MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. Tłumy wiernych oddały cześć cudownej ikonie, poświęcono też nowy ikonostas. Zobacz zdjęcia i nagranie!

Piotr Łozowik
Wideo
od 16 lat
Jak co roku - 10 sierpnia - cerkiew prawosławna celebrowała święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. W ramach uroczystości poświęcony został nowy ikonostas w cerkwi Zwiastowania Bogorodzicy. Tradycyjnie wydarzenia zgromadziło w monasterze liczne duchowieństwo, a także rzesze wiernych.

Święto Ikony Matki Bożej w Supraślu

10 sierpnia wierni cerkwi prawosławnej tradycyjnie pielgrzymują do Supraśla aby oddać hołd cudownej ikonie, która znajduje się w tamtejszym monastyrze. Podobnie jak w latach ubiegłych zjawiły się tłumy wiernych oraz wielu zaproszonych gości. Uroczyste nabożeństwo celebrował arcybiskup białostocko-gdański Jakub w asyście innych hierarchów cerkiewnych:

  • Abp Grzegorz, biskup bielski
  • Abp Jerzy, ordynariusz wrocławsko-szczeciński
  • Bp supraski Andrzej,
  • Bp Atanazy, ordynariusz łódzko-poznański
  • Biskup siemiatycki Warsonofiusz.

.

Zobacz jak wyglądały obchody święta Supraskiej Ikony Matki Bożej:

Uroczystości rozpoczęły się już wczoraj. O godz. 18 odbyło się całonocne czuwanie, o 22.00 odprawiono akatyst przed Supraską Ikoną Matki Bożej, a o 23.30 akatyst za zmarłych (krypta Abpa Mirona). W nocy i nad ranem odprawiono Święte Liturgie:

  • godz. 1.00 w cerkwi św. Jana Teologa
  • godz. 5.00 w cerkwi Zwiastowanie Bogorodzicy

Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej 2022

Tegoroczne święto miało szczególny charakter albowiem poświęcony został ikonostas, będący rekonstrukcją pierwszego ikonostasu z XVI wieku.

Supraśl, 10.08.2023
Supraśl, 10.08.2023 Piotr Łozowik

W dzisiejszej Świętej Liturgii wzięli udział również zaproszeni goście, przedstawiciele władz, służb mundurowych i nie tylko, m.in.:

  • Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski,
  • płk Jarosław Kowalewski - szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji,
  • st. bryg. Paweł Piotr Ostrowski - zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
  • prof. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków,
  • dr hab, inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej,
  • Wiesława Burnos - członek Zarządu Województwa Podlaskiego,
  • bryg. Marcin Bielakowicz - zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Monaster nad Supraślą.

Monaster Supraski został założony w 1500 roku, po tym jak został przeniesiony z Gródka. Został ufundowany przez Aleksandra Chodkiewicza. Mnisi utrzymywali szerokie kontakty z innymi prawosławnymi wspólnotami monastycznymi na ziemiach ruskich i na Bałkanach, co sprawiło, że w XVI w. monaster w Supraślu stał się jednym z najważniejszych ośrodków prawosławnych w I Rzeczypospolitej. Zakonnicy zajmowali się także gromadzeniem i kopiowaniem ksiąg.

Fragment filmu "Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon" zawierający w sobie opowieść o supraskiej wspólnocie:

Główna cerkiew monasterska - p.w. Zwiastowania - jest obiektem łączącym funkcje obronne i sakralne. Budowla wybudowana w latach 1503-1511 została wysadzona w powietrze przez wycofujących się Niemców u schyłku II Wojny Światowej. W 1984 do pracy duszpasterskiej w Supraślu został skierowany hieromnich Miron (Chodakowski). Pod jego kierunkiem w klasztorze przeprowadzono gruntowną renowację cerkwi św. Jana Teologa, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych oraz podjęto odbudowę zrujnowanej cerkwi Zwiastowania. W 2021 r., wraz z zakończeniem prac nad freskami, zakończono trwającą 37 lat odbudowę głównej cerkwi monasteru.

Cudowna ikona

Supraska Ikona Bogorodzicy jest nierozłącznie związana z Supraską Ławrą Zwiastowania Matki Bożej. W 1503 roku biskup smoleński Józef Sołtan,ofiarował monasterowi ze swojej cerkwi katedralnej w Smoleńsku ikonę Matki Bożej, kopię wielce czczonej na Rusi smoleńskiej Ikony Matki Bożej.

Cudowna Ikona
Cudowna Ikona Piotr Łozowik

Wkrótce ikona zasłynęła łaskami uzdrowień modlących się przed nią chorych. Ikona nieprzerwanie słynęła swymi łaskami i przyciągała do monasteru niezliczone rzesze wiernych, nie tylko prawosławnych, ale również rzymskich katolików i protestantów. Pielgrzymki nie ustały kiedy od XVI w. do 1839 r. wspólnota znajdowała się w rękach unitów.

Powstaje kolejna świątynia w regionie. Nowa cerkiew w Karakulach ma już ściany i część sklepienia. Zobacz jak wyglądają postępy w pracy

Tragicznym w skutkach stał się okres Bieżeństwa. Wtedy to Ikona, nieprzerwanie przebywająca w klasztornej cerkwi, została wywieziona do Słucka. Był rok 1915. W wyniku wojennej zawieruchy cudowny obraz zniknął. Obecnie znajdująca się w cerkwi św. Jana Teologa Ikona Bogorodzicy jest wierną kopią utraconego wizerunku.

Zobacz dłuższy fragment:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny