozostanie, bowiem polski druk będzie przygotowany w specjalnie opracowanej stylistyce. Łacińskie litery będą stylizowane na „inicjałki” Kodeksu Supraskiego.

Polską wersję Kodeksu Supraskiego wydadzą Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego i Fundacja Oikonomos. Ma to nastąpić 8 grudnia 2023 r. (podlaskie.eu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny