Święto Ikony Matki Bożej w Supraślu
10 sierpnia wierni cerkwi prawosławnej tradycyjnie pielgrzymują do Supraśla aby oddać hołd cudownej ikonie, która znajduje się w tamtejszym monastyrze. Podobnie jak w latach ubiegłych zjawiły się tłumy wiernych oraz wielu zaproszonych gości. Uroczyste nabożeństwo celebrował arcybiskup białostocko-gdański Jakub w asyście innych hierarchów cerkiewnych:
- Abp Grzegorz, biskup bielski
- Abp Jerzy, ordynariusz wrocławsko-szczeciński
- Bp supraski Andrzej,
- Bp Atanazy, ordynariusz łódzko-poznański
- Biskup siemiatycki Warsonofiusz.
.
Zobacz jak wyglądały obchody święta Supraskiej Ikony Matki Bożej:
Uroczystości rozpoczęły się już wczoraj. O godz. 18 odbyło się całonocne czuwanie, o 22.00 odprawiono akatyst przed Supraską Ikoną Matki Bożej, a o 23.30 akatyst za zmarłych (krypta Abpa Mirona). W nocy i nad ranem odprawiono Święte Liturgie:
- godz. 1.00 w cerkwi św. Jana Teologa
- godz. 5.00 w cerkwi Zwiastowanie Bogorodzicy
Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej 2022
Tegoroczne święto miało szczególny charakter albowiem poświęcony został ikonostas, będący rekonstrukcją pierwszego ikonostasu z XVI wieku.
W dzisiejszej Świętej Liturgii wzięli udział również zaproszeni goście, przedstawiciele władz, służb mundurowych i nie tylko, m.in.:
- Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski,
- płk Jarosław Kowalewski - szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji,
- st. bryg. Paweł Piotr Ostrowski - zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
- prof. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków,
- dr hab, inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej,
- Wiesława Burnos - członek Zarządu Województwa Podlaskiego,
- bryg. Marcin Bielakowicz - zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Monaster nad Supraślą.
Monaster Supraski został założony w 1500 roku, po tym jak został przeniesiony z Gródka. Został ufundowany przez Aleksandra Chodkiewicza. Mnisi utrzymywali szerokie kontakty z innymi prawosławnymi wspólnotami monastycznymi na ziemiach ruskich i na Bałkanach, co sprawiło, że w XVI w. monaster w Supraślu stał się jednym z najważniejszych ośrodków prawosławnych w I Rzeczypospolitej. Zakonnicy zajmowali się także gromadzeniem i kopiowaniem ksiąg.
Fragment filmu "Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon" zawierający w sobie opowieść o supraskiej wspólnocie:
Główna cerkiew monasterska - p.w. Zwiastowania - jest obiektem łączącym funkcje obronne i sakralne. Budowla wybudowana w latach 1503-1511 została wysadzona w powietrze przez wycofujących się Niemców u schyłku II Wojny Światowej. W 1984 do pracy duszpasterskiej w Supraślu został skierowany hieromnich Miron (Chodakowski). Pod jego kierunkiem w klasztorze przeprowadzono gruntowną renowację cerkwi św. Jana Teologa, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych oraz podjęto odbudowę zrujnowanej cerkwi Zwiastowania. W 2021 r., wraz z zakończeniem prac nad freskami, zakończono trwającą 37 lat odbudowę głównej cerkwi monasteru.
Cudowna ikona
Supraska Ikona Bogorodzicy jest nierozłącznie związana z Supraską Ławrą Zwiastowania Matki Bożej. W 1503 roku biskup smoleński Józef Sołtan,ofiarował monasterowi ze swojej cerkwi katedralnej w Smoleńsku ikonę Matki Bożej, kopię wielce czczonej na Rusi smoleńskiej Ikony Matki Bożej.
Wkrótce ikona zasłynęła łaskami uzdrowień modlących się przed nią chorych. Ikona nieprzerwanie słynęła swymi łaskami i przyciągała do monasteru niezliczone rzesze wiernych, nie tylko prawosławnych, ale również rzymskich katolików i protestantów. Pielgrzymki nie ustały kiedy od XVI w. do 1839 r. wspólnota znajdowała się w rękach unitów.
Tragicznym w skutkach stał się okres Bieżeństwa. Wtedy to Ikona, nieprzerwanie przebywająca w klasztornej cerkwi, została wywieziona do Słucka. Był rok 1915. W wyniku wojennej zawieruchy cudowny obraz zniknął. Obecnie znajdująca się w cerkwi św. Jana Teologa Ikona Bogorodzicy jest wierną kopią utraconego wizerunku.
Zobacz dłuższy fragment:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?