MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Patryk Paszko, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku, został ogólnopolskim laureatem konkursu „Ośmiu Wspaniałych”

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Patryk Paszko, uczeń Zespołu Szkół Technicznych o profilu „Technik transportu kolejowego” został laureatem 30. ogólnopolskiej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Otrzymał tytuł „Wspaniały Polski” i znalazł się wśród ośmiu laureatów konkursu.

Wyniki tegorocznej , już 30. ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” zostały ogłoszone na ogólnopolskiej gali 17 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli także wolontariusze białostockiej edycji konkursu.

Miasto reprezentował jednak tylko jeden z nich - Patryk Paszko, uczeń Zespołu Szkół Technicznych o profilu „Technik transportu kolejowego”, który został jednym z laureatów podczas kwietniowej gali finałowej białostockiej edycji konkursu.

Kilka dni po niej wziął udział w ogólnopolskich eliminacjach konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w Warszawie. Komisji konkursowej opowiedział o pracy w wolontariacie, swojej motywacji, o pasjach. Dzięki rozmowie członkowie komisji mieli szansę lepiej poznać młodego wolontariusza i jego działania.

Okazuje się, że praca i zaangażowanie społeczne Patryka zostały docenione przez ogólnopolską komisję konkursową. Podczas warszawskiego finału, w którym wzięli udział wolontariusze z 34 miast, białostocki uczeń trzymał tytuł „Wspaniały Polski”, a więc znalazł się wśród ośmiu laureatów konkursu.

- Moje zaskoczenie było spore, bo zupełnie się tego nie spodziewałem. Konkurencja była spora - w sumie 34 osoby, które były najlepsze w innych miastach - przyznaje Patryk.

Patryk jest uczeniem drugiej klasy Zespołu Szkół Technicznych o profilu „Technik transportu kolejowego”, a kolej to jego pasja. A do tego jest też niezwykle zaangażowanym wolontariuszem, który nigdy nie odmawia pomocy.

Swoją przygodę z wolontariatem rozpoczął w szóstej klasie szkoły podstawowej w Fundacji Zwierzęta Niczyje. Z chwilą wybuchu wojny na Ukrainie Patryk został wolontariuszem na dworcu PKP, gdzie pomagał uchodźcom wydając żywność, ubrania, organizował noclegi oraz transport kolejowy do innych miast w kraju i za granicą. Od 6 lat jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie w sztabie zajmuje się pracami organizacyjnymi oraz kwestami. Udziela się w akcjach Klubu Ośmiu i koła Caritas, takich jak Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych, akcja „Czysta Rzeka”, andrzejki dla osób z niepełnosprawnościami ze Stowarzyszenia Aktywni, akcja charytatywno-ekologiczna „Nakrętka”.

Inicjatyw, w jakie angażuje się Patryk, jest mnóstwo. Mimo to, jak przyznaje, brak czasu na typowe dla osoby w jego wieku aktywności mu nie doskwiera.

- Nie narzekam na brak życia prywatnego, bo dla mnie w jakimś stopniu wolontariat to właśnie jest to życie prywatne. To coś, nad czym się bardzo się skupiam. A do tego łącze jeszcze to wszystko z pracą dorywczą - zdradza Patryk.

Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” poprzez prezentację sylwetek aktywnych wolontariuszy promuje wśród młodzieży ideę zaangażowania społecznego. Do 29. białostockiej edycji, która miała swój finał 3 kwietnia w Auli Magna Pałacu Branickich, zgłoszono 43 wolontariuszy i 13 grup, w których aktywnie działa około 500 wolontariuszy.

Zobacz też:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny