MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przysięga podlaskich terytorialsów w Białymstoku. Blisko 30 żołnierzy zasiliło szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Przysięga nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej
Przysięga nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej Urszula Łobaczewska
O dziewięć kobiet i dziewiętnastu mężczyzn wzbogaciła się w sobotę 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Nowy żołnierze złożyli przysięgę wojskową na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jednocześnie istniejąca od siedmiu lat formacja otrzymała chorągiew.

Pierwszą przysięgę podlascy terytorialsi złożyli przed siedmioma laty. Ta przysięga była już 53 w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” . Włączając nowych żołnierzy brygada liczy już blisko 2500 osób.

  • Siedem lat podlaskich terytorialów

  • Przysięga nr 53

  • 28 nowych żołnierzy

- Będziemy dumnie nosić mundur żołnierza wojska polskiego i dbać o dobre imię 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - mówił szeregowy Krystian Bielicki, jeden z nowych terytorialsów. Dziękował za wsparcie bliskim. I deklarował: - Zrobimy wszystko, by żyć i służyć zgodnie z motto wojsk obrony terytorialnej „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Istniejąca od siedmiu lat formacja otrzymała chorągiew.
Istniejąca od siedmiu lat formacja otrzymała chorągiew.

Przysięga i święto terytorialsów

Przysięga zbiegła się z obchodzonym 21 maja świętem 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Z tej okazji w ręce żołnierzy trafiła chorągiew.

- Codzienną, wzorową służbą i pracą dają państwo świadectwo oddania sprawom obronności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Wasze zaangażowanie jest dla mnie powodem do dumy. Od początku istnienia brygady prowadzą państwo wiele odpowiedzialnych zadań na szczeblu lokalnym oraz krajowym, niosąc wsparcie społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych, wspierając administrację oraz służby ratownicze w ich działaniu oraz wspierając straż graniczną w realizacji ochrony granicy państwowej. Zadania te wykonywali państwo na najwyższym poziomie udowadniając, że społeczeństwo Podlasia oraz Rzeczypospolitej może zawsze na was liczyć w myśl dewizy wojsk obrony terytorialnej „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – podnosił Mariusz Specjalski, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi. Zawsze gotowi, zawsze blisko

Wojewoda Jacek Brzozowski dziękował terytorialsom za gotowość do poświęceń dla polskiej obronności. I życzył, by służba wiązała się z uzasadnioną dumą i satysfakcją.

- Taką właśnie dumę możemy czuć wszyscy myślą o wielowiekowej tradycji polskiego orężą, jak i o dniu dzisiejszym – podkreślał wojewoda.

Przypominał też deklaracje premiera Donalda Tuska o zaangażowaniu rządu w budowanie bezpiecznej Polski, na który ma składać się m in. europejska kopuła oraz inwestycje w barierę na naszej granicy. Przypominał też o toczącej się za naszą wschodnią granicą wojnie oraz atakach hybrydowych.

Nowy żołnierze złożyli przysięgę wojskową na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Nowy żołnierze złożyli przysięgę wojskową na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Słowa do terytorialsów skierował też m in. marszałek sejmu Szymon Hołownia.

- Wierność wojskowej przysiędze była zawsze strażą honoru polskiego żołnierza. Podobnie jak dawniej, tak i dzisiaj słowa roty zapadają mocno w serca, przypominają o patriotycznych wartościach głęboko zakorzenionych w naszych dziejach – czytała jego słowa posłanka Barbara Okuła z Polski 2050. Podkreślała też, że żołnierze wojsk obrony terytorialnej odgrywają niezwykłą rolę. Troszczą się o swój region i biorą odpowiedzialność za Polskę. Dlatego też ważne jest, że w niespokojnych czasach nowe osoby wstępują do terytorialsów.

Święto było też okazją do promowania idei terytorialsów.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny