Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka zaprasza na wspólne świętowanie Światowego Dnia Inżyniera. Organizatorzy pokażą co to znaczy inżynieria z pasją

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Na Politechnice Białostockiej 4 marca można świętować Światowy Dzień Inżyniera
Na Politechnice Białostockiej 4 marca można świętować Światowy Dzień Inżyniera Politechnika Białostocka
Trwa wielkie świętowanie na Politechnice Białostockiej. W programie Światowego Dnia Inżyniera jest między innymi spotkanie z światowej sławy architektem, ale też prezentacje niesamowitych talentów studentów PB. Impreza rozpoczęła się w poniedziałek, 4 marca, o godz. 10 w Auli Dużej przy Wydziale Elektrycznym.

Bycie inżynierem to fantastyczny sposób na karierę zawodową i bezpośredni wpływ na środowisko. 4 marca w Politechnice Białostockiej będzie można poznać znakomitego architekta Szymona Wojciechowskiego (APA Wojciechowski) i poznać wybitnych menadżerów, którzy rozwijają biznes zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

A to oznacza, że stosują innowacyjne technologie i rozwiązania projektowo-konstrukcyjne w harmonii z otaczającym światem. 4 marca w Auli Dużej przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej spotkają się najlepsi przedsiębiorcy, architekci, ale też dydaktycy i studenci, którzy już w trakcie zdobywania wiedzy tworzą wynalazki zgodne z ideą ochrony środowiska.

Światowy Dzień Inżyniera w Politechnice Białostockiej, to propagowanie inżynierii jako fascynującej ścieżki zawodowej – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Nasz dzień jest częścią międzynarodowego wydarzenia z synchronizowanymi uroczystościami na całym globie. Jako inżynierowie chcemy wspólnie zaszczepiać naszą pasję w młodych umysłach. Nasze święto stanowi wyjątkową okazję do podkreślenia wyzwań, jakie stoją przed inżynierią, promowania jej roli w zrównoważonym rozwoju oraz do wzrostu świadomości społecznej dotyczącej kluczowego znaczenia wiedzy inżynierskiej w społeczeństwie i w życiu każdego z nas.

Od godz. 10 będzie można usłyszeć znakomity wykład „Proces budowania jako gra i jak ma grać w tę grę inżynier, by projektować nowocześnie i w sposób zrównoważony?” jaki wygłosi Szymon Wojciechowski, APA Wojciechowski Sp. z o.o., jeden z najbardziej znanych polskich architektów.

Studenci z Koła Naukowego Rolka działającego przy Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej pokażą jak można produkować z łusek gryki czy otrębów deski przyjazne środowisku, a Marcin Czubaszek opowie o tym, jak budować przyszłość w biznesie i w świece w oparciu o analizę danych.

Dr inż. Krzysztof Falkowski, dyrektor P.P.U. Mark-Bud wraz z Andrzejem Jankowskim, Prezesem firmy AquaRD Sp. z o.o. czy mgr. inż. Pawłem Mytnikiem, Prezesem FSNT NOT w Białymstoku podzielą się uwagami o roli inżyniera w rozwoju zrównoważonej gospodarki.

Studenci Politechniki Białostockiej wybrali dr hab. inż. Małgorzatę Grądzką-Dahlke, prof. PB najlepszym dydaktykiem Wydziału Mechanicznego Uczelni i to ona właśnie wraz z mgr Magdaleną Woźniak, Kierownik Działu Personalnego przedsiębiorstwa PLUM, opowiedzą o kształceniu Inżyniera Przyszłości i wadze takich umiejętności na rynku pracy.

Inżynieria z pasją na Politechnice Białostockiej

Mottem imprezy jest: „Zmieniając świat ku Zrównoważonej Przyszłości. Inżynieria z Pasją”. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej bada i wdraża rozwiązania w zakresie przekształtników, dzięki którym energia elektryczna wytworzona w różnych źródłach odnawialnych (np. OZE) może być przekształcana w inny rodzaj energii. W uczelni działa też Elektrownia Hybrydowa oraz Centrum INNO-EKO-TECH, w którym prowadzone są badania dotyczące odnawialnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego oraz ochrony środowiska.

Politechnika Białostocka prowadzi 30 kierunków inżynierskich, w tym szereg związanych z równoważonym rozwojem. Są to m.in.: ekoenergetyka, inżynieria środowiska, biotechnologia, leśnictwo, pośrednio także elektrotechnika, inżynieria biomedyczna, czy energetyka cieplna, kierunek prowadzony wspólnie przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz Wydział Mechaniczny.

Program imprezy:

godz. 10-10.15 - Uroczysta inauguracja Światowego Dnia Inżyniera w PB
godz. 10.15-10.30 - Politechnika Białostocka na drodze do zrównoważonego rozwoju 2023
godz. 10.30-11 – Szymon Wojciechowski: Proces budowania jako gra i jak ma grać w tę grę inżynier, by projektować nowocześnie i w sposób zrównoważony?
godz. 11- 12 - Rola inżyniera w rozwoju zrównoważonej gospodarki – panel dyskusyjny
godz. 12-12.20 - Zrównoważony rozwój okiem młodego inżyniera: Prezentacja Koła Naukowego Rolka przy Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
godz. 12.20-13.20 Kształcenie Inżyniera Przyszłości – panel dyskusyjny

Pełny program: https://pb.edu.pl/swiatowy-dzien-inzyniera/

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny