Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Podlaskie i Centrum im. Ludwika Zamenhofa zapraszają na ciekawe spotkania. Skorzystają miłośnicy historii i literatury

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
31 sierpnia o godz. 17 w białostockim ratuszu odbędzie się wykład historyka dr. Marka Gielecińskiego w ramach wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”.
31 sierpnia o godz. 17 w białostockim ratuszu odbędzie się wykład historyka dr. Marka Gielecińskiego w ramach wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. R. Olkowski
Już jutro w białostockim ratuszu będzie można spotkać się z historykiem, dr. Markiem Gielecińskim w ramach wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Z kolei w piątek, Centrum im. Ludwika Zamenhofa działające przy Białostockim Ośrodku Kultury zaprasza na promocję książki "Pamiętnik z dorastania. Wojenne wspomnienia Waldemara Baksa z lat 1939-1944". Wydarzenia związane są z rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Ciekawe spotkanie w przededniu rocznicy wybuchu II wojny światowej

Już w czwartek, 31 sierpnia o godz. 17 w białostockim Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) odbędzie się wykład historyka dr. Marka Gielecińskiego w ramach wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Wejściówka kosztuje 5 zł. Będzie można posłuchać o patriotycznych postawach naszych rodaków w obliczu nadciągającego zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec. Przy okazji będzie to już ostatni moment na obejrzenie niezwykłych sreber – daru serca Polaków ofiarowanych w latach 30. XX wieku na rzecz dozbrojenia polskiej armii. Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 516 141 960.

Promocja książki w Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Z kolei w piątek, 1 września o godz. 18 w CLZ (ul. Warszawska 19) rozpocznie się promocja książki "Pamiętnik z dorastania. Wojenne wspomnienia Waldemara Baksa z lat 1939-1944". Wstęp jest bezpłatny, a podczas spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 50 zł. W spotkaniu weźmie udział córka autora - Lucyna Matuszkiewicz, a także Natalia Filinowicz (redaktorka wydawnictwa) i Mariusz Sokołowski (autor komentarza). Dyskusję poprowadzi Katarzyna Niziołek.

Warto tutaj wspomnieć, że w momencie wybuchu wojny, białostoczanin Waldemar Baks, zbliżał się do swoich czternastych urodzin. Czas wojny i okupacji zbiegł się więc z jego okresem dorastania i zmianą świadomości z chłopięcej na męską. Starał się aktywnie korzystać z życia i rozwijać relacje towarzyskie - podobnie jak inni jego rówieśnicy. I na tych właśnie aspektach najbardziej się skupia. Wojna jednak zawsze pozostaje w tle.
Dzienniki są ciekawą dokumentacją funkcjonowania miasta w tamtym okresie. Wydana przez Białostocki Ośrodek Kultury publikacja została uzupełniona o komentarz Mariusza Sokołowskiego. Podczas spotkania zostanie też zaprezentowana część fotografii i dokumentów z archiwum rodzinnego autora z okresu międzywojennego i II wojny światowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny