Przesłanie wolności: Ukrainian Freedom Orchestra znów wybrzmi w Europie

Materiał informacyjny ORLEN
©Teatr Wielki - Opera Narodowa / fot. Krzysztof Bieliński
©Teatr Wielki - Opera Narodowa / fot. Krzysztof Bieliński
Ubiegłoroczne, niezwykle udane tournée Ukrainian Freedom Orchestra po Europie i USA, sprawiło, że również w tym roku czołowi ukraińscy muzycy ruszą w trasę po Europie. Muzycy w najważniejszych europejskich salach koncertowych staną się ambasadorami ukraińskiej kultury w czasie, gdy ich ojczyzna walczy o wolność. Orkiestra wystąpi m.in. w Warszawie, Gdańsku, Berlinie, Amsterdamie i Londynie.

Ukrainian Freedom Orchestra – wybitni muzycy w jednej orkiestrze

Ukrainian Freedom Orchestra tworzy 74 wybitnych ukraińskich muzyków. Część z nich musiała uzyskać specjalną zgodę rządu ukraińskiego, by wystąpić poza granicami kraju, inni opuścili swoją ojczyznę jako uchodźcy, są też ukraińscy instrumentaliści, którzy od lat grają w czołowych orkiestrach w Europie. Jako solista wystąpi skrzypek Valeriy Sokolov.

Patronat honorowy nad orkiestrą objęła w tym roku Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy, zaś polskim koncertom – inauguracyjnym w Teatrze Wielkim i w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku patronuje małżonka prezydenta Polski Agata Kornhauser-Duda.

Podobnie jak w roku ubiegłym celem jest pokazanie, że wielka muzyka też może być bronią – taka była idea Keri-Lynn Wilson, kanadyjskiej dyrygentki ukraińskiego pochodzenia i dyrektorki muzycznej Ukrainian Freedom Orchestra już podczas poprzedniego tournée. Zespół ponownie zbierze się w Warszawie pod auspicjami Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy i we współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

„Ukrainian Freedom Orchestra jest muzycznym głosem Ukrainy. Muzyka jako uniwersalne medium, które nie wymaga przekładu, jest językiem, którym możemy swobodnie rozmawiać ze światem. Zapraszam Państwa do udziału w trasie koncertowej i wsłuchania się w ponadczasowe przesłanie o potędze wolności zawarte w dziełach nieprzemijającej klasyki, które znalazły się w programie. Niech przemówi muzyka i uciszy przemoc." – napisała Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy.

©Teatr Wielki - Opera Narodowa / fot. Krzysztof Bieliński
©Teatr Wielki - Opera Narodowa / fot. Krzysztof Bieliński

„Ukraina kontynuuje swoją nieustraszona walkę, broniąc całego wolnego świata, jednak potrzebuje naszego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Tego lata z dumą ponownie dołączę do dzielnych muzyków Ukrainian Freedom Orchestra, chcąc razem z nimi bronić dziedzictwa kulturalnego Ukrainy. Nie spoczniemy, dopóki wojna się nie zakończy.” - podkreśla Keri-Lynn Wilson, dyrektorka zespołu.

Przebieg trasy koncertowej Ukrainian Freedom Orchestra

Trasa koncertowa rozpocznie się w Warszawie wykonaniem tylko podczas tego koncertu IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z udziałem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz solistów: Olgi Kulchynskiej (sopran), Nicole Chirki (mezzosopran), Dmytro Popova (tenor) i Vladyslava Buialskyiego (bas-baryton). W programie tego oraz pozostałych koncertów znajdą się również uwertura do opery Moc przeznaczenia Giuseppe Verdiego, II Koncert skrzypcowy Yevhena Stankovycha oraz Melodii Myroslawa Skoryka. Słuchacze trasy europejskiej usłyszą III Symfonię Beethovena („Eroica”). Jednym z ważniejszych punktów trasy będzie otwarty koncert na terenach Pałacu Schönhausen w Berlinie w Dniu Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia przeznaczony dla kilku tysięcy słuchaczy.

Muzycy orkiestry na co dzień związani są m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także z takimi zagranicznymi zespołami, jak: Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa i Staatskapelle w Berlinie. Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy wspiera przedsięwzięcie organizacyjnie oraz formalnie.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku na czele z Peterem Gelbem oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie pod kierunkiem Waldemara Dąbrowskiego, które powołały do życia i wsparły organizacyjnie Ukrainian Freedom Orchestra w 2022 roku, bez wahania zaangażowały się w pomoc w realizacji tegorocznego tournée zespołu. Zaangażowane także było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pokryło koszty organizacji koncertów i pobytu muzyków w Polsce.

Ogromne wydarzenie i wsparcie dla kultury ukraińskiej

Inauguracyjna trasa koncertowa Ukrainian Freedom Orchestra była jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych ubiegłego roku. Zespół został doskonale przyjęty przez krytyków i entuzjastycznie oklaskiwany przez publiczność. Trzy z trzynastu koncertów zostały pokazane w telewizji – przez stację BBC (Proms w Londynie), Arte (występ w Warszawie) oraz PBS (Kennedy Center w Waszyngtonie) – natomiast występów we Francji i Niemczech można było wysłuchać w radiu. Zespołowi podczas jego podróży towarzyszyła ekipa BBC z Clivem Myrie na czele. O przedsięwzięciu pisała także prasa na całym świecie, w tym: „New York Times”, „Washington Post”, „Guardian”, „Times”, „Le Monde”, „Die Welt”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Wśród stacji telewizyjnych, które informowały o tournée Orkiestry w swoich serwisach informacyjnych, znalazły się m.in. NBC Evening News, CNN, BBC, NOS.

Przesłanie wolności: Ukrainian Freedom Orchestra znów wybrzmi w Europie

Sponsorem orkiestry jest m.in. fundacja Bloomberg Philanthropies. Organizatorem trasy koncertowej Ukrainian Freedom Orchestra jest Teatr Wielki - Opera Narodowa we współpracy z Askonas Holt, jedną z najważniejszych agencji artystycznych na świecie. Środki zebrane podczas tournée zostaną przekazane na wsparcie ukraińskich artystów. Można także wesprzeć ukraińską kulturę bezpośrednio za pośrednictwem strony prowadzonej przez ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej: https://restore.mkip.gov.ua/.

ORLEN JEST MECENASEM TEATRU WIELKIEGO - OPERY NARODOWEJ

Gdzie wystąpi Ukrainian Freedom Orchestra:

  • 20 sierpnia: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Warszawa, godz. 19:00
  • 22 sierpnia: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, godz. 19:00
  • 24 sierpnia: Kastellanwiese, Schloss Schönhausen, Berlin, godz. 19:30
  • 27 sierpnia: Festival w Lucernie, godz. 11:00
  • 28 sierpnia: Het Concertgebouw, Amsterdam, 20:00
  • 30 sierpnia: Elbphilharmonie, Hamburg, 20:00
  • 2 września: Snape Maltings, Snape, Wielka Brytania, 19:30
  • 3 września, Barbican Centre, Londyn, 14:00

MECENAS TEATRU WIELKIEGO - OPERY NARODOWEJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przesłanie wolności: Ukrainian Freedom Orchestra znów wybrzmi w Europie - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny