MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja mapy z połowy XVIII wieku i spotkanie promocyjne już dziś w Ratuszu. Nie może Was zabraknąć! To będzie ciekawe wydarzenie

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Aby ukazać Białystok z czasów Jana Klemensa Branickiego, Muzeum Podlaskie przygotowało edycję planu miasta oraz rekonstrukcję reprezentacyjnej części hetmańskiego założenia pałacowo-parkowego w drugiej połowie XVIII wieku.
Aby ukazać Białystok z czasów Jana Klemensa Branickiego, Muzeum Podlaskie przygotowało edycję planu miasta oraz rekonstrukcję reprezentacyjnej części hetmańskiego założenia pałacowo-parkowego w drugiej połowie XVIII wieku. Materiały Muzeum Podlaskiego
Już 28 lutego o godz. 18 w białostockim Ratuszu odbędzie się spotkanie skierowane do miłośników historii. Aby ukazać Białystok z czasów Jana Klemensa Branickiego, Muzeum Podlaskie przygotowało edycję planu miasta oraz rekonstrukcję reprezentacyjnej części hetmańskiego założenia pałacowo-parkowego w drugiej połowie XVIII wieku.

Patrząc na mapy ukazujące współczesne granice państw, często trudno jest nam wyobrazić sobie dawną Rzeczpospolitą rozciągającą się w samym centrum kontynentu europejskiego, na przestrzeni przekraczającej 800 000 km2. Podobnie, trudno nam myśleć o województwie podlaskim, jako o obszarze przez stulecia ulokowanym w centrum państwa, na pograniczu dwóch prowincji – Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W unaocznieniu dawnych granic, podziałów administracyjnych, organizacji przestrzeni, nieodzowną pomocą służą historyczne mapy i plany. Aby ukazać Białystok z czasów Jana Klemensa Branickiego, Muzeum Podlaskie przygotowało edycję planu miasta oraz rekonstrukcję reprezentacyjnej części hetmańskiego założenia pałacowo-parkowego w drugiej połowie XVIII wieku. Dzięki temu przedsięwzięciu, realizowanemu przez ks. Jana Niecieckiego – historyka sztuki, i Tomasza Popławskiego – kartografa, naszym oczom ukazuje się przestrzeń zorganizowana przez ostatniego Gryfitę, przez kolejne stulecia „przykrywana” narastającą tkanką miejską Białegostoku.

Spotkanie z autorami połączone z promocją publikacji

Podczas spotkania autorzy mapy zaprezentują efekt swojej pracy, omówią napotkane wyzwania powstałe podczas procesu rekonstruowania mapy oraz podzielą się ciekawymi anegdotami na temat osiemnastowiecznego Podlasia i dworu Jana Klemensa Branickiego.

Mapę będzie można nabyć w promocyjnej cenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny