Politechnika Białostocka poprowadzi projekt zwiększający konkurencyjność firm. Zarząd województwa przyznał 2,5 mln zł

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Naukowcy z Politechniki Białostockiej poprowadzą projekt na rzecz podniesienia konkurencyjności podlaskich firm poprzez realizację projektów badawczo-rozwojowych. W ramach projektu przeanalizowanych zostanie 20 pomysłów biznesowych zgłoszonych przez białostockie uczelnie: PB, Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet w Białymstoku, zaś dziesięć z nich otrzyma dofinansowanie na realizację.
  • Bliska współpraca między biznesem a uczelniami w sferze badawczo-rozwojowej – to główny cel pilotażowego projektu, który poprowadzi Politechnika Białostocka.
  • Zarząd województwa podlaskiego przyznał 2,5 mln zł z funduszy europejskich na ten cel.

W ramach projektu ma zostać wypracowany system, który powiąże podlaskie uczelnie, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje otoczenia biznesu. Wszystkie te podmioty mają pracować na rzecz podniesienia konkurencyjności podlaskich firm poprzez realizację projektów badawczo-rozwojowych (B+R).

Aby zdobyć dobrą pozycję na rynku, trzeba być konkurencyjnym, czyli mieć nowocześniejsze technologie, lepsze produkty, po prostu wyprzedzać innych. Można to osiągnąć prowadząc działania badawczo-rozwojowe. Tylko tak można wypracować nowatorskie rozwiązania

– wyjaśnia marszałek Artur Kosicki. – Mamy w regionie bardzo dobre uczelnie i ambitnych przedsiębiorców, którzy stawiają na właśnie badania i rozwój. Trzeba pomóc im nawiązać i rozwijać współpracę – dodaje.

Naukowcy z Politechniki Białostockiej przeanalizują, jak teraz wygląda ta współpraca, na jakie trudności napotykają naukowcy i przedsiębiorcy, jakie bariery przeszkadzają powiązaniu nauki z biznesem. Raport będzie zawierał również rekomendacje, co należy poprawić, zmienić, aby ta współpraca rozwijała się efektywnie.

W ramach projektu przeanalizowanych zostanie 20 pomysłów biznesowych zgłoszonych przez białostockie uczelnie: Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku, zaś dziesięć z nich otrzyma dofinansowanie na realizację. Mają one dotyczyć naszych tzw. inteligentnych specjalizacji, czyli branż, które są priorytetowe dla rozwoju regionu (m.in.: przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, szkutniczy, sektor medyczny, ekoinnowacje).

Uczelnie często mają znakomite pomysły, ale nie potrafią przemysłowi pokazać je w takiej formie, by przedsiębiorca zobaczył celowość komercjalizacji

– podkreśla dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej.

Z 20 pomysłów, eksperci wyłonią 10 pomysłów, które otrzymają dofinansowanie na realizację, dwa z nich zostaną wdrożone.

Mają dotyczyć branż, które są priorytetowe dla rozwoju regionu, m.in.: przemysłu rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy ekoinnowacji. – Uczelnie nie mają dużych pieniędzy na komercjalizację, a etap wdrożenia może wymagać większych nakładów niż proces wymyślenia rozwiązania. Ten projekt redukuje takie bariery

– mówi prof. Mirosław Świercz.

Baza danych dla przedsiębiorców

Powstanie również platforma usług dla biznesu, zawierająca ofertę naukową skierowaną do firm. Będzie to baza danych, z której przedsiębiorcy dowiedzą się, jaką kadrą, sprzętem i aparaturą dysponują jednostki badawcze w regionie.

Aby przedsiębiorcy i naukowcy lepiej się poznali i zaprezentowali swoje pomysły, zostaną zorganizowane spotkania, które posłużą zacieśnieniu współpracy pomiędzy nimi.

Kolejni partnerzy projektu zajmą się organizacją spotkań networkingowych dla przedstawicieli uczelni, otoczenia biznesowego oraz funduszy venture capital. Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Klaster Obróbki Metali i Fundacja Regionalny Ekosystem Innowacji przygotują cztery Demo Days, połączone z tzw. randkami biznesowymi (speed dating), podczas których naukowcy, inwestorzy i przedsiębiorcy opowiedzą o swoich pomysłach i oczekiwaniach.

Prof. Mirosław Świercz z Politechniki Białostockiej podkreśla, że uczelnie powinny być naturalnym partnerem w badaniach i rozwijaniu innowacyjności firm

Często partner biznesowy nie wie, czym dysponujemy

– mówi prorektor PB.

Prace w ramach tego projektu potrwają rok. Ich koszt wynosi 2,7 mln zł, a dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) pokryje 2,5 mln złotych.

tekst: Barbara Likowska-Matys, PB

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie