MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Marcin Moniuszko nowym rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Rektor elekt prof. Marcin Moniuszko otrzymał 100 proc. głosów
Rektor elekt prof. Marcin Moniuszko otrzymał 100 proc. głosów Medyk Białostocki
Prof. Marcin Moniuszko został wybrany na Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na lata 2024-2028. Podczas dzisiejszego (15 marca 2024r.) głosowania uzyskał jednomyślne poparcie obecnych elektorów reprezentujących środowiska profesorów, doktorów habilitowanych, doktorów, studentów, doktorantów i pracowników administracyjnych. Wcześniej jego kandydatura została jednomyślnie pozytywnie zaopiniowana przez Senat UMB na posiedzeniu w dniu 5 marca 2024.

Profesor Moniuszko rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będzie w w kadencji 2024-2028.

Wśród celi na nową kadencję wymienia m.in.

  • Rozwój nowych kierunków i obszarów kształcenia
  • Kontynuację rozwoju projakościowego systemu finansowania prowadzonych przez
  • naukowców badań naukowych na uczelni oraz dalsze motywowanie badaczy do
  • pozyskiwania środków zewnętrznych
  • Dalsze promowanie realizacji strategicznych obszarów badawczych Uczelni (między innymi
  • badania populacyjne, genomika, metabolomika, bioinformatyka, radiofarmacja, sztuczna
  • inteligencja i inne)
  • Starania o zapewnienie optymalnych warunków do realizacji najambitniejszych planów
  • badawczych pracowników naukowych

Jestem reprezentantem pewnej grupy ludzi, którym naprawdę bardzo mocno zależy n przyszłości Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i jego rozwoju, na utrzymaniu jak najwyższej jakości kształcenia, na utrzymaniu innowacyjnych obszarów badawczych, które przez ostatnie lata tak intensywnie rozwijaliśmy. Oczywiście bliska jest nam też troska o oba nasze szpitale kliniczne, które pełnią tak ważną rolę wobec pacjentów naszego regionu, które są tak istotną częścią ochrony zdrowia naszego miasta i naszego regionu - mówił nam tuż po wyborach prof. Marcin Moniuszko. - Bo zdajemy sobie sprawę, że UMB tym różni się od innych uczelni w regionie, że odpowiadamy nie tylko za sprawy związane z wykształceniem przyszłych medyków i nie tylko za prowadzenie badań naukowych, ale i za działalność kliniczną.

Jak mówił, w swojej przyszłej pracy rektora chce wykorzystywać doświadczenie, które zdobywał przez ostatnie lata pracy na rzecz uczelni, gdy był bezpośrednio zaangażowany w szereg kwestii związanych nie tylko z rozwojem czy badaniami naukowymi, ale także z funkcjonowaniem obu szpitali klinicznych.

W swojej wizji strategicznego rozwoju uczelni, prof. Moniuszko na pierwszym miejscu postawił konieczność utrzymania wysokiej jakości kształcenia studentów wszystkich kierunków. Dla Rektora-Elekta istotne jest też, by UMB nie zeszło z obranych torów: pozostawania w awangardzie innowacyjnych obszarów badawczych obejmujących między innymi wykorzystanie technologii wielkoskalowych, takich jak genomika oraz rozwój metod sztucznej inteligencji w medycynie, dalsze wspieranie medycyny prewencyjnej, badań populacyjnych. Do najważniejszych zadań Uniwersytetu Rektor-Elekt zalicza rozbudowę bazy dydaktycznej uczelni oraz bazy klinicznej przeciążonych szpitali uniwersyteckich, które pełnią szereg kluczowych ról w regionalnym systemie ochrony zdrowia.

Dziękując za otrzymanie mandatu zaufania, Prof. Marcin Moniuszko dodał:

Jesteśmy dumni z miejsca, w którym jesteśmy, a UMB jest wyśmienitym ambasadorem miasta i regionu w Polsce i za granicą. UMB ma naprawdę wiele do zaoferowania naszym studentom, naszym pacjentom, naszej społeczności.

Prof. dr hab. Marcin Moniuszko jest absolwentem UMB - ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku lekarskim. Po studiach odbył kilka zagranicznych staży naukowych, między innymi przez 3 lata pracował w Stanach Zjednoczonych w prestiżowym Narodowym Instytucie Raka (National Cancer Institute, Bethesda), uczestnicząc w finansowanych przez amerykański rząd badaniach nad szczepionką przeciwko wirusowi HIV. W roku 2004 został laureatem Stypendium Tygodnika Polityka, a w roku 2005 - stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W roku 2005 uzyskał stopień doktora nauk medycznych, w roku 2010 - stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych, a w roku 2016 na podstawie całości dorobku naukowego otrzymał tytuł profesora.

Od roku 2004 pracuje w Klinice Alergologii i Chorób Wewnętrznych, od roku 2018 jest jej kierownikiem. W roku 2012 stworzył w UMB Zakład Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji.

Marcin Moniuszko

jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od roku 2016 jest Prorektorem ds. Nauki (od roku 2019 - Prorektorem ds. Nauki i Rozwoju) UMB. Był też kierownikiem projektu Komisji Europejskiej Cofund w programie Horyzont 2020. Jest współautorem koncepcji powstania Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie UMB. Jest też głównym autorem wyróżnionego przez zagraniczny panel ekspertów w ramach konkursu Inicjatywna Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB) wniosku zawierającego koncepcję rozwoju naukowego UMB.

Od roku 2018 jest członkiem Zarządu Głównego, a od roku 2021 pełni funkcję wiceprezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Aktywnie działa w strukturach Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz Towarzystwa Internistów Polskich. W latach 2019-2024 był przewodniczącym Rady Agencji Badań Medycznych. Profesor Moniuszko jest recenzentem międzynarodowych czasopism o tematyce immunologicznej, alergologicznej i onkologicznej, a także autorem i współautorem licznych prac opisujących rolę zmian profilu genomowego i metabolomowego w patogenezie, przebiegu i odpowiedzi na leczenie szeregu chorób cywilizacyjnych.

Prof. Moniuszko interesuje się popularyzacją nauki i medycyny, historią, muzyką, fotografią krajobrazową Podlasia oraz promowaniem historii i kultury regionu.
Marcin Moniuszko był jedynym kandydatem na stanowisko rektora UMB. Rektor-Elekt obejmie stanowisko 1 września.

W ostatniej kadencji profesor Marcin Moniuszko pełnił funkcję prorektora ds. nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny