MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna w Muzeum Pamięci Sybiru już w piątek, 7 czerwca. Jej członkowie będą rozmawiać i snuć plany

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Naukowcy z Polski oraz przybyli z Kazachstanu badacze obradować będą w Białymstoku w Muzeum Pamięci Sybiru
Naukowcy z Polski oraz przybyli z Kazachstanu badacze obradować będą w Białymstoku w Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Wojtkielewicz
W piątek 7 czerwca w Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się posiedzenie Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej. Naukowcy z Polski oraz przybyli z Kazachstanu badacze obradować będą w Białymstoku. Akt powołania Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej został podpisany 6 czerwca 2022 roku w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Komisja jest międzynarodowym forum współpracy badawczej, przyczyniającym się do poszerzania wiedzy o Polakach wywiezionych na Wschód. Jej członkowie pracują w oparciu o zasoby Muzeum Pamięci Sybiru i Instytutu Historii i Etnologii im. Cz. Walichanowa przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu w Ałmaty oraz przy wsparciu Muzeum II Wojny Światowej.

Celem prac komisji jest prowadzenie badań naukowych w zakresie historii obu narodów, szeroka dyskusja nad nimi i określanie perspektyw długofalowej współpracy w zakresie badań historycznych.

Znakomici historycy we wspólnej sprawie

W jej pracach uczestniczą znakomici historycy. Przewodniczącym Komisji reprezentującym stronę polską jest prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru. Z kolei ze strony kazachskiej –prof. Ziyabek Kabuldinov, dyrektor Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu w Ałmaty.

Już w najbliższy piątek, 7 czerwca o godz. 15 w siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru rozpocznie się V posiedzenie Komisji, na którym zostanie przedstawione sprawozdanie z dotychczasowej działalności, jak również omówione plany dalszego rozwoju prac Komisji. Podczas spotkania zaplanowano prezentację planowanych publikacji związanych z Kazachstanem i relacjami polsko-kazachstańskimi, a w szczególności założeń skryptu przeznaczonego dla studentów polskich i kazachstańskich uczelni wyższych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny