Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stu żołnierzy ochotników - w tym kobiety - wstąpiło w piątek do podlaskiej brygady terytorialsów

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Piątek rano i kolejka powołanych przed biurem przepustek 1. PBOT
Piątek rano i kolejka powołanych przed biurem przepustek 1. PBOT 1. Podlaska Brygada OT
W piątek (17.11) w rozpoczęły się w kraju największe w tym roku powołania do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Podlaska Brygada OT przyjęła ponad 100 osób. Większość z nich czeka 16-dniowe szkolenie podstawowe, które 2 grudnia zwieńczy przysięga wojskowa.

W kraju powołania będą trwały w piątek i w sobotę (17-18.11) i obejmą 1300 ochotników z jedenastu województw (poza podlaskim także m.in. lubelskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, wielkopolskie dolnośląskie i zachodniopomorskie). Ochotnicy dołączą do 12-tu brygad Obrony Terytorialnej oraz batalionu dowodzenia WOT.

Spis treści

Dwa rodzaje szkoleń terytorialsów

- W piątek w naszej jednostce stawiły się osoby, które przeszły kwalifikacje. Tym samym rozpoczęły się dwa rodzaje szkoleń. Podstawowe dla osób, które wcześniej nie miały doświadczenia wojskowego oraz wyrównawcze, skierowane do żołnierzy rezerwy lub tych, którzy byli już w wojsku i teraz ponownie rozpoczynają służbę, ale w strukturach naszej jednostki. Te osoby, po procedurach administracyjnych wróciły do domu, a w przyszłym tygodniu rozpoczną 7-dniowe szkolenie. Obydwa szkolenia zakończy przysięga, która odbędzie się 2 grudnia – informuje kpt. Łukasz Wilczewski oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Stu ochotników i sporo kobiet

Podlaska Brygada OT przyjęła w piątek do służby 100 ochotników, z których prawie 70 osób to wojskowi nowicjusze, a niemal 40-tu to żołnierze rezerwy.

- Na szkoleniu podstawowym jest 17 kobiet, a z danych ogólnych wynika, że w Wojskach Obrony Terytorialnej jest ich blisko 20 proc. Jeśli chodzi o wiek to średnia oscyluje wokół 30 lat. Przypomnę, że dolny próg wymagany przepisami to 18 lat, a górny: dla szeregowego to 60 lat, a dla podoficera i oficera to 63 lata – wyjaśnia kpt. Łukasz Wilczewski i dodaje, że 90 proc. żołnierzy mieści się w przedziale wieku od 18 do 45 lat.

Jak przyznaje ponad 50 proc. ochotników pracuje na pdst. umów o pracę, a jeśli doliczymy do tego studentów i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą to zdecydowana większość ochotników łączy służbę wojskową z jakąś formą pracy: - Ideą naszej służby jest możliwość pogodzenia życia zawodowego i prywatnego ze służbą oraz wykorzystanie zdobytego doświadczenia – podkreśla rzecznik 1. PBOT.

Ostatnie powołania do 1. PBOT w grudniu

Piątkowe powołanie do służby było przedostatnim w tym roku. Ostatnie jest zaplanowane na 16 grudnia i będzie szkoleniem realizowanym w ramach programu „Ferie z WOT”, co oznacza, że jego zasadnicza część odbędzie się w czasie zimowych ferii w Podlaskiem.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest 18 brygad OT, dwa centra szkolenia i Batalion Dowodzenia WOT. Aktualnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy 38,5 tys. żołnierzy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny