Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestępczość po białostocku. Prokuratura podsumowała 2009 rok.

Fot. Archiwum
W 2009 roku sądy uniewinniły 144 osoby.  To niecałe dwa procent wszystkich osądzonych. Podobnie było w 2008 roku.
W 2009 roku sądy uniewinniły 144 osoby. To niecałe dwa procent wszystkich osądzonych. Podobnie było w 2008 roku. Fot. Archiwum
Coraz częściej śledczy mają do czynienia z oszustwami w sieci. Coraz więcej przestępców chce dobrowolnie poddać się karze. To bilans przestępczości z terenu Białostocczyzny w ubiegłym roku.

Nie ustają przestępstwa związane z przemytem. Przez granicę nielegalnie przewożone są głównie papierosy i benzyna. Taki rodzaj przestępstw wiąże się przede wszystkim z przygranicznym położeniem naszego regionu - mówi Andrzej Bura, zastępca Prokuratora Okręgowego w Białymstoku.

Na co dzień prokuratorzy z okręgu białostockiego badają również wiele spraw związanych z wyłudzeniami i oszustwami.

Najwięcej jest oszustw na tzw. słupa. Słup to osoba, która, często za pieniądze, zaciąga w banku kredyt dla innej osoby. Prokuratury prowadzą po kilka takich spraw w miesiącu. W jednym śledztwie może być podejrzanych nawet kilkanaście osób.

Bardzo wiele spraw dotyczy niepłacenia alimentów. - Często zdarza się, że postępowania te toczą się długo, bo wielu dłużników przebywa za granicą. Najczęściej w Anglii i Belgii - dodaje Urszula Sieńczyło, szefowa Prokuratury Rejonowej w Białymstoku. Przyznaje, że czasem trzeba nawet takiemu dłużnikowi wystawić Europejski Nakaz Aresztowania.

A z tym nie ma problemu. Bo współpraca śledczych z Białostocczyzny z innymi państwami układa się dobrze. Wielu krajanów zatrzymywanych jest za granicą właśnie w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Coraz częściej również inne kraje zwracają się do nas z prośbą o przekazanie im podejrzanych. Najwięcej osób śledczy wydają do Niemiec. Są to osoby podejrzewane o popełnienie przestępstw głównie przeciwko mieniu. Ale też różni oszuści.

Co ciekawe, jest też sporo wniosków, głównie z Niemiec i ze Szwajcarii, o pomoc w doręczeniu mieszkańcom Białostocczyzny mandatów, które dostali za granicą.
Pojawił się jednak nowy trend. To przestępczość internetowa, elektroniczna. Wirtualni przestępcy oszukują na aukcjach, biorą fikcyjne kredyty, wyłudzają. Do tego dochodzą ataki hakerów, nielegalne oprogramowania, piractwo.

W 2009 roku do wszystkich prokuratur rejonowych okręgu białostockiego wpłynęło niewiele ponad 19 tysięcy spraw. Do sądów prokuratorzy skierowali 6222 akty oskarżenia. W ponad 60 procentach z nich przestępcy sami chcieli poddać się karze.

- To ważne, bo znacznie przyspiesza postępowania przed sądem - podkreślają prokuratorzy.

W 2009 roku sądy uniewinniły 144 osoby. To niecałe dwa procent wszystkich osądzonych. Podobnie było w 2008 roku.

Nie sposób na koniec nie wspomnieć o zabójstwach. W ubiegłym roku prokuratorzy rozpoczęli kilka śledztw w tym kierunku. Jednak, patrząc na liczbę wszystkich spraw,. którymi się zajmują, zabójstwa to niewielki procent. Na szczęście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny