Politechnika Białostocka będzie miała trzech nowych Honorowych Profesorów

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Profesorowie z Chin, Ukrainy oraz Gruzji otrzymają tytuły Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej. To rektorzy partnerskich uczelni PB.

Senatu Politechniki Białostockiej postanowił, że trzech wybitnych uczonych zostanie wyróżnionych tytułami Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej. Uroczystość ich nadania odbędzie się na Politechnice Białostockiej w trybie hybrydowym 22 kwietnia 2021 r. Przekaz rozpocznie się o godzinie 12:15 i będzie udostępniony na kanale YouTube Politechniki Białostockiej.

Tytuły Honorowych Profesorów Politechniki Białostockiej otrzymają prof. Li Zhongxian z Chin, prof. Volodymyr Onyshchenko z Ukrainy i prof. David Gurgenidze z Gruzji.

To rektorzy partnerskich uczelni Politechniki Białostockiej zasłużeni dla rozwoju nauki światowej, ściśle współpracujący z uczelnią.

- Przyznanie tytułu honorowego profesora Uczelni jest formą podziękowania składaną przez całą społeczność akademicką Politechniki Białostockiej – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Sprawdź:Uniwersytet w Białymstoku. Na uczelni rusza Uniwersyteckie Centrum Podcastów „Na końcu świata”

Profesor Li Zhongxian

Rektor Tianjin Chengjian University w Chinach, to uznany autorytet naukowy w zakresie zapobiegania i łagodzenia skutków katastrof w budownictwie. Orędownik umiędzynarodowienia chińskiej edukacji technicznej za sprawą kontaktów z europejskimi ośrodkami akademickimi, w tym z Politechniką Białostocką. Inicjator utworzenia w strukturach Tianjin Chengjian University Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej. To projekt edukacyjny umożliwiający studentom chińskim odbycie studiów międzynarodowych w swoim kraju oraz uzyskanie podwójnych dyplomów na kierunkach: budownictwo, inżynieria środowiska, architektura, urbanistyka. Programy studiów zostały przygotowane przez Tianjin Chengjian University, Politechnikę Białostocką i Politechnikę Krakowską i spełniają wymagania programowe tych państw. Inicjatywa realizowana jest pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Chińskiej Republiki Ludowej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki RP.

Profesor Wołodymir Onyszczenko

Jako rektor Połtawskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego im. Jurija Kondratiuka – jednej z największych szkół wyższych na Ukrainie – od lat aktywnie wspiera integrację ukraińskiego systemu szkolnictwa wyższego z unijnymi ośrodkami akademickimi. Jako głównych partnerów do realizacji strategii internacjonalizacji wskazuje polskie uczelnie. Z jego inicjatywy w strukturach Połtawskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego powstało Centrum Ukraińsko-Polskie zajmujące się m.in. koordynacją mobilności i organizacją kursów języka polskiego dla studentów i dydaktyków ukraińskich, którzy chcą uczestniczyć w wymianie międzynarodowej. Jego dokonania oraz zasługi dla rozwoju współpracy międzynarodowej pomiędzy Polską a Ukrainą są niepodważalne.

Profesor David Gurgenidze
Jest rektorem Gruzińskiego Uniwersytety Technicznego, jednego z najpoważniejszych partnerów Politechniki Białostockiej w staraniach o pozyskanie grantów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Porozumienia zawarte m.in. w programie Akademickich Partnerstw Międzynarodowych umożliwiły uczelni z Polski i Gruzji rozwijanie mobilności studentów, kadry akademickiej oraz organizację szkół letnich. Wniosły one znaczącą wartość do zintegrowania i podniesienia jakości kształcenia na kierunku budownictwo. Aktywna współpraca Politechniki Białostockiej i Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego objęła też wymianę międzynarodową w ramach programu Erasmus+, dzięki której na obu uczelniach partnerskich zajęcia dydaktyczne dla studentów prowadzili profesorowie wizytujący z Polski i Gruzji.

W historii Uczelni godność Profesora Honorowego Politechniki Białostockiej nadano dotychczas 11 osobistościom ze świata nauki, w tym dwóm uczonym z zagranicy. Tytuł Honorowego Profesora PB w latach poprzednich otrzymali: w 2020 roku prof. dr hab. inż. Jan Ryszard Dąbrowski, w 2016 r.: prof. dr. hab. inż. Kazimierz Pieńkowski, prof. dr. hab. inż. Ivan Zharski (Białoruś), prof. dr. hab. inż. Józef Jasiczak, prof. dr. hab. inż. Janusz Jeżowiecki, prof. Hao Wang (Chiny), prof. dr. hab. inż. arch. Witold Czarnecki, w 2015 r.: prof. dr hab. inż. Mikołaj Busłowicz, prof. dr hab. inż. Tadeusz Citko, w 2014 r.: prof. dr hab. inż. Ryszard Kowalczyk, prof. dr hab. inż. Franciszek Siemieniako.

Zobacz też:

Uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie