Rewolucja śmieciowa ma nas nauczyć ekologii

Krzysztof Jankowski krzysztof.jankowski@mediaregionalne.pl tel. 85 730 67 86
Za nieco ponad trzy miesiące czeka nas rewolucja śmieciowa. Szykują się do niej samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, do przetargów niedługo staną firmy wywożące odpady. Także mieszkańcy muszą przygotować się do zmian.
Gmina Bielsk Podlaski 10*/15
Miasto Bielsk Podlaski 10/22
Boćki 7/20
Gmina Brańsk 10*/15
Miasto Brańsk 7,50/15
Orla 6/12
Rudka 11*/14
Wyszki 12*/15

Ceny w złotówkach naliczane od osoby w skali miesiąca: za odpady zbierane selektywnie / za odpady zmieszane.
*W przypadku czterech gmin opłata za selektywną zbiórkę śmieci ulega obniżeniu w przypadku wydzielenia lub gromadzenia w kompostowniku odpadów zielonych (tzw. frakcji biodegradowalnej) - w gminach wiejskich Bielsk Podlaski i Brańsk do 8 zł za osobę, a w gminach Rudka i Wyszki do 9 zł za osobę.

Gmina Bielsk Podlaski 10*/15
Miasto Bielsk Podlaski 10/22
Boćki 7/20
Gmina Brańsk 10*/15
Miasto Brańsk 7,50/15
Orla 6/12
Rudka 11*/14
Wyszki 12*/15

Ceny w złotówkach naliczane od osoby w skali miesiąca: za odpady zbierane selektywnie / za odpady zmieszane.
*W przypadku czterech gmin opłata za selektywną zbiórkę śmieci ulega obniżeniu w przypadku wydzielenia lub gromadzenia w kompostowniku odpadów zielonych (tzw. frakcji biodegradowalnej) - w gminach wiejskich Bielsk Podlaski i Brańsk do 8 zł za osobę, a w gminach Rudka i Wyszki do 9 zł za osobę.

Nowa ustawa o odpadach ma nas skutecznie zachęcić do segregacji śmieci. Od 1 lipca wszyscy mamy zacząć dbać o środowisko. Przekonać mają nas do tego solidne podwyżki za wywóz odpadów, szczególnie tych niesegregowanych.

Sprawdziliśmy, jakie ceny podyktują nam samorządy z powiatu bielskiego. Wszystkie gminy zdecydowały się na uzależnienie wysokości opłaty od liczby mieszkańców. Najwyższą cenę za śmieci zmieszane uchwalili radni w Bielsku (22 zł miesięcznie od osoby), a najniższą Orli (12 zł). Orlanie zapłacą też najmniej za śmieci segregowane (6 zł), a najwięcej mieszkańcy Rudki (11 zł) i Wyszek (12 zł), chociaż obie te gminy dopuściły możliwość obniżki opłaty do 9 zł za osobę, jeśli ze śmieci segregowanych zostaną wydzielone odpady zielone. Na podobne rozwiązanie zdecydowano się też w gminach wiejskich Bielsk Podlaski i Boćki.

Dla porównania: w sąsiedniej gminie Narew w powiecie hajnowskim uchwalono opłaty wysokości 4 i 8 zł od osoby. Także w samej Hajnówce (6,27 i 12,57 zł miesięcznie za osobę) stawki są sporo niższe niż w Bielsku Podlaskim.

- Hajnówka ma swój zakład zagospodarowania odpadów, a planowanych wcześniej inwestycji w pobliżu Bielska nie udało się zrealizować, więc musimy w opłatę wkalkulować koszt transportu - mówi burmistrz Bielska Eugeniusz Berezowiec.

Przyznaje, że już dziś śmieci z Bielska trafiają do ZZO w Hajnówce, a wysypisko w Augustowie jest nieczynne. Planowaną przed laty budowę zakładu w Dubiażynie zablokowali mieszkańcy, a próby uruchomienia spalarni w pobliżu Augustowa nie powiodły się, bo projekt nie uzyskał dofinansowania unijnego.

Wszyscy mieszkańcy dostali już wzory deklaracji, w których mają poinformować gminę, ile osób mieszka w domu i czy decydują się one na segregację śmieci. Jeśli ktoś tej deklaracji nie złoży, to opłatę określi burmistrz, choć dokładnie nie wiadomo, w jaki sposób.

W zabudowie indywidualnej sytuacja jest w miarę jasna - każdy decyduje za siebie, ale w osiedlach wielorodzinnych za mieszkańca decyduje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Największa bielska Spółdzielnia Mieszkaniowa już rozesłała wzory deklaracji z zaznaczonym polem segregacji śmieci i niższą stawką opłat. Podobnie zrobiły wspólnoty mieszkaniowe, których blokami administruje Przedsiębiorstwo Komunalne.

- W takiej sprawie nie ma sensu przeprowadzać głosowania. Mamy dla jednego niesegregującego budować oddzielny śmietnik? - pyta Jan Kondratiuk, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej.

Mimo chwalebnych założeń autorów nowej ustawy trudno sobie wyobrazić, by z dnia na dzień wszyscy Polacy zaczęli starannie segregować śmieci. Raczej można się spodziewać, że będą szukać jakichś forteli. Jednym z nich mogą być ustawiane nadal w śmietnikach pojemniki na śmieci zmieszane, bo przecież nie wszystkie odpady da się segregować.

- Z przesłanego do nas przez urząd miasta pisma wynika, że kontroli będą podlegać pojemniki, w których składować mamy odpady selektywne. Nie ma informacji o kontroli odpadów zmieszanych. Z tego wynika, że w nich może być wszystko - mówi prezes Jan Kondratiuk.

Idąc tym tropem możemy założyć, że segregacja na osiedlach wielorodzinnych będzie polegała na tym, by nie wrzucać niesegregowanych śmieci do wydzielonych pojemników na szkło, papier czy plastik. Natomiast do pojemnika na śmieci zmieszane prawdopodobnie trafią wszystkie śmieci - tak jak teraz. A płacić będziemy jak za odpady segregowane.

Z interpretacją tą nie zgadza się Przedsiębiorstwo Komunalne.

- Naszym zdaniem segregacja powinna polegać na tym, że do pojemników na śmieci zmieszane nie wrzucamy plastiku, metalu, szkła czy makulatury, bo te odpady powinny wylądować w oddzielnych pojemnikach - mówi Daniel Trofimiuk, wiceprezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Bielsku Podlaskim.

W praktyce prowadzoną przez mieszkańców segregację śmieci oceni firma, która wygra zorganizowany przez gminę przetarg (w Bielsku może się on odbyć już w kwietniu). Jeśli firma uzna, że segregacja jest niewystarczająca, to podyktuje gminie cenę za śmieci zmieszane, a gmina przerzuci ten koszt na mieszkańców.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

y
yes

Referat Gospodarki Komunalnej Handlu i Rolnictwa

Kierownik - Bogdan Sokołowski tel.731 81 27, pok. 22a
Zieleń miejska tel.731 81 31pok. 23
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych tel.731 81 30pok. 23a
Działalność targowisk tel.731 81 30pok. 23a
Ewidencja działalności gospodarczej - tel.731 81 30 pok.23a
Gospodarka wodno-ściekowa tel.731 81 31pok. 23
Sprawy sanitarno-porządkowe miasta
Konserwacja dróg miejskich
Ochrona środowiska - tel.731 81 31 pok.23
Gospodarka zasobami mieszkaniowymi tel.731 81 31pok. 23
Dodatki mieszkaniowe tel.731 81 09 pok. 23a

d
do Basi

Basiu a nie mogłabyś zadzwonić do Urzędu Miasta i zapytać co zrobić w takiej sytuacji? Na impuls telefoniczny Ci szkoda? Przecież u źródła najpewniejsza informacja

b
basia

znów na sesji Rady Miasta nikt nie poruszył tematu śmieciowego dotyczącego domów, gdzie nikt nie jest zameldowany i na stałe nikt nie mieszka oraz ogródków działkowych. sama osobiście mam taki dom i tak np. interesowałby wywóz jednego pojemnika śmieci miesięcznie przez 6 m-cy w roku. może tych śmieci i mało, ale i z tym trzeba coś zrobić, a mało dlatego że latem bywam tam częściej, a zimą praktycznie wogóle /jest to dom po moich nieżyjących rodzicach/

h
hod eko

Dyfer, czym się nafaszerowałeś, jeżeli nie odróżniasz kury od trzody chlewnej, bo czyż trzoda chlewna znosi jajka? Jesteś tylko dyfer i na ekologii znasz się tyle, ile kura na świni, prawdziwa ekologia, to kąpiel obojga w piasku, kura kąpie się w suchym, a świnia w mokrym i właśnie wtedy zarówno jajeczko, jak i szyneczka są najbardziej ekologiczne.Najnowszy ekologiczny hit unijny dla kurek, to muzyka disco w polu i w kurniku non-stop, kurki zaczynają znosić jajeczka dwa razy dziennie, a ludziska po skonsumowaniu takich disco jajeczek nabierają ochoty do zabawy , jak kurka z kogucikiem. Kolejnym hitem unijnym dla świnek jest obowiązek grania w piłeczkę w rytmie muzyki disco w polu, szynka przyrasta dwa razy szybciej i jest ekologiczna do czasu, aż dorwie się do niej rzeżnik i nafaszeruje chemią, proteinami, albo jakimkolwiek innym GMO.
Hodowcy , więcej muzyki dla kurek i świnek przy taplaniu się w piasku, bo ekologia nie zna granic , nawet w mieście

G
Gość
Jestem zdecydowaną zwolenniczką segregacji śmieci oraz sprzątania po zwierzętach.
Nikt jednak dotychczas nie uczy nas jak segregować śmieci. Uważam, że niezbędna jest instrukcja, nie przepis czy uchwała jakiejś rady, jak mamy to robić. Czy słoiki trzeba oddzielać od nakrętek, a opakowania od mleka, te kartonowe mają plastykowe nakrętki i wkładki, a tubki po paście do zębów, aluminiowo plastykowe opakowania od leków,... Pytań mam setki a lipiec już za 3 miesiące.
Uważam, że to pilna sprawa.

Segregacja polega na dzielenie śmieci palonych w nocy i palonych w dzień.
m
marcin

rada miasta w bielsku w raz z burmistrzem to chołota zgarniająca tylko kasę, ustawione przetargi z komunalną na podcinanie drzew i frezowanie pni za 1 zł. tak samo chcą zrobić ze śmieciami, brak pojemników na śmieci tylko worki, worki powystawiane przed domy na chodniki, będą porozwalane na ulicy przez psy, koty i nie tylko, a sprzątanie proponuję radnym jak nie myślą, gdzie głosy obużenia przez kreatywny bielsk, SARNA śpisz czy już się wypaliłeś grasz ze wszystkimi do jednej bramki.\
niezadowolony mieszkaniec

m
markuz
No więc teraz niektórzy pomyleńcy sie zastanowią czy warto wieźć smieci do lasu skoro tak czy siak będą musieli 22 zeta zapłacić

Nie sądzę bo wpisze w deklaracji segregowane , a z racji braku chęci do dzielenia odpadów łatwiej wywieść gdzie indziej np. do lasu .
J
JeKo

Nie ma opcji, żeby to wypaliło. Chyba, że w takiej iluzorycznej formie, jaką przedstawia spółdzielnia.
Wyobrażacie sobie, jak w małych mieszkaniach przed wyjściem rano do roboty rodzina siada do mycia słoików, gięcia puszek i butelek, dzielenia makulatury na "czystą" i "brudną"? Pakują to do worków wcześniej ustawionych w przeznaczonym na ten cel pokoju i ruszają w szeregu do śmietnika. A tam na nich czeka już sąsiadka emerytka, która całą zimę sterczy na dworze, by przypilnować, czy któraś z rodzin nie łamie przepisów. W piwnicy - też zastawionej workami - czai się Samopomoc Sąsiedzka, gotowa do reakcji w przypadku samowolki śmieciowej. Potem przed każdą śmieciarką na rowerze pędzi pracownik SM, który z pojemników wyciąga nieposegregowane śmieci, by firma nie nałożyła wyższej stawki. A na całości gruby pieniądz gaszą wielkie koncerny śmieciowe, bo przecież małą firma w dłuższej perspektywie przetargów nie wygra, gdyż silniejszy da gminie na starcie ofertę dumpingową.
Majaczenie sceptyka? Oby. Ale na razie wszystko ku temu zmierza. Jedyna nadzieja, to uznanie przez TK ustawy za niekonstytucyjną i kolejne odsunięcie w czasie tego bajzlu.

d
dimebag

No więc teraz niektórzy pomyleńcy sie zastanowią czy warto wieźć smieci do lasu skoro tak czy siak będą musieli 22 zeta zapłacić

G
Gość
Jestem zdecydowaną zwolenniczką segregacji śmieci oraz sprzątania po zwierzętach.
Nikt jednak dotychczas nie uczy nas jak segregować śmieci. Uważam, że niezbędna jest instrukcja, nie przepis czy uchwała jakiejś rady, jak mamy to robić. Czy słoiki trzeba oddzielać od nakrętek, a opakowania od mleka, te kartonowe mają plastykowe nakrętki i wkładki, a tubki po paście do zębów, aluminiowo plastykowe opakowania od leków,... Pytań mam setki a lipiec już za 3 miesiące.
Uważam, że to pilna sprawa.

wystarczy poczytać na kontenerach na osiedlach - jest instrukcja co można , a czego nie można wrzucać! z tej instrukcji wynika , że ludzie przekonani że segregują tak naprawdę nie segregują!przykład - do pojemnika na szkło nie można wrzucać ...szkła jak jest np. z rozbitej szyby, do pojemnika na papier - papieru jak jest zabrudzony , do plastiku trzeba wrzucać czyste np. butelki z oddzielonym nie plastikiem
w
wyborca
Ja już Pożegnałem Platformę Obywatelską i pana Prezydenta Truskolaskiego !.Nikt z mojej rodziny, tym bardziej znajomi na Was nie zagłosuje Nie damy Wam juz szansy. Myslcie dalej ze nie mamy rozumów .Wyborca jest potrzebny tylko na czas wyborów , żałosne ........

Mało prawdopodobne by PO wygrała w kolejnych wyborach w Białymstoku więc zobaczymy jak twoja opozycja obniży stawki za wywóz śmieci.
p
piterro

Ja już Pożegnałem Platformę Obywatelską i pana Prezydenta Truskolaskiego !.Nikt z mojej rodziny, tym bardziej znajomi na Was nie zagłosuje Nie damy Wam juz szansy. Myslcie dalej ze nie mamy rozumów .Wyborca jest potrzebny tylko na czas wyborów , żałosne ........

A
Anna A.

Jestem zdecydowaną zwolenniczką segregacji śmieci oraz sprzątania po zwierzętach.
Nikt jednak dotychczas nie uczy nas jak segregować śmieci. Uważam, że niezbędna jest instrukcja, nie przepis czy uchwała jakiejś rady, jak mamy to robić. Czy słoiki trzeba oddzielać od nakrętek, a opakowania od mleka, te kartonowe mają plastykowe nakrętki i wkładki, a tubki po paście do zębów, aluminiowo plastykowe opakowania od leków,... Pytań mam setki a lipiec już za 3 miesiące.
Uważam, że to pilna sprawa.

s
seth

niedlugo bedziemy placic za to ze zyjemy ..... ceny z kosmosu za smieci ... Wcale sie nie dziwie ze ludzie emigruja z PL bo po co tu siedziec skoro nie mozna godnie zyc

m
markuz

Niech tam będzie ta segregacja , ale z kąt ta cena . Ludzie mieszkający w blokach będą po nocach ukradkiem wynosić śmieci niesegregowane .
Teraz jak widzę że będę miał nadmiar śmieci jadę kupuję worek za 8 zł i wystawiam razem z koszem . Można by zrobić tak samo z śmieciami segregowanymi , za worek na plastiki po 10 zł na papier po 5 zł itp... płacił bym tyle ile rzeczywiście wygeneruję . czemu mam płacić za coś czego nie korzystam . Z odpadami zielonymi to jakaś pomyłka totalna . Koszę trawnik raz w tygodniu i jest tego dwa worki 200l , a oni proponują odbiór dwa czy tam 4 razy w roku .
Ta ustawa i ceny nauczą tylko kombinowania ludzi gdzie by tu podrzucić komuś śmieci .

Dodaj ogłoszenie