Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl - Klejnot pośrodku lasu

Magdalena Angelika Szymańska
Zespół budynków Prawosławnego Męskiego Monasteru pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - to najczęściej odwiedzany zabytek w Supraślu. Legenda głosi, że mnisi z Gródka po kilkudniowych modłach puścili z biegiem rzeki Supraśl drewniany krzyż z relikwiami. Tam, gdzie zatrzymałby się krzyż, miał być ich klasztor. Tak właśnie powstał supraski monaster. Zakonnicy zgromadzili tu bogatą bibliotekę z cennymi drukami i rękopisami np. Kodeks supraski z XI-XII w. Po przyjęciu unii brzeskiej klasztor w Supraślu stał się bardzo ważnym  ośrodkiem kulturalnym i religijnym unitów. W 1695 roku uruchomiono tu przyklasztorną drukarnię, a szesnaście lat później powstała pierwsza we wschodniej Polsce papiernia. To właśnie tu po raz pierwszy wydrukowano słynną kolędę "Bóg się rodzi".
Zespół budynków Prawosławnego Męskiego Monasteru pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - to najczęściej odwiedzany zabytek w Supraślu. Legenda głosi, że mnisi z Gródka po kilkudniowych modłach puścili z biegiem rzeki Supraśl drewniany krzyż z relikwiami. Tam, gdzie zatrzymałby się krzyż, miał być ich klasztor. Tak właśnie powstał supraski monaster. Zakonnicy zgromadzili tu bogatą bibliotekę z cennymi drukami i rękopisami np. Kodeks supraski z XI-XII w. Po przyjęciu unii brzeskiej klasztor w Supraślu stał się bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym unitów. W 1695 roku uruchomiono tu przyklasztorną drukarnię, a szesnaście lat później powstała pierwsza we wschodniej Polsce papiernia. To właśnie tu po raz pierwszy wydrukowano słynną kolędę "Bóg się rodzi".
Supraśl to miasto pełne zabytków. A otacza je Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - największy obszar chroniony w Polsce.
Pałac Buchholtzów – siedziba jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów. Obecnie mieści się tu liceum plastyczne.
Pałac Buchholtzów – siedziba jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów. Obecnie mieści się tu liceum plastyczne. Fot. UM w Supraślu

Pałac Buchholtzów - siedziba jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów. Obecnie mieści się tu liceum plastyczne.
(fot. Fot. UM w Supraślu)

Już sama droga do tego malowniczego miasteczka sprawia, że czujemy się zdrowi i wyciszeni. Asfaltowa ulica pośrodku lasu Puszczy Knyszyńskiej. Dookoła soczyście zielone i wielkie drzewa. To niezwykle atrakcyjny zakątek Podlasia o bogatej tradycji, ciekawej kulturze i osobliwej przyrodzie. Aż chce się tu zostać na zawsze.

Cała gmina Supraśl liczy 12,8 tys. osób i sąsiaduje ze stolicą Podlasia - miastem Białystok, oraz gminami: Wasilków, Czarną Białostocką, Sokółką, Szudziałowem i Gródkiem. Natomiast same miasteczko to zaledwie jedna trzecia gminy, czyli 4 519 mieszkańców. Supraśl współpracuje z wieloma gminami partnerskimi. Należą do nich: Balsthal w Szwajcarii, Großenkneten w Niemczech, Porthcawl w Walii, a także polskie miasto Zgierz.

Malownicza kraina

Supraśl jest ważnym ośrodkiem turystycznym w regionie. Przez miasteczko przepływa malownicza rzeka Supraśl, która swój początek bierze na wysokości 151 m n.p.m., wśród bagien, a bieg kończy w Narwi.

Kruszyniany – to wieś położona około 40 kilometrów od Supraśla. W XVII wieku stanowiła duży ośrodek muzułmański. Tutaj sporządzano dzieła o treści religijno-obyczajowej,
Kruszyniany – to wieś położona około 40 kilometrów od Supraśla. W XVII wieku stanowiła duży ośrodek muzułmański. Tutaj sporządzano dzieła o treści religijno-obyczajowej, tzw. kitaby. Do dzisiaj mieszka tutaj niewielka mniejszość tatarska. W Kruszynianach znajduje się drewniany Meczet Tatarski (na zdjęciu). Pochodzi on prawdopodobnie z przełomu XVIII-XIX wieku. Jest to drugi (po Bohonikach) najstarszy meczet w Polsce. Budynek zbudowano na planie prostokąta. Od północy ozdobiony jest dwiema wieżyczkami.

Kruszyniany - to wieś położona około 40 kilometrów od Supraśla. W XVII wieku stanowiła duży ośrodek muzułmański. Tutaj sporządzano dzieła o treści religijno-obyczajowej, tzw. kitaby. Do dzisiaj mieszka tutaj niewielka mniejszość tatarska. W Kruszynianach znajduje się drewniany Meczet Tatarski (na zdjęciu). Pochodzi on prawdopodobnie z przełomu XVIII-XIX wieku. Jest to drugi (po Bohonikach) najstarszy meczet w Polsce. Budynek zbudowano na planie prostokąta. Od północy ozdobiony jest dwiema wieżyczkami.

Urozmaicony krajobraz tworzą liczne wzgórza i doliny, pokryte lasami Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, zajmującego aż 75 tysięcy hektarów. To obecnie największy obszar chroniony w Polsce.

Właśnie tu zachowały się najcenniejsze fragmenty przyrody oraz wiele rzadkich i chronionych okazów świata roślin i zwierząt. Występują liczne gatunki roślin chronionych i bardzo rzadko spotykanych, jak np. fiołek torfowy czy żurawina drobnolistna, a także pióropusznik strusi, wierzba lapońska czy dziewięćsił bezłodygowy.

Bardzo bogata w niespotykane okazy jest też fauna. Bocian czarny, trzmielojad, gadożer oraz aż trzy gatunki dzięcioła - to tylko niektóre spośród 150 gatunków żyjących tu ptaków.

W lasach żyją sarny, zające, a także gady takie, jak: jaszczurka zwinka, padalec czy żmija zygzakowata.

To warto zobaczyć

Supraśl słynie z zabytków: Dwór Zacherta, Pałac Buchholtzów (obecne Liceum Sztuk Plastycznych), Pobazyliański Zespół Klasztorny Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, kościół Świętej Trójcy, cmentarz ewangelicki, to tylko niektóre obiekty, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Najbardziej emocjonująca będzie jednak wizyta w Muzeum Ikon. To prawdziwa arkadia dla poszukujących wyciszenia i teologicznej nostalgii. Panujący tu nastrój przenosi w nieznaną, tajemniczą przestrzeń, która przenika do najgłębszej duchowości. A rozbrzmiewający śpiew chóralny wzbogaca efekt zadumy i kontemplacji.

Cudowna moc borowin

Uzdrowisko - to słowo działa jak magnes. I nic dziwnego - klimat jest tu wyjątkowo sprzyjający, a złoża borowin są dodatkowym atutem leczniczym. Pobyt w miasteczku zaleca się wszystkim tym, którzy przeszli zabiegi chirurgiczne i wracają do zdrowia, cierpiącym na schorzenia reumatyczne, kardiologiczne oraz dróg oddechowych. Powinni tu przyjechać zestresowani i zmęczeni ludzie sukcesu, którym znudziły się zagraniczne kurorty. I wszyscy ci, którzy uwielbiają ciszę i spokój.

Mieszkańcy mają tu też lokalnego uzdrowiciela, archimandrytę supraskiego monasteru - ojca Gabriela. Od dwudziestu lat leczy ziołami i modlitwą, a nawet rozmową. Po jego mieszanki ziołowe przyjeżdżają ludzie nie tylko z Podlasia, ale również z całej Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny