Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik upamiętniający ofiary bieżeństwa uroczyście poświęcony (zdjęcia, wideo)

OPRAC.: na podst. dzieje.pl
Dojlidy. Cmentarz parafii prawosławnej świętego Proroka Eliasza. Pomnik upamiętniający ofiary bieżeństwa uroczyście poświęcony
Dojlidy. Cmentarz parafii prawosławnej świętego Proroka Eliasza. Pomnik upamiętniający ofiary bieżeństwa uroczyście poświęcony Jerzy Doroszkiewicz
"Ofiarom bieżeństwa i obrońcom prawosławia na Podlasiu" głosi inskrypcja na poświęconym w dniu świętego Proroka Eliasza pomniku upamiętniającym ofiary bieżeństwa w Białymstoku. Można go znaleźć na terenie cmentarza parafialnego parafii prawosławnej w Dojlidach

Dziś (02.08.2020) podczas święta parafialnego parafii prawosławnej świętego Proroka Eliasza w Dojlidach abp Jakub poświęcił pomnik poświęcony ofiarom bieżeństwa z roku 1915.

"Ofiarom bieżeństwa i obrońcom prawosławia na Podlasiu" głosi inskrypcja umieszczona na pomniku ustawionym na terenie cmentarza przy parafii pw. świętego Proroka Eliasza w Białymstoku.

Pomnik ten powstał ku czci bieżeńców, ludzi znanych i nieznanych, zmuszonych do opuszczenia swojej ojczystej ziemi i powracających na nią, broniących prawosławnej wiary swoich przodków i zbudowanych przez nich świątyń.
Z wiarą, nadzieją i miłością w imię Boga i człowieka, hołd i głęboki pokłon nasz składając, w dowód naszej wiecznej pamięci pomnik ten w postaci symbolicznej Bramy do Raju, Świętym Krzyżem Chrystusowym zwieńczonej z modlitwą o zbawienie wznieśliśmy w ofierze.

głosi napis na karcie umieszczonej przed pomnikiem.

Pomnik zaprojektował prof. arch. Jerzy Uścinowicz.

Dojlidy. Parafia Prawosławna św. Proroka Eliasza w Białymstoku obchodziła święto parafialne. Były stragany odpustowe

Dojlidy. Parafia Prawosławna św. Proroka Eliasza w Białymsto...

Historia budowy pomnika upamiętniającego ofiary bieżeństwa sięga roku 2018. Wtedy grupa społeczników zawiązała komitet budowy takiego monumentu.

Z akceptacją arcybiskupa Jakuba, ordynariusza prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, ruszyła zbiórka pieniędzy na ten cel.

"Początek XX wieku przyniósł na świecie trudne chwile i tragedie dla ludzi, którzy byli mieszkańcami naszej rodzimej ziemi podlaskiej. Świat wówczas ogarnęły działania wojenne, które przeistoczyły się w I wojnę światową. Nie ominęły one także terenów, które były zamieszkiwane przez naszych przodków" - pisał komitet budowy pomnika w odezwie opublikowanej przez portal cerkiew.pl.

Podkreślał w nim, że aby ratować życie, spora część społeczeństwa musiała stamtąd uciekać.

"Ci co wrócili, częstokroć po wieloletniej tułaczce i po ciężkich wojennych i straszliwych rewolucyjnych przeżyciach – doznawali na swojej ziemi kolejnego szoku. Ten rodzinny skrawek ziemi, często nie był już ich, gdyż zajęli go inni" - pisał komitet, przypominając też o zniszczeniach domostw i świątyń.

Przypominał również, że z bieżeństwa wracali również duchowni Cerkwi prawosławnej i mieli trudności z odzyskaniem tych świątyń, które nie zostały zniszczone.

"Po blisko stuletnim okresie, naszym obowiązkiem jest przypominać o tamtych czasach, ażeby w naszej świadomości istniała pamięć o tych jakże ciężkich przeżyciach" - tak komitet argumentował ideę budowy poświęconego 2 sierpnia 2020 roku pomnika.

Czytaj też: Aneta Prymaka-Oniszk - Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy

W 2015 roku w województwie podlaskim upamiętniano setną rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Powstał wtedy społeczny komitet obchodów, w którego skład weszła m.in. redakcja miesięcznika "Przegląd Prawosławny". Otwarto wystawę "Bieżeństwo 1915. Wspólna historia" (można ją było obejrzeć m.in. w Sejmie), w kilku miejscowościach w regionie społeczności lokalne ustawiły krzyże upamiętniające bieżeństwo - m.in. w Puchłach, Trześciance czy Dubiażynie. Okolicznościowy krzyż stanął też na św. Górze Grabarce, w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium.

Wśród innych inicjatyw były też przedstawienia teatralne, m.in. Teatr Dramatyczny w Białymstoku przygotował spektakl "Bieżeńcy. Exodus". Jednemu z nowych rond w mieście nadano wówczas nazwę Pamięci Bieżeństwa 1915 roku

Czytaj też: Sokoły-Łapy. Bieżeńcy. Exodus w 100-lecie bieżeństwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny