Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Krzysztof Szymański z wydziału fizyk UwB zdobył europejski patent

Marta Gawina
Praca nad wynalazkiem rozpoczęła się od pytania studenta - przyznaje prof. Krzysztof Szymański
Praca nad wynalazkiem rozpoczęła się od pytania studenta - przyznaje prof. Krzysztof Szymański UwB
Zdobył go prof. Krzysztof Szymański. To oznacza, że jego wynalazek zyskał międzynarodową ochronę. To pierwszy taki patent w historii UwB.

Prof. Krzysztof Szymański z wydziału fizyki opracował sposób pomiaru jednorodnoności płyt materiałów przewodzących prąd elektryczny. Choć wynalazek powstał dwa lata temu, europejski patent został przyznany dopiero teraz. - Tak długo trwają procedury - przypomina prof. Szymański.

Ich zakończenie oznacza, że Uniwersytet w Białymstoku jest już oficjalnie właścicielem wynalazku fizyka z UwB. - To oznacza, że firmy mogą z niego korzystać pod warunkiem zawarcia umowy z uczelnią. Dzięki patentowi unikamy sytuacji, że ktoś nielegalnie korzysta z naszego pomysłu - wyjaśnia naukowiec.

Nad swoim wynalazkiem pracował około dwóch lat. A wszystko zaczęło się od ciekawości studenta. Zadał pytanie, na które trudno było udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nowa metoda rozwiała wątpliwości.

Na czym polega? Do tej pory jednorodność płyt materiałów przewodzących prąd elektryczny badana była głównie przy użyciu rentgenografii lub ultrasonografii. Metoda białostockiego fizyka opiera się na analizie rozpływu prądu w badanym materiale. Dzięki temu może być wykorzystywana do testowania np. jakości dużych elementów stalowych wykorzystywanych do konstrukcji budowlanych. To z kolei pozwoli ustalić, czy nie ma w nich np. zagrażających ich wytrzymałości rozwarstwień.

- Metodą tą mogą być zainteresowane huty, firmy produkujące puszki do napojów, czy aparaturę naukową - wymienia prof. Krzysztof Szymański.

Co ważne, są już przedsiębiorstwa zrzeszone w działającym w Białymstoku Klastrze Obróbki Metali, które chętnie wykorzystałyby wynalazek UwB. Rozmowy w tej sprawie trwają.

Warto też pamiętać, że przyznany właśnie europejski patent, jest pierwszym, który otrzymał naukowiec z Uniwersytetu w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny