MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk pozostaje na stanowisku na drugą kadencję

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wybory rektora Politechniki Białostockiej
Wybory rektora Politechniki Białostockiej Magda Ciasnowska
Poznaliśmy wyniki wyborów na rektora Politechniki Białostockiej. W latach 2024–2028 funkcję tę pełnić będzie prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Już 1 września 2024 roku prof. Marta Kosior-Kazberuk rozpocznie nową, już drugą kadencję na stanowisku rektora Politechniki Białostockiej. Tak w czwartek (6 czerwca), podczas tajnego głosowania zdecydowało Kolegium Elektorów.

Do oddania głosu uprawnionych było 100 elektorek i elektorów wyłonionych spośród społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej we wcześniejszych wyborach. Obecna rektor otrzymała od nich 76 głosów poparcia, a jej kontrkandydat prof. Sławomir Bakier - 28 głosów.

- Czuję radość, ale też i odpowiedzialność – przyznała po ogłoszeniu wyników wyborów prof. Marta Kosior-Kazberuk. - Po raz kolejny społeczność akademicka Politechniki Białostockiej powierzyła mi swoje losy na cztery lata. To 7000 studentów i prawie 1400 pracowników. I ponownie zdecydowali oni, że będę ich liderem.

Jak zaznacza rektor, w ciągu najbliższych czterech lat planuje kontynuować rozpoczętą w 2021 roku realizację Strategii Rozwoju uczelni.

- Mam nadzieję, że te cztery lata będą czasem kolejnych dynamicznych działań w Politechnice Białostockiej, zgodnie z oczekiwaniami całej naszej społeczności. Liczę na rozwój naszych unikalnych specjalności naukowych, na rozwój umiędzynarodowienia, na rozwój naszych usług edukacyjnych, a także na modernizację i rozbudowę infrastruktury - mówiła prof. Kosior-Kazberuk.

Prof. Marta Kosior-Kazberuk

Białostoczanka, absolwentka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Pierwsza kobieta na stanowisku Rektora w 75-letniej historii Uczelni. Od 2022 roku jest Prezesem Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego.

W 2002 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo, a w 2014 roku została doktorem habilitowanym. Pracę w Politechnice Białostockiej rozpoczęła w 1995 r.

W latach 2005-2012 była prodziekanem ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, w latach 2015-2020 kierownikiem Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, w latach 2016-2019 prorektorem ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej, od 2019 do 2020 roku prorektorem ds. współpracy międzynarodowej.

Od 1 września 2020 pełni funkcję Rektora PB, jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w całej historii uczelni.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą m. in. trwałości konstrukcji betonowych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie zbrojenia konstrukcji. Jest autorką i współautorką blisko 200 publikacji naukowych.

Była promotorką 115 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich. Prowadziła zajęcia w kilkunastu uczelniach zagranicznych.

Kierowała i uczestniczyła w realizacji projektów Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne, a także projektów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Działa w Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny