Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polak to brzmi dumnie. Nagrody w międzynarodowym konkursie (zdjęcia, wideo)

(mak)
Paulina Kalisz, jedna z laureatek konkursu, napisała też scenariusz do sztuki pt. : " Żywy obraz Kazania Skargi“. Młodzi ludzie zaprezentowali przedstawienie w Białymstoku.
Paulina Kalisz, jedna z laureatek konkursu, napisała też scenariusz do sztuki pt. : " Żywy obraz Kazania Skargi“. Młodzi ludzie zaprezentowali przedstawienie w Białymstoku. Bogumiła Maleszewska
Część laureatów nigdy nie była w Polsce. Nasz kraj znają tylko z opowiadań rodziców, a mimo to uważają, że tutaj jest ich ojczyzna. Prace na konkurs do Zespołu Szkół nr 10 przysłała młodzież nie tylko z kraju, ale też z Chin, Kazachstanu, USA czy Ukrainy.

[galeria_glowna]

- Mój pradziadek był Polakiem, ale wcześniej jakoś nie interesowałem się Polską. Dopiero teraz zaczynam odkrywać, jaki to piękny kraj - mówi 15-letni, Roman Łurawliew z Ukrainy.

Chłopak jest jednym z 18 laureatów konkursu pod hasłem "Polak to brzmi dumnie". Organizują go nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 przy ul. Sokólskiej. Jednak do tej pory uczestniczyły w nim tylko dzieci i młodzież z Polski. W tym roku organizatorzy zmienili i rozszerzyli formułę. Zamiast testu z wiedzy, zaproponowali bardziej otwartą formułę. Efekt przerósł ich oczekiwania. Na konkurs nadesłano około 600 prac plastycznych i prawie 200 literackich.

- Prawie 30 procent prac nadeszło z zagranicy. Napisała do nas młodzież ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy czy nawet Pekinu - mówi Dorota Rutkowska, jedna z organizatorek konkursu.

Laureaci konklursu nigdy nie byli w Polsce

Część z autorów prac nigdy nie była w Polsce. Ale nasz kraj świetnie znają z opowieści rodziców i dziadków. To od nich uczą się, co to znaczy być Polakiem.

- Szczególnie poruszyła mnie praca dziewczynki z Kazachstanu - opowiada pani Dorota. - Pisała o tym, jak wspaniali są Polacy, ale wymieniała przy tym bohaterów, którzy nie są u nas powszechnie znani.

W pracach najczęściej pojawiał papież Jan Paweł II i biało czerwone- barwy, ale zdarzały się też oryginalne pomysły. Młodzież rysowała na przykład królową Jadwigę czy małego powstańca.

- Patriotyzm to nie jest tylko puste słowo. Dla mnie to co bardzo ważnego i wbrew pozorom współczesnego - mówi Paulina Kalisz z Krakowa, jedna z laureatek konkursu.

Paulina uczy się w pierwszej klasie liceum i już kilkakrotnie startowała w konkursach dotyczących polskiej narodowości. Do Białegostoku przysłała pracę literacką, ale na rozdanie nagród przyjechała z grupą teatralną i przedstawieniem, które sama napisała. Młodzi pokazali sztukę stworzoną na podstawie obrazu "Kazanie Skargi" Jana Matejki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny