Radni Prawa i Sprawiedliwości w kwietniu 2018 roku popełnili wielki błąd, nie konsultując z mieszkańcami nazwy ul. mjr. Zygmunta Edwarda Szendzielarza Łupaszki. W ostatnich dniach radni Koalicji Obywatelskiej popełnili ten sam błąd, zmieniając nazwę ulicy bez konsultacji z mieszkańcami. Głupie decyzje rodzą niepotrzebne emocje - podkreśla Michał Zarzecki, szef Forum Młodych Ludowców w Podlaskiem.
Łupaszko stracił nazwę ulicy w Białymstoku. Konfederacja chce, by wojewoda unieważnił uchwałę
Ludowcy nie kryją zaskoczenia decyzją białostockiej Platformy o zmianie nazwy ul. Łupaszki. Przypominają, że w 2006 roku Sejm RP przyjął uchwałę w 55. rocznicę stracenia majora przez komunistów. Za upamiętnieniem Zygmunta Szendzielarza
głosowali wszyscy posłowie PSL, PiS, LPR, Samoobrony i Platformy Obywatelskiej.
- W tym jej podlaski lider Robert Tyszkiewicz - przypomina Michał Zarzecki. - Warto, by młodzi członkowie PO posłuchali swoich starszych kolegów.
- Tym bardziej, że w ostatnim czasie nie było nowych ustaleń, które rzucałyby cień na postać majora - dodaje Stefan Krajewski, szef ludowców w Podlaskiem, poseł-elekt.
Politycy PSL rozumieją jednak, że nie dla wszystkich, zwłaszcza w naszym regionie, major Łupaszka jest kryształową postacią. - Dla jednych marszałek Józef Piłsudski jest bohaterem, dla innych nie. Dla jednych generał Jaruzelski jest bohaterem, dla innych nie - wylicza szef młodych ludowców.
By pogodzić zwaśnione strony i studzić emocje ludowcy proponują inną nazwę ulicy na Skorupach. - Chcemy, by patronował jej 10 Pułk Ułanów Litewskich, który od 1920 roku stacjonował w Białymstoku - tłumaczy Michał Zarzecki.
Jednak pułk ma już swoje rondo przy koszarach 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. - Ale właśnie jest przebudowywane i po remoncie będzie zwykłe skrzyżowanie. One nie mają patronów - podkreśla Stefan Krajewski.
Politycy PSL nie potrafili odpowiedź jednak wprost, czy w Białymstoku jest miejsce na ulicę Łupaszki.
- Decyzje polityków, a nie historyków wprowadzają wiele zamętów - mówi poseł-elekt.
W nowym Sejmie będzie optował za tym, by zmienić ustawę o samorządzie i wprowadzić wiążące konsultacje społeczne albo referendum, które przesądzą o tym, czy proponowana nazwa jest akceptowalna przez mieszkańców.
- I wtedy trzeba pogodzić się z wolą większości - podkreśla Stefan Krajewski.
Przypomnijmy, że głęboką dezaprobatę w związku ze zmianą patrona wyraziło kolegium IPN. Z kolei działacze białostockiej Konfederacji zaapelowali do wojewody o uchylenie z powodów proceduralnych uchwały radnych. Obecnie trwa postępowanie nadzorcze
- Analizowana jest procedura podjęcia uchwały, jak też sama jej treść wraz z uzasadnieniem - mówi Anna Idźkowska, rzeczniczka wojewody.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?