MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz mody: W ratuszu jak w Mediolanie

Janusz Bakunowicz
Młodzi modele i modelki przyszły na pokaz ze swymi nauczycielkami, które pomagały w kreowaniu historycznych strojów
Młodzi modele i modelki przyszły na pokaz ze swymi nauczycielkami, które pomagały w kreowaniu historycznych strojów Fot. Janusz Bakunowicz
Kilkudziesięciu uczniów z Zespołu Szkół z DNJB w Bielsku Podlaskim stawiało swe pierwsze kroki jako modele i modelki. Mieli na sobie nie współczesne kreacje, a te sprzed wieków. Pokaz mody był podsumowaniem projektu "Z archeologią za pan brat".

Pokaz na bis

Pokaz na bis

Organizatorzy zapraszają do bielskiego ratusza na kolejne pokazy pradziejowej mody. Pierwszy z nich odbędzie się już jutro, następny - w środę, za tydzień. Początek pokazów - godz. 9. Transmisję z pokazów można również oglądać na żywo w Internecie. Adres: www.zalewski.com.pl/muzeum

Wybieg dla modeli i modelek, światła jupiterów, media, wywiady. To nie prawdziwy wybieg na mediolańskiej rewii mody. To pradziejowe show zorganizowane dla uczniów bielskich podstawówek. W roli modeli i modelek wcielili się uczniowie bielskiej "trójki". A kreatorami pradziejowej mody była Alina Dębowska i Katarzyna Sołub z bielskiego ratusza.

Zainteresować historią

Na pradziejowym pokazie mody prezentowane były stroje zarówno kobiece jak i męskie od okresu wpływów rzymskich po wczesne średniowiecze. Oprócz strojów prezentowana była także dawna biżuteria i przedmioty codziennego użytku.
- Przez takie show wśród uczniów chcemy wzbudzić zainteresowanie dawną historią poprzez żywy kontakt z eksponatem - mówi Alina Dębowska, kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim. - W tym przypadku eksponatem są sukienki, spódnice, stroje z kapturami, jakie noszono w dawnych czasach.

Dobry sposób wychowawczy

Pradziejowe show jest podsumowaniem projektu "Z archeologią za pan brat". Jednak nie jest to koniec przedsięwzięcia. Zainteresowanie tego typu zajęciami jest tak duże, że autorzy projektu dalej mają zamiar prowadzić warsztaty archeologiczne.

- Projekt skierowany był do uczniów klas II-VI szkoły podstawowej. Jednak ze względu na wzrost zainteresowania rozszerzyliśmy go po uczniów klas ponadgimnazjalnych. Z dziećmi pracowaliśmy od września. W zajęciach wzięło udział około 2,5 tys. dzieci. Poznawaliśmy tajniki archeologii, obcowaliśmy z modą, wyrobem biżuterii i z garncarstwem - dodaje kierownik Dębowska.

- To świetny pomysł - potwierdza Eugenia Wasiluk, zastępca dyrektora Zespołu Szkół z DNJB. - Dzięki temu dzieci pozbywają się tremy. Jest to również świetny sposób wychowawczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny