Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie tworzyli biznesy za milion złotych. Autorzy najlepszych prac otrzymali indeksy na studia

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Finał konkursu "Biznes za milion"
Finał konkursu "Biznes za milion" Dariusz Piekut/PB
Aleksandra Danilczyk i Kinga Rojecka – uczennice Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku wygrały konkurs "Biznes za milion". Nagrodą był indeks na studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej

W piątek (15 grudnia) odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu "Biznes za milion". Już po raz czwarty zorganizował go Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

W konkursie brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Jego organizatorzy zachęcali ich do działania na styku kreatywności i przedsiębiorczości. Zadaniem uczestników było wymyślenie aplikacji, usługi lub produktu, który ma szansę podbić rynek. Na uruchomienie swojego przedsięwzięcia uczniowie otrzymali wirtualne milion złotych.

W tegorocznej "Biznesu za milion" zanotowano rekordową liczbę zgłoszeń. Z nadesłanych przez uczniów 51 prac, opisujących plan na zainwestowanie miliona złotych, jury wybrało 10 najlepszych. Podczas finału ich autorzy zaprezentowali projekty osobiście i przekonywali członków kapituły do swoich pomysłów. Najliczniej reprezentowany był Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Do finału przeszły też po dwa zespoły z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Uczennica XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku połączyła siły w zespole z kolegą z ZSHE w Białymstoku.

Konkurs biznes za milion - zwycięscy

Aleksandra Danilczyk i Kinga Rojecka, uczennice klasy IV z ZSHE w Białymstoku wymyśliły aplikację OGARNIJTO.

– Pomysł, przyszedł z życia. Mam w styczniu urodziny, a po drodze są andrzejki, mikołajki, święta Bożego Narodzenia, sylwester… Do tego jest sporo nauki, bo właśnie wystawiane są w szkole oceny na półrocze. Trudno wszystko ogarnąć! Dlatego nasza aplikacja ma sens. Skorzystaliby na niej wszyscy, którzy potrzebują prostego planu na to, jak zorganizować udaną imprezę – wyjaśnia Kinga Rojecka.

Razem z koleżanką wygrała konkurs, zdobyła indeks na studia na dowolnie wybrany kierunek realizowany na Wydziale Inżynierii Zarządzania, a do tego iPhona.

Drugie miejsce w konkursie BIZNES ZA MILION zajął Maciej Bójko, maturzysta z ZSHE w Białymstoku. Wygrał nie tylko indeks na studia, ale też iPada. Gdyby urządzenie uległo uszkodzeniu, to Maciej zamiast wyrzucić tablet, mógłby go naprawić w firmie swojego pomysłu. Jest bowiem autorem projektu FIXALL, którego głównym zadaniem jest nadawanie drugiego życia rzeczom, które się zepsuły.

W czwartej edycji konkursu BIZNES ZA MILION nagrodzono autorów pięciu projektów:

  1. Aleksandra Danilczyk i Kinga Rojecka, uczennice klasy IV Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku za projekt OGARNIJTO!
  2. Maciej Bójko, maturzysta z ZSHE w Białymstoku, za projekt FIXALL
  3. Aleksandra Kaczanowska z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej za projekt (S)COOL
  4. Kinga Urwanowicz z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego i Jan Czaczkowski z ZSHE w Białymstoku, za projekt BezWadWymowy.pl
  5. Kacper Rynkiewicz i Jakub Brodziński, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, za projekt Mitkil

Cała ósemka zdobyła przepustki na studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W przyszłości, po zdaniu matury, laureaci nie będą musieli przechodzić przez proces rekrutacji, tylko wybrać jeden spośród sześciu kierunków. Do wyboru są: logistyka, zarządzanie, zarządzanie finansami i rachunkowość, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i inżynieria usług, turystyka i rekreacja.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny