Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka ma nowego profesora tytularnego. Nominację otrzymała dr hab. Ewa Pawłuszewicz, prof. PB

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Profesor Ewa Pawłuszewicz jest specjalistką w zakresie teorii sterowania, autorką i współautorką ponad 130 publikacji naukowych, w tym około 90 publikacji w czasopismach indeksowanych w bazie JCR, dwóch monografii i dwóch skryptów dla studentów . Recenzuje prace nadsyłane do renomowanych czasopism z bazy JCR (Journal Citation Reports). Od lat jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz członkiem International Society of Difference Equations. W kadencji 2020-2024 jest sekretarzem Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk.
Profesor Ewa Pawłuszewicz jest specjalistką w zakresie teorii sterowania, autorką i współautorką ponad 130 publikacji naukowych, w tym około 90 publikacji w czasopismach indeksowanych w bazie JCR, dwóch monografii i dwóch skryptów dla studentów . Recenzuje prace nadsyłane do renomowanych czasopism z bazy JCR (Journal Citation Reports). Od lat jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz członkiem International Society of Difference Equations. W kadencji 2020-2024 jest sekretarzem Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk. Dariusz Piekut/ Politechnika Białostocka
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 2 lutego 2024 r. przyznał Ewie Pawłuszewicz tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. Prof. dr hab. Ewa Pawłuszewicz działalność badawczą łączy z pracą dydaktyczną na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Prowadzi zajęcia na kierunku automatyka i robotyka.

Związana z Politechniką Białostocką od 1989 roku, profesor Ewa Pawłuszewicz jest specjalistką w zakresie teorii sterowania, autorką i współautorką ponad 130 publikacji naukowych, w tym około 90 publikacji w czasopismach indeksowanych w bazie JCR, dwóch monografii i dwóch skryptów dla studentów . Recenzuje prace nadsyłane do renomowanych czasopism z bazy JCR (Journal Citation Reports). Od lat jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz członkiem International Society of Difference Equations. W kadencji 2020-2024 jest sekretarzem Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk.

To wspaniałe wyróżnienie i ukoronowanie mojej długoletniej pracy naukowej i dydaktycznej. Cieszę się tym bardziej, że kobiet w naukach inżynieryjno-technicznych wciąż jest zdecydowanie za mało – mówi prof. dr hab. Ewa Pawłuszewicz.

Prof. dr hab. Ewa Pawłuszewicz działalność badawczą od lat łączy z pracą dydaktyczną na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Prowadzę zajęcia na kierunku automatyka i robotyka. Ich program dostosowałam ściśle do potrzeb tego kierunku – mówi prof. dr hab. Ewa Pawłuszewicz. - Wiedzę z matematyki oraz teorii sterowania, a także jej aplikacji w automatyce i automatyzacji, staram się przekazać moim studentom w sposób możliwie najprostszy. Moja droga naukowa pozwala mi spojrzeć na kształcenie na kierunku automatyka i robotyka całościowo, co przekłada się też na moją pracę dydaktyczną. Wyjaśniam studentom dlaczego w trakcie zajęć z matematyki poruszam pewne tematy i problemy oraz wskazuję na ich możliwe zastosowania w dalszym toku studiów. To trudne na pierwszym semestrze, na którym studenci mają jeszcze „szkolne” nastawienie do nauki i nie widzą kontekstu całych studiów. Satysfakcja przychodzi później, gdy po trzech, czterech semestrach studiów studenci dziękują: nauczyła nas Pani jak się uczyć i inaczej patrzeć na materiał, który poznajemy na zajęciach. Zdarza się również, że po latach od swoich absolwentów słyszę, że to o czym mówiłam w trakcie zajęć, przydało się im się w pracy zawodowej i zmieniło spojrzenie na różne rzeczy.

Solidne podstawy matematyczne zawsze się przydają

Kariera naukowa prof. Ewy Pawłuszewicz jest też wspaniałym przykładem, że skomplikowane zagadnienia techniczne należy budować na solidnych podstawach matematycznych.

Z ogromnym żalem muszę stwierdzić, że tych podstaw dzisiaj niestety coraz bardziej brakuje - podkreśla prof. dr hab. Ewa Pawłuszewicz. - Odbieram to jako słabość naszego systemu kształcenia. Zapominamy też, że pierwszym i podstawowym progiem do kariery każdego z nas są nauczyciele nauczania różnych szczebli i że należy im się głęboki szacunek. Dzisiejszy mój sukces jest również sukcesem moich nauczycieli, w szczególności nauczycieli matematyki i fizyki ze szkoły podstawowej i z liceum, sukcesem moich promotorów: pracy magisterskiej dr. Sergiusza Borowika z Filii Uniwersytetu w Białymstoku oraz doktoratu – prof. dr. hab. Zbigniewa Bartosiewicza z Katedry Matematyki Politechniki Białostockiej.

Profesor Ewa Pawłuszewicz jest absolwentką Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, gdzie ukończyła studia na kierunku matematyka. Stopień doktora uzyskała w Instytucie Matematycznym PAN w dyscyplinie matematyka, specjalność: matematyczna teoria sterowania. Stopień doktora habilitowanego pani Ewie Pawłuszewicz został nadany przez Radę Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w czerwcu 2012 r. w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie automatyka i robotyka, w specjalności teoria sterowania.

Prof. dr hab. Ewa Pawłuszewicz doświadczenie zdobywała nie tylko w kraju

Karierę zawodową w Politechnice Białostockiej rozpoczęła tuż po studiach, jako asystent w Instytucie Matematyki i Fizyki. Obecnie pracuje na Wydziale Mechanicznym, gdzie od 2023 r. pełni funkcję kierownika Katedry Automatyzacji Procesów Przemysłowych, a w latach 2019-2023 – kierownika Katedry Mechatroniki i Robotyki. Od sierpnia 2023 r. jest członkiem Rady Dyscypliny Automatyki, Elektroniki, Elektrotechniki i Technologii Kosmicznych, a w latach 2019-2023 była również członkiem Rady Dyscypliny Inżynierii Mechanicznej. W latach 2007-2008 pełniła funkcję pełnomocnika Prorektora ds. Studenckich i Dydaktyki Politechniki Białostockiej, a w latach 2003-2007 zastępcy dyrektora Instytutu Matematyki i Fizyki Politechniki Białostockiej. W kadencji 2020-2024 jest sekretarzem Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk. Od lat jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz członkiem International Society of Difference Equations. Jest też jednym z edytorów czasopisma naukowego „Discrete Dynamics in Nature and Society”, notowanego w bazie Journal Citation Raport (JCR).

Doświadczenie zawodowe zdobywała nie tylko w kraju, ale również w trakcie wizyt i wyjazdów naukowych, między innymi w Portugalii (senior research position na Uniwersytecie w Aveiro w latach 2009-2010) oraz Estonii (research position w Instytucie Cybernetyki Estońskiej Akademii Nauk w 2000 r.). Za swoją działalność naukową i organizacyjną otrzymała Złoty Medal za długoletnią służbę w 2022 r., medal Komisji Edukacji Narodowej w 2012 r., a także liczne nagrody (indywidualne i zespołowe) Rektora Politechniki Białostockiej.

Zainteresowania naukowe profesor Ewy Pawłuszewicz koncentrują się na tematyce związanej z teorią sterowania, w szczególności na problemach obserwowalności, realizowalności, sterowalności układów nieliniowych oraz układów liniowych z czasem dyskretnym i ich aplikacji w systemach automatyki, właściwości układów sterowania na skalach czasowych, zastosowań rachunku różniczkowego niecałkowitego rzędu w systemach i układach sterowania; metod algebraicznych w teorii sterowania. Jest promotorem jednego zakończonego przewodu doktorskiego, promotorem kończonego przewodu doktorskiego oraz opiekunem naukowym kolejnych dwóch doktorantów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny