Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku otrzymają ministerialne dofinansowanie

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dwie podlaskie uczelnie otrzymają dofinansowanie w ramach programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”. Do UwB trafi ponad 10 mln zł, do PB - prawie 11,5 mln zł.

Uniwersytet w Białymstoku ponownie otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” Ministerstwa Edukacji i Nauki. To ponad 10 mln zł, które zostaną przeznaczone na rozwój potencjału badawczego nauk społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem umiędzynarodowienia.

Interdyscyplinarny projekt pt. „Regionalna inicjatywa doskonałości dla nauk społecznych Uniwersytetu w Białymstoku” będzie realizowany od 2024 do 2027 r. na czterech wydziałach UwB: Wydziale Prawa, Wydziale Ekonomii i Finansów, Wydziale Socjologii oraz Wydziale Zarządzania.

- Nasz najważniejszy cel to intensywny rozwój potencjału naukowego uczelni, przy jednoczesnym zwiększeniu umiędzynarodowienia prowadzonych u nas badań i ich efektów. Dofinansowanie z RID pozwoli nam na pokrycie wielu wydatków, jakie wiążą się z upowszechnianiem rezultatów pracy naukowej. Środki te przeznaczymy m.in. na zwiększenie liczby publikacji w czasopismach naukowych ujętych w wiodących, indeksowanych, międzynarodowych bazach o największym zasięgu. Będziemy też mogli wydać więcej monografii w renomowanych wydawnictwach. Nasi pracownicy będą mogli liczniej uczestniczyć w stażach zagranicznych, a także wyjeżdżać na konferencje naukowe za granicą – wylicza prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Z drugiej strony uczelnia zamierza zatrudnić profesorów wizytujących z ośrodków liczących się na naukowej mapie świata, a także organizować międzynarodowe konferencje naukowe w Białymstoku.

Jednym z celów RID na Uniwersytecie w Białymstoku jest też zwiększenie liczby realizowanych tu projektów naukowych.

- W ramach RID będziemy finansować projekty badawcze wyłaniane w drodze wewnętrznych, uczelnianych konkursów, co ma szczególne znaczenie w świetle zmniejszającego się finansowania badań przez NCN. Mam nadzieję, że projekty zrealizowane w ramach „Regionalnej inicjatywy doskonałości” w przyszłości wpłyną na zwiększenie liczby grantów pozyskiwanych w konkursach finansowanych przez krajowe agencje badawcze. Jestem przekonana, że tak jak w przypadku poprzedniego RID, realizowanego przez naszych filologów, zwiększy się udział badaczy UwB w grantach międzynarodowych będących pokłosiem staży naszych pracowników w ośrodkach zagranicznych - dodaje prof. I. Święcicka.

Ponadto, dzięki działaniom zaplanowanym w „Regionalnej inicjatywie doskonałości”, ma się też zwiększyć oferta prac badawczych realizowanych na zlecenie instytucji zewnętrznych, a także liczba umów dotyczących komercjalizacji wyników badań naukowych.

Ważnym elementem projektu jest także dydaktyka. Uniwersytet w Białymstoku planuje rozwijać metody dydaktyczne, które podniosą poziom kształcenia, np. tutoring. Na wydziałach zaangażowanych w RID uruchomione zostaną trzyletnie programy tutoringowe. W sumie weźmie w nich udział 9 tutorów, którzy obejmą indywidualnym wsparciem 9 zdolnych studentów (potencjalnych kandydatów do szkół doktorskich). Kadra weźmie udział w szkoleniach metodologicznych, a doświadczenia z realizacji tutoringu i badania nad tą metodą dydaktyczną pozwolą na opracowanie publikacji zawierającej analizę przeprowadzonych zajęć, zastosowanych metod, opis efektów oraz rekomendacje.

Uniwersytet w Białymstoku uzyskał finansowanie w ramach programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” już po raz drugi. W latach 2019-2022 na największej podlaskiej uczelni realizowany był projekt „Doskonalenie obszaru nauk humanistycznych i społecznych na Uniwersytecie w Białymstoku poprzez umiędzynarodowienie oraz lepsze wykorzystanie potencjału regionu” (dofinansowanie wyniosło blisko 8,8 mln zł).

Do Politechniki Białostockiej trafi prawie 11,5 miliona złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną na zwiększenie interdyscyplinarności badań naukowych w PB w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny