Młodzież Wszechpolska atakuje: "Czerwona Lista Hańby" z nazwiskami radnych KO. Taką grafikę MW wstawiła na Facebooku

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Taką grafikę umieściła na FB Młodzież Wszechpolska.
Taką grafikę umieściła na FB Młodzież Wszechpolska. mat. Młodzieży Wszechpolskiej
Białostocka Młodzież Wszechpolska opublikowała na Facebooku listę nazwisk radnych KO, którzy głosowali za usunięciem nazwy ul. "Łupaszki". Nad nazwiskami jest napis: Czerwona Lista Hańby. Radni KO zastanawiają się nad pójściem do prokuratury. Tym bardziej że dostali też maila z pogróżkami.

- To nawoływanie do nienawiści. Rozważymy, czy pójść z tym do prokuratury. Tym bardziej, że dostaliśmy też maila z pogróżkami. Było w nim coś o tym, że trzeba ogolić nam głowy, tak jak robili to Niemcy podczas II wojny światowej. Wiemy, czym zakończyła się fala hejtu w stosunku do prezydenta Gdańska ś.p. Pawła Adamowicza - komentuje Tomasz Kalinowski z Forum Mniejszości Podlasia (wchodzi w skład Koalicji Podlasia).

Czytaj też: Nazwa ul."Łupaszki" zlikwidowana. Wśród okrzyków: Hańba, hańba

Białostocka Młodzież Wszechpolska opublikowała na Facebooku listę nazwisk radnych KO, którzy głosowali za usunięciem nazwy ul. "Łupaszki". Nad nazwiskami jest napis: Czerwona Lista Hańby.

- Na szczęście więcej niż negatywnych otrzymujemy tych pozytywnych sygnałów od mieszkańców. Anna Mierzyńska na swoim profilu FB publikuje screeny wyrazów uznania, które na Twitterze płyną z całego kraju. Otrzymujemy też maile, sms-y i telefony z podziękowaniami - komentuje Łukasz Prokorym z KO, przewodniczący rady miasta.

Jak wiadomo na poniedziałkowej (28 października) sesji głosami radnych KO (oprócz Rafała Grzyba) oraz radnego niezależnego Macieja Biernackiego mjr. Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" przestał być patronem jednej z ulic na Skorupach. Spotkało się to z głośnym protestem środowisk, które uznają "Łupaszkę" za bohatera, m.in. właśnie Młodzieży Wszechpolskiej.

- W żadnym razie nie jest to nawoływanie do nienawiści w stosunku do wymienionych radnych. Napis "Czerwona Lista Hańby" odnosi się do tego, że radni - nie wiem z jakich przyczyn ideologicznych czy politycznych - zagłosowali za wymazaniem mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" z pamięci. Tak jak zrobiono to w czasach reżimu komunistycznego - mówi prezes białostockiego koła Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kulesza.

Czytaj też: Młodzież Wszechpolska broni "Łupaszki". Wzywa radnych o zablokowanie zmiany nazwy ulicy

Łukasz Prokorym komentuje, że mimo wszystko radni KO zastanowią się, czy nie zwrócą się do prokuratury. - Chodzi nie tylko o nawoływanie do nienawiści, ale też zniesławienie czy wpływ na decyzję organu jakim jest rada miasta - twierdzi.

Przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski nie widzi jednak w akcji Młodzieży Wszechpolskiej nic złego.

- Mój pogląd w sprawie ulicy mjr. "Łupaszki" wyraziłem w głosowaniu na sesji (był oczywiście tak jak całe PiS przeciw likwidacji nazwy ulicy - przyp. red.). Źle się stało, że z przestrzeni publicznej wymazuje się Polskich Bohaterów - twierdzi.

Dodaje, że coraz częściej dochodzą do niego głosy ze środowisk osób prawosławnych, że wstyd im za radnych, którzy tak głosowali. - Moim zdaniem grafika może wyrażać sprzeciw i oburzenie społeczeństwa wobec takich decyzji - podkreśla Dębowski.

Czytaj też: Likwidacja nazwy ulicy Łupaszki. Radni starli się na komisji. PiS sprzeciwia się pomysłowi prawosławnych radnych

Prezydent Tadeusz Truskolaski komentuje, że grafika jest wyrazem nawoływania do nienawiści. - To brak szacunku dla podstawowych zasad demokratycznych. Nie było aż takiego hejtu na tych, którzy w poprzedniej kadencje tę ulicę ustanowili (zrobili to w zeszłym roku radni PiS - przyp. red.), a tutaj okazuje się, że jeżeli ktoś przegrywa to posuwa się do hejtu - uważa.

Również mówi o mailu z pogróżkami i goleniem głów, który dostali radni KO. - To posuwanie się zbyt daleko. Ludzie, którzy przekraczają granice krytyki powinni odpowiadać za swoje czyny. Wtedy mowa nienawiści będzie mniejsza, a nasze życie publiczne bardziej strawne - mówi prezydent.

Czytaj też: Młodzież Wszechpolska. Skrajna prawica chce, by ulica Łupaszki została. Bo Łupaszko to bohater

Dodaje, że ani on ani radni KO nie oceniali całości działalności "Łupaszki". - Chodzi o kontekst miejsca. W Białymstoku z uwagi na zaszłości ten patron budził zbyt wiele kontrowersji - podkreśla Tadeusz Truskolaski.

Na sesji radny PiS Paweł Myszkowski wspominał jednak gdy Tomasz Madras z PiS w 2015 roku zaproponował dodanie "Łupaszki" do banku patronów ulic, to prezydent w odpowiedzi na interpelację mu za to podziękował. - To tylko kurtuazja. Za wszystkie propozycje należy dziękować - twierdzi prezydent.

Zobacz także:
Tadeusz Truskolaski o hejcie w internecie po zmianie ulicy Łupaszki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie