Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Podlaskie zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa. Warto się wybrać w weekend do muzeum. Będzie rodzinnie, ciekawie i wyjątkowo.

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W Muzeum Ikon w Supraślu (ul. Klasztorna 1) już 24 września o godz. 11 rozpocznie się spotkanie "Sztuka ikonografii" poświęcone sztuce ikonopisania, w ramach którego planowane jest oprowadzanie kuratorskie po wystawie zorganizowanej w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego oraz warsztaty przybliżające technikę tempery żółtkowej.
W Muzeum Ikon w Supraślu (ul. Klasztorna 1) już 24 września o godz. 11 rozpocznie się spotkanie "Sztuka ikonografii" poświęcone sztuce ikonopisania, w ramach którego planowane jest oprowadzanie kuratorskie po wystawie zorganizowanej w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego oraz warsztaty przybliżające technikę tempery żółtkowej. R. Olkowski
Muzeum Podlaskie w Białymstoku jak co roku dołącza do EDD – ogólnopolskiego festiwalu kultury, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. Tegoroczna, 31. już edycja odbywa się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Za nami już jeden weekend pełen atrakcji, przed nami kolejne.

Spis treści

Już 16 i 17 września będzie można wziąć udział w bezpłatnych wykładach tematycznych, spotkaniach nawiązujących do wystaw, czy warsztatach w rodzinnym gronie i wielu innych wydarzeniach. Imprezy zapowiadają się ciekawie i na pewno przyciągną wielu uczestników. Zobaczcie co będzie można robić w poszczególnych oddziałach muzeum. I co ma dla nas na deser Muzeum Ikon w Supraślu.

Ratusz w Białymstoku zaprasza do udziału we wspólnej, rodzinnej podróży

Już w najbliższą sobotę, 16 września o godz. 11 rozpocznie się spotkanie ph. "Rodzinne pejzaże". Podczas zajęć będzie można porozmawiać o tradycjach malarskich i pasji do sztuki przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na warsztat wzięte zostaną dzieła malarzy: Alfreda Wierusza-Kowalskiego, jego syna Czesława oraz wnuczki Joanny. Organizatorzy, wraz z uczestnikami postarają się odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy syn musi malować tak jak ojciec, a wnuczka jak dziadek? Dodatkowo, podczas spotkania każdy z członków rodziny poszuka własnego stylu malarskiego, by stworzyć pejzaż.
Zajęcia skierowane są do rodzin z dziećmi (w wieku 7–12 lat). Może w nich wziąć udział 12 dzieci oraz opiekunowie. Informacje i zapisy: 516 141 960.

Z kolei w niedzielę, 17 września o godz. 15, również w Ratuszu, odbędzie się spotkanie ph. "Wierusz-Kowalscy. Alfred, Czesław, Joanna – malarstwo przez pokolenia". Poznać będzie można znamienity malarski ród Wieruszów-Kowalskich.

Wybitny przedstawiciel szkoły monachijskiej – Alfred Wierusz-Kowalski, którego dzieło „Wyjazd powozem” od lat zdobi Galerię Malarstwa Polskiego w białostockim Ratuszu, jest najbardziej znanym członkiem tegoż malarskiego rodu. W zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku znajdują się także prace jego syna, Czesława. A wnuczka wybitnego artysty? Czy poszła w jego ślady? Tego będzie się można dowiedzieć w muzeum. Spotkanie poprowadzi Iwona Murawska. Skierowane jest do osób dorosłych. Więcej informacji pod nr: 516 141 960

Muzeum Historyczne w Białymstoku przedstawi nam tajniki tkactwa i kulinariów

W sobotę, o godz. 10 przy ul. Warszawskiej 37 na wszystkich chętnych czeka "Utkane" - inspirujące spotkanie rodzinne, podczas którego będzie można odkryć tajniki tkactwa, a przy okazji samemu coś stworzyć. Wspólne spędzenie czasu na przeplataniu wełnianego wątku między nicie osnowy to okazja do poznania tradycyjnego splotu płóciennego, a także przestrzeń do rozwoju pasji artystycznych. Podczas warsztatów, każda rodzina będzie miała możliwość samodzielnego stworzenia podkładki z materiałów z recyclingu - pociętych w paski koszulek trykotowych. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały, a udział w spotkaniu jest bezpłatny. Prowadzeniem zajmie się Alina Dębowska-Jankiewicz – antropolożka i etnolożka, muzealniczka, miłośniczka rękodzieła ludowego, stypendystka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W zajęciach może wziąć udział 10 rodzin. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Informacje i zapisy: 517 484 349.

Tego samego dnia, o godz. 14 rozpocznie się spotkanie zatytułowane "Zdobnictwo podlaskich ręczników obrzędowych". Uczestnicy będą mogli odkryć historię ręcznika obrzędowego, skarbu podlaskiego dziedzictwa kulturowego. W trakcie wykładu prowadząca, Alina Dębowska-Jankiewicz, opowie jak zmieniały się techniki zdobnicze na przestrzeni lat oraz jaki materiał wykorzystywano do tworzenia ręczników obrzędowych. W wydarzeniu może wziąć udział 40 osób - obowiązuje rezerwacja miejsc. Informacje i zapisy: 517 484 349.

Z kolei w niedzielę o godz. 14 Muzeum Historyczne zaprasza na spotkanie ph. "Rola kobiet w kształtowaniu polskich tradycji kulinarnych". Wykład o polskich tradycjach kulinarnych, ich kształtowaniu i pielęgnowaniu na przestrzeni wieków, z uwzględnieniem szczególnej roli kobiet w tym procesie poprowadzi Joanna Januszkiewicz – pedagog – kulturoznawca, muzealniczka, stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wykładzie może wziąć udział 40 osób. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Informacje i zapisy: 517 484 349.

Muzeum Ikon w Supraślu zaprezentuje sztukę ikonografii

Z kolei 24 września o godz. 11 warto odwiedzić Muzeum Ikon w Supraślu (ul. Klasztorna 1). Tam odbędzie się spotkanie pt. "Sztuka ikonografii" poświęcone sztuce ikonopisania, w ramach którego odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie zorganizowanej w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego oraz warsztaty przybliżające technikę tempery żółtkowej.

Na spotkaniu zostanie przedstawiona sztuka ikonografii jako zjawisko tradycji niematerialnej. Przekazywana z pokolenia na pokolenia, wciąż jest ważnym źródłem wiedzy i umiejętności. Artyści-ikonografowie, pozostając w łączności z tradycją nadal pracują według najstarszych wzorców – podlinników – w oparciu o dawne techniki malarskie z wykorzystaniem tempery żółtkowej na deskach ikonowych. Tajniki warsztatowe, tradycję i kanon tworzenia przybliży ikonografka Anna Motowicka.
Z kolei o sztuce Jerzego Nowosielskiego, jego spojrzeniu na kanon i tradycję opowie kuratorka wystawy Ewa Zalewska, autorka licznych artykułów związanych z twórczością Nowosielskiego, zaangażowana w działania promujące sztukę profesora na Podlasiu. W spotkaniu może wziąć udział 20 osób. Informacje i zapisy: 509 336 829.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny