MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prace Sleńdzińskiego i Kowarskiego na jednej wystawie

(art)
Fot. Galeria Sleńdzińskich
Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza na nową wystawę. Będzie można zobaczyć prace Ludomira Sleńdzińskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego.

W czwartek (13 maja) o godz. 18 w Galerii im. Sleńdzińskich będzie rozpocznie się otwarcie wystawy: Ludomir Sleńdziński i Felicjan Szczęsny Kowarski - uczniowie Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

Na przestrzeni stulecia w Białymstoku rozminęły się życiowe drogi dwóch rówieśników - absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu i wybitnych polskich artystów XX wieku: Ludomira Sleńdzińskiego (1889-1980) i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego (1890-1948). Pierwszy z nich tu się urodził i spędził kilka pierwszych lat życia, rychło jednak wyjechał, bo już jako ośmiolatka widzimy go w Odessie pobierającego pierwsze lekcje rysunku. Drugi nigdy nie mieszkał w Białymstoku, ale białostoccy przyjaciele zorganizowali tu jego pośmiertną retrospektywną wystawę w 1989 r., a w końcu tu znalazła swoje stałe miejsce jego spuścizna artystyczna, kiedy w 1992 r. dzięki darowiźnie jedynej córki Julitty została powołana do życia Galeria im Sleńdzińskich w Białymstoku.

W ramach wystawy zobaczymy zbiory z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku oraz ze zbiorów osób prywatnych.

Wystawa będzie czynna do 30 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny